Spędzanie czasu na świeżym powietrzu cieszy nas w każdym wieku. Posiadanie nawet małego ogródka sprawia, że wiemy, że żyjemy. Oczywiście wiąże się to z pracą, ale tak naprawdę jest to przyjemna robota. Lubimy cieszyć wzrok pięknie przystrzyżoną trawką, kolorowymi kwiatami oraz własnymi warzywami. W dzisiejszym tekście chcielibyśmy się skupić na tym ostatnim, a więc na ogródku warzywnym.
Wcale nie musisz mieć dużego ogrodu
Jeszcze nie tak dawno mogło się nam wydawać, że dla hodowania i uprawy warzyw, potrzebny nam będzie duży ogród. Tak naprawdę potrzebujemy dosłownie kawałka ziemi. Nikt nam nie każe sadzić od razu trzydziestu krzaków pomidorów malinowych, chociaż nie ma niczego lepszego niż świeży pomidor zerwany prosto z krzaczka.
Gdy mamy duży ogród, to najprościej byłoby postawić szklarnię z prawdziwego zdarzenia i w niej uprawiać różne warzywa. W naszym klimacie jest to najrozsądniejsze podejście. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza. W Polsce nawet w czerwcu mogą panować niskie temperatury, co może nas skutecznie przerażać.
Szklarnie możemy kupić już gotowe w różnych rozmiarach, czy też zbudować samodzielnie. Wcale do ich wykonania nie potrzebujemy zbyt dużych nakładów finansowych. Śmiało możemy użyć materiałów z odzysku.
Pomysły na ciekawe zaaranżowanie szklarni i terenu wokół niej znajdziemy na stronie domowniczy.pl. Na pewno znajdziemy pewien projekt, który możemy do swojego ogrodu w zasadzie przenieść jeden do jednego.
Co, gdy nie zmieści się szklarnia?
A co gdy w naszym małym ogródku nie zmieści się szklarnia, o której tak bardzo marzyliśmy? Na pewno nie powinniśmy się poddawać i rezygnować z uprawiania zdrowych warzyw. Wystarczy, że znajdziemy dla siebie ogródek warzywny projekt. Projektów jest naprawdę sporo. Chyba najpopularniejsze dotyczą zrobieniu ogródka z palet. Wykonanie takiego ogrodu jest bardzo proste. Wystarczy wykonać zbicie doniczek. Całość następnie zeszlifujmy przy użyciu papieru ściernego. Później nie zapomnijmy całości pomalować impregnatem. Gdybyśmy nie zrobili ostatniego kroku, to nasze palety mogłyby ulec zniszczeniu.
Gdy mamy już gotowe grządki, podwyższone skrzynie na warzywa, czy też palety, to możemy pomyśleć o tym, jakie konkretnie warzywa posadzimy. Możliwości mamy sporo. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie mogą obok siebie rosnąć. Na pewno nie możemy posadzić krzewów pomidorów i sadzonek ogórków. Te dwa warzywa się ze sobą nie lubią. Całkiem inaczej jest z ogórkami i koprem, czy też z pomidorami oraz papryką czerwoną.
Wszelkie wskazówki znajdziemy w sieci. Na różnych forach internetowych możemy zadawać pytania. Nie bójmy się tego. Gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z własnymi warzywami, to na pewno pytań pojawia się sporo.
Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań.
Warto trzymać się wszelkich zasad, a już niedługo będziemy mogli się cieszyć pierwszymi plonami. Wiedzmy o tym, że czasami nasze warzywa dopada zaraza, na którą nie mamy większego wpływu. Największy problem mamy z pomidorami. Dopada je bardzo często zaraza. Szczególnie pojawia się ona w momencie, w którym dużo pada i nie jest zbyt ciepło.
Pomidory mają to do siebie, że lubią ciepło, a także lubią sucho. Gdy pada, to niestety nie jest to pogoda im sprzyjająca. Na pewno pomidory znacznie łatwiej uprawia się w szklarni. Oczywiście pod gołym niebem także się da, ale musimy się liczyć z tym, że możemy natknąć się na pewne trudności. Pamiętajmy o tym. Grunt to w uprawie warzyw się nie zniechęcać. Gdybyśmy się niepotrzebnie zniechęcali, top już zupełnie nie mielibyśmy na nic ochoty.
Pierwsze zbiory własnych warzyw długo zapadną nam w pamięć. Nie da się ukryć, że cieszy nas choćby najmniejszy pomidorek, czy też ogórek. Z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia, to już zaczniemy zbierać naprawdę spore plony. Polecamy zrobić własne przetwory. Dzięki temu ani jeden pomidorek, czy też ogórek się nie zmarnuje. Szkoda by było, skoro wkładamy w to tyle pracy, prawda? Co jak co, ale na pewno do tego nie dopuścimy.