Reklama

Dom

Dom z bali. Trwały, ciepły i efektowny

Ewelina Czyżewska
Dodano: 11.07.2016
28235_zdjecie-glowne-do-big-boxu
Share
Udostępnij
Może to być dom bardzo nowoczesny albo zbudowany w stylu wiejskiej chałupy. Cechuje go trwałość, doskonała szczelność, a nawet odporność na ogień.  Czy warto zainwestować w dom z bali?!

Coraz częściej spotyka się domy budowane z drewna. Są to albo lekkie domki szkieletowe albo domy budowane z bali. Jest to związane z trendami panującymi na zachodzie Europy, ale nie tylko. Podróżujący po świecie Polacy, dostrzegają coraz więcej zalet mieszkania w domach z drewna. Co prawda technologia budowania z bali nie należy do najtańszych, jednak efekt końcowy jest imponujący. Domy wybudowane z bali są bardzo trwałe i często nie wymagają dodatkowego ocieplenia, a użyty materiał jest trudno zapalny. 

– My budujemy domy z bali klejonych – mówi Jacek Golonka, właściciel firmy FilDrew. – Jeden taki element, klejony jest z pięciu lub z sześciu mniejszych. Najpierw drewno jest suszone w  wysokiej temperaturze, a następnie selekcjonowane. Muszą to być deski pozbawione jakichkolwiek pęknięć lub innych wad. Po wysuszeniu, drewno jest czterostronnie strugane, a na końcu klejone i ponownie obrabiane. Nie ma w nim ani wilgoci ani pasożytów, które mogłyby to drewno niszczyć, a tym samym wpływać na trwałość budynku. Ponadto tak przygotowane drewno, nie wymaga dodatkowej impregnacji, również przeciwogniowej.

Wszystkie elementy do budowy domu, czy są to ściany zewnętrzne, wewnętrzne, podwaliny czy krokwie, muszą być suszone komorowo – tłumaczy Jacek Golonka. – Dzięki temu drewno po sklejeniu nie skręca się, a budynek jest stabilny i trwały. Praktycznie zaraz po wykonaniu takiego domu,  możemy się do niego wprowadzać i w nim mieszkać.

Ściany z bali

– Najcieńsze ściany z bali, powinny mieć grubość ok. 14 cm – 15 cm – mówi właściciel firmy FilDrew. – Jeśli bale mają mniej, nie można mówić o tym, że jest to konstrukcja z bali. Cienkie ściany drewniane, wymagają dodatkowego ocieplenia. Niestety, w Polsce brakuje unormowań prawnych, odnośnie budownictwa w tej technologii. W Skandynawii budynek, w którym ściana ma grubość ok. 20 cm uznawany jest za budynek całoroczny. W Polsce istnieje opinia, że taka ściana jest zbyt cienka i w domu będzie zimno. Wówczas, aby był uznany za całoroczny, powinien być ocieplony. – Najbezpieczniej jest wtedy, gdy budynek budowany jest z bali o grubości  24 cm – uczula Jacek Golonka. – Przy tej grubości nie ma potrzeby, aby budynek był dodatkowo docieplany. Dom z bali to konstrukcja wieńcowa. Wszystko jest ze sobą szczelnie i trwale połączone. 

Najczęściej do budowy domów z bali używa się drewna sosnowego i świerkowego. – Jest  to ono sprowadzane z Austrii, Szwecji i Finlandii – mówi specjalista od budowy domów z drewna. – Bale z drewna pełnego lub klejonego warstwowo, mogą mieć przekrój kwadratowy, prostokątny, okrągły. Stosuje się także półbale, tak zwane płazy.

 
Fot. Archiwum FilDrew
 
Dom z bali zdrowy i ciepły

Domy z bali to bardzo atrakcyjne budowle. Ładnie komponują się z wiejskim krajobrazem, ale coraz częściej zobaczyć je można również w zabudowie podmiejskiej. Te domy charakteryzuje specyficzny mikroklimat wnętrz. Są zdrowe, ciepłe, a nowoczesne technologie budowy sprawiają, że koszty użytkowania domu są niskie. Kwalifikowane są nawet jako domy energooszczędne. – Najczęściej są to domy całoroczne, przeznaczone na cele mieszkaniowe, ale są też tacy, którzy budują małe domki letniskowe z bali – mówi Jacek Golonka. – Projekt domu jest dowolny. Można kupić gotowy, ale możemy też przerobić na dom z bali, projekt domu murowanego. Oczywiście wszystko rysowane i planowane jest w oparciu o obliczenia, które zagwarantują stabilność i odpowiednią nośność konstrukcji.

Budowa domu z bali trwa około trzech miesięcy. Na budowę przyjeżdża odpowiednio przygotowane drewno, wycięte co do milimetra pod projekt domu. Prefabrykowane drewno wycinane  jest na maszynach numerycznych pod przygotowany wcześniej projekt.

Koszt wykonania domu z bali

Domy z bali to nie są domy niskobudżetowe. Koszt wybudowania domu o wielkości 120 m kw. to trzysta tysięcy złotych. W cenę nie są wliczone fundamenty oraz podpięcie mediów. – Nie wolno oszczędzać na materiałach przy budowie domów z bali – mówi właściciel firmy FilDrew. – Są to konstrukcje, które mają służyć przez lata. Nie są to domy tanie i nie każdy może sobie pozwolić na budowę tego typu domu, ale warto mieć na uwadze, że koszty użytkowania domów z bali są dość niskie. Przy założeniu, że będziemy mieli ogrzewanie gazowe, w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym to miesięczny koszt mieści się w granicach od 200 do 250 złotych.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy