- Planując wykończenie przestrzeni wokół domu, klienci coraz częściej interesują się kamieniem naturalnym. Kamień naturalny jest nie tylko piękny, ale też bardzo wytrzymały i trwał. Dobrze ułożony granit, porfir czy piaskowiec powinien służyć kilkaset lat. Możliwości jest naprawdę wiele. Wciąż najbardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy, tarasy czy ścieżki w ogrodzie. Jej cena jest zbliżona do produktów z betonu, zaś niewątpliwą zaletą jest to, że granit czym starszy, tym nabiera większego blasku. Klienci bardzo często decydują się też na piaskowiec. Ten najczęściej stosowany jest na ogrodzenia, słupki oraz schody.
- Ostatnio obserwujemy coraz większe zainteresowanie porfirem. Ta moda przyszła do nas z zachodu, gdzie jest on najczęściej spotykanym materiałem na zewnątrz. Ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wymienić. Jedno jest pewne – zastosowany w ogrodzie nada mu niepowtarzalny klimat. Wspomniane materiały są przede wszystkim mrozoodporne, ale ich ogromną zaletą jest również to, że nie są śliskie i służą naprawdę wielu pokoleniom – wyjaśnia Beata Kisała, współwłaścicielka firmy Akropol z Rzeszowa.
Rozchwytywana kostka brukowa
TO MOŻE CIĘ ZAINTRESOWAĆ
Granit i porfir wracają do łask
Materiałem równie często wykorzystywanym do aranżacji ogrodów, chodników czy podjazdów, ale z nieco wyższej półki i dla zamożniejszych osób jest kamień naturalny. Cechuje się on niezwykłą plastycznością, różnorodnością faktur i kolorów oraz naturalnością. To właśnie ona sprawia, że harmonijnie wtapia się w przestrzeń, dodając jej szlachetności i wyraźnego charakteru. Kamień naturalny uważany jest za praktycznie niezniszczalny i niewymagający zabiegów pielęgnacyjnych. W tej chwili coraz bardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy oraz ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu, że granit jest kamieniem odpornym na ścieranie, niewrażliwym na czynniki atmosferyczne o dużej mrozoodporności i znikłej nasiąkliwości, nie należy obawiać się, że ulegnie on zniszczeniu czy deformacji.
Jaka brama jest najlepsza?
Świerk w garażu
- W zakresie kolorystyki i wzorów praktycznie nie ma ograniczeń. Dostępne są różne kolory i różne wzory w zależności od gustów klientów. Blacha na bramie może mieć różne wytłoczenia, brama może mieć przeszklenia, kratkę wentylacyjną, specjalnie dobraną klamkę, a także indywidualny design - tłumaczy Urszula Pokrywka, wiceprezes firmy Dops z Rzeszowa, autoryzowanego przedstawiciela firmy Hormann.
Szczególnie eleganckim rozwiązaniem jest zamontowanie w garażu bramy drewnianej (uchylnej lub segmentowej), która idealnie będzie się komponować z drzwiami wejściowymi do domu. - Konstrukcja takiej bramy jest metalowa, a wypełnienie drewniane z drzewa iglastego - świerku kanadyjskiego lub skandynawskiego - mówi Urszula Pokrywka. - Ponieważ nie są to polskie drzewa, trzeba się liczyć z kosztami, bowiem drewniane bramy nie należą do tanich.
Popularne zagadnienia: , COVID-19 , premier , prezydent , Ukraina , nowe zakażenia koronawirusem , Morawiecki , MZ , zakażenia , sejm , koronawirus w Polsce