Ogrodzenie od dawna nie pełni funkcji wyłącznie użytkowej. Często jest to element dekoracyjny, a razem z bramą, furtką i ścieżką prowadzącą do wejścia stanowi wizytówkę domu. Dlaczego system ogrodzenia i to z czego będzie wykonane, należy przemyśleć już na etapie budowy domu, tłumaczy Wojciech Średniawa, architekt z firmy Polbruk.
Zanim zdecydujemy, jakie ogrodzenie będzie zdobiło naszą posesję, powinniśmy dobrze przemyśleć, czy ogrodzenie ma być pełne czy z przęsłami. Jeżeli z panelami, to jakiego typu? Ważne jest również, jaką będzie miało wysokość.
– Oferta materiałów do budowy ogrodzenia jest duża, dlatego nie powinno być problemu z dopasowaniem rozwiązania do budżetu, jak i własnego gustu – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny architekt firmy Polbruk. – Wciąż jednak, ogrodzenie traktuje się marginalnie, a przecież płot okalający działkę, powinien być realizowany na lata i spełniać swoje funkcje, gwarantując bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Dodatkowo, jego styl i charakter powinien współgrać z bryłą budynku i stanowić zgrabne uzupełnienie sąsiedniego otoczenia.
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest ogrodzenie z siatki
Tradycyjny system, znany wszystkim od lat, składa się z rolki elastycznego, plecionego drutu, z oczkami w kształcie rombów. Siatkę rozciąga się i naciąga za pomocą drutu naprężającego, a następnie przymocowuje do słupków z rur stalowych. Słupki stabilizuje się na kotwach lub w betonie. Do dyspozycji są siatki z ocynkowanego drutu oraz siatki z drutu w otulinie z PCV. Jej trwałość zależy bezpośrednio od parametrów, przy czym siatka jest tym mocniejsza, im grubszy jest drut (2,8-4 mm). Wybierając ten rodzaj ogrodzenia, warto również zwrócić uwagę na wielkość oczek – bardziej funkcjonalne są siatki o mniejszych otworach (40–50 mm).
– Wadą siatki jest to, że nie zapewnia poczucia prywatności i nie osłania działki przed widokiem z zewnątrz – mówi Średniawa. – Efekt ten możemy zmienić poprzez posadzenie wzdłuż siatki krzewów lub pnączy, które zapewnią mieszkańcom domu większy komfort.
Alternatywa – panele ogrodzeniowe
Mogą to być panele klasyczne – proste, w kształcie prostokąta lub kwadratu i bardziej dekoracyjne, ażurowe, ze zdobieniami i ze sztachetek. Najchętniej wykorzystywane do wytyczania granic działki są przęsła z drutu, choć dostępne są też wykonane z prętów, tworzywa PCV i drewnianych desek.
– Klasyczne panele ogrodzeniowe składają się z zespawanych ze sobą drutów, które tworzą osobne, sztywne elementy – wyjaśnia architekt z firmy Polbruk. – Taki element z kratownicą jest sztywniejszy i bardziej odporny na ewentualne deformacje niż pleciona siatka. W rzeczywistości jednak pod względem estetycznym i bezpieczeństwa, tworzy on podobną barierę. Gotowe przęsła kupuje się na sztuki i mimo, że ich montaż jest łatwiejszy od siatki, to rozmieszczenie bywa bardziej skomplikowane, ponieważ panele trudno się docina, więc odległości między słupkami muszą być identyczne na całej długości ogrodzenia.
Siatki i panele ogrodzeniowe ze względu na parametry warto wykorzystać po bokach i z tyłu posesji.
Ogrodzenie z bloczków betonowych, czyli pustaków
Poszczególne, prefabrykowane elementy układa się na podmurówce z żelbetu z szalunkiem i zbrojeniem.
– Z łupanych pustaków, które do złudzenia przypominają kamienne segmenty, można układać zarówno niskie murki ze słupkami i dowolnymi przęsłami oraz wysokie, pełne mury, całkowicie oddzielające posesję od ulicy – mówi Wojciech Średniawa. – Takie ogrodzenie jest solidne, łatwe w eksploatacji, a właścicielom posesji daje gwarancję bezpieczeństwa. Dzięki dostępności bloczków w różnych kolorach, możemy stworzyć atrakcyjne ogrodzenie pasujące do posesji.
Układanie bloczków należy łączyć z wypełnianiem komór bloków uprzednio przygotowanym betonem C20/25, o gęsto plastycznej konsystencji. Tę czynność powtarzamy warstwa po warstwie. Przy czym przęsła lub kotwy montujemy w szczelinach uprzednio wyciętych w blokach, przed wypełnieniem danego elementu betonem. Ostatnim etapem budowy jest przykrycie go daszkami.
-
-
Fot.Polbruk
Koszt wykonania ogrodzenia
Najbardziej czasochłonne i kosztowne jest stworzenie ogrodzenia z pustaków, ale efekt jest okazały i trwały. Skutecznie też zabezpiecza posesję przed wzrokiem przechodniów i kurzem z ulicy. Cena takiego ogrodzenia jest uzależniona od wysokości muru i specyfiki projektu.
Jeśli chodzi ogrodzenie z paneli, to koszt jego wykonania uzależniony jest od dekoracyjności przęsła i materiału, z którego jest wykonany. Cena za sztukę to wydatek od 60 zł do nawet kilkuset złotych. Koszt metra bieżącego rozpoczyna się więc od ok. 30 złotych. Konstrukcje stabilizują słupki przytwierdzane do prefabrykowanych systemów fundamentowych.
Najtańszym rozwiązaniem jest ogrodzenie wykonane z siatki. Metr bieżący samej siatki to koszt około 10-15 złotych. Do tego należy doliczyć koszt słupków i naciągów.