Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie zaprojektowany ogród, co tylko po części jest prawdą. Otoczenie domu to także chodniki, ścieżki, podjazdy do garaży i bramy garażowe, które powinny harmonijnie współgrać z całością. Nie można ich traktować marginalnie, lecz wybierać z równą starannością, jak pozostałe elementy wchodzące w skład posesji. Dopiero wtedy końcowy efekt da satysfakcję z tego, ile trudu, pracy i pomysłów włożyliśmy w jej urządzenie.
– Planując wykończenie przestrzeni wokół domu, klienci coraz częściej interesują się kamieniem naturalnym. Kamień naturalny jest nie tylko piękny, ale też bardzo wytrzymały i trwał. Dobrze ułożony granit, porfir czy piaskowiec powinien służyć kilkaset lat. Możliwości jest naprawdę wiele. Wciąż najbardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy, tarasy czy ścieżki w ogrodzie. Jej cena jest zbliżona do produktów z betonu, zaś niewątpliwą zaletą jest to, że granit czym starszy, tym nabiera większego blasku. Klienci bardzo często decydują się też na piaskowiec. Ten najczęściej stosowany jest na ogrodzenia, słupki oraz schody.
– Ostatnio obserwujemy coraz większe zainteresowanie porfirem. Ta moda przyszła do nas z zachodu, gdzie jest on najczęściej spotykanym materiałem na zewnątrz. Ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wymienić. Jedno jest pewne – zastosowany w ogrodzie nada mu niepowtarzalny klimat. Wspomniane materiały są przede wszystkim mrozoodporne, ale ich ogromną zaletą jest również to, że nie są śliskie i służą naprawdę wielu pokoleniom – wyjaśnia Beata Kisała, współwłaścicielka firmy Akropol z Rzeszowa.
Rozchwytywana kostka brukowa
Najpopularniejszym materiałem stosowanym do budowy przydomowych chodników, parkingów, podjazdów garażowych i przydomowych ścieżek jest obecnie kostka brukowa. Gładka powierzchnia oraz równe krawędzie kostki sprawiają, iż wybrukowany plac jest powierzchnią, po której można zarówno bezpiecznie spacerować, jak i poruszać się samochodem. Przy wyborze kostki brukowej klienci najczęściej uwzględniają aspekty estetyczne, zapominając o funkcjonalności produktu. Wybrukowana powierzchnia wokół domu stanowi zazwyczaj inwestycję wieloletnią dlatego oprócz dążenia do uzyskania jak najciekawszej kompozycji wokół domu, należy również pamiętać o trwałości kostki, dzięki której chodnik czy podjazd przetrwają w nienaruszonym stanie przez wiele kolejnych lat.
Granit i porfir wracają do łask
Materiałem równie często wykorzystywanym do aranżacji ogrodów, chodników czy podjazdów, ale z nieco wyższej półki i dla zamożniejszych osób jest kamień naturalny. Cechuje się on niezwykłą plastycznością, różnorodnością faktur i kolorów oraz naturalnością. To właśnie ona sprawia, że harmonijnie wtapia się w przestrzeń, dodając jej szlachetności i wyraźnego charakteru. Kamień naturalny uważany jest za praktycznie niezniszczalny i niewymagający zabiegów pielęgnacyjnych. W tej chwili coraz bardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy oraz ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu, że granit jest kamieniem odpornym na ścieranie, niewrażliwym na czynniki atmosferyczne o dużej mrozoodporności i znikłej nasiąkliwości, nie należy obawiać się, że ulegnie on zniszczeniu czy deformacji.
Drugim niezwykle popularnym kamieniem naturalnym jest
kostka porfirowa, którą niegdyś brukowano ulice w bogatych miastach. Po wielu latach nieobecności kostka porfirowa znów wraca do łask, choć jest materiałem dość drogim i ekskluzywnym. Charakteryzuje się ona tym, że zawsze jest układana nawierzchnią naturalną do góry, jest też niemalże całkowicie równy, więc w użytkowaniu nie stwarza żadnego problemu. Nie ma też jednolitego i równomiernego koloru.
Jaka brama jest najlepsza?
Uzupełnieniem przydomowego otoczenia powinna być odpowiednio dobrana b
rama garażowa, która musi współgrać z elewacją domu i garażu oraz z wykonanym podjazdem. Mając na uwadze jej wygląd nie należy jednak zapominać o walorach praktycznych. W przypadku garażu wolnostojącego, brama może być nieocieplona, gdyż tego typu garaż nie wymaga izolacji cieplnej. Jeśli jednak garaż połączony jest bezpośrednio z domem, co w budownictwie zdarza się coraz częściej, brama musi być ocieplona i izolować zimny strumień powietrza wpływający do pomieszczenia. Od typu podjazdu i upodobań właściciela zależeć będzie to, czy zdecyduje się on na bramę uchylną, segmentową czy rolowaną. Popularne bramy uchylne, o prostych i tradycyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, są niestety kłopotliwe przy krótkim podjeździe do garażu.
Świerk w garażu
– W zakresie kolorystyki i wzorów praktycznie nie ma ograniczeń. Dostępne są różne kolory i różne wzory w zależności od gustów klientów. Blacha na bramie może mieć różne wytłoczenia, brama może mieć przeszklenia, kratkę wentylacyjną, specjalnie dobraną klamkę, a także indywidualny design – tłumaczy Urszula Pokrywka, wiceprezes firmy Dops z Rzeszowa, autoryzowanego przedstawiciela firmy Hormann.
Szczególnie eleganckim rozwiązaniem jest zamontowanie w garażu bramy drewnianej (uchylnej lub segmentowej), która idealnie będzie się komponować z drzwiami wejściowymi do domu. – Konstrukcja takiej bramy jest metalowa, a wypełnienie drewniane z drzewa iglastego – świerku kanadyjskiego lub skandynawskiego – mówi Urszula Pokrywka. – Ponieważ nie są to polskie drzewa, trzeba się liczyć z kosztami, bowiem drewniane bramy nie należą do tanich.