Zbiornik na deszczówkę zdaniem niektórych to jedynie ekologiczna moda. Jednak warto przyjrzeć się jej bliżej i poznać ten idealny przykład połączenia ekologii i oszczędności. Dzięki zbiornikowi na deszczówkę, możesz skorzystać z całkowicie darmowego i przyjaznego środowisku źródła wody do podlewania ogrodu lub nawierzchni obok domu. Jak wybrać zbiornik na deszczówkę i co warto wiedzieć przed zakupem?
całkowicie ekologicznego i darmowego źródła wody do podlewania ogrodu Eco-Market.pl
1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?
Woda jest niezbędna w gospodarstwie domowym. Korzystamy z niej nie tylko do celów spożywczych, ale także (a właściwie zdecydowanie częściej) do spłukiwania toalet, prania, podlewania kwiatów w domu oraz w ogrodzie, czyszczenia nawierzchni. Kiedyś, by nieco zaoszczędzić, zbierało się deszczówkę stawiając beczkę pod rynną. Dzisiaj istnieje jednak zdecydowanie więcej możliwości.
1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
Podstawowym parametrem związanym ze zbiornikiem na deszczówkę jest jego wielkość, związana z objętością wody, której będziemy potrzebować. A zatem, zanim wybierzemy zbiornik na deszczówkę, zastanówmy się nad określeniem maksymalnej ilości wody, którą jesteśmy w stanie zgromadzić. Przemyślmy również sposób jej gospodarowania.
By obliczyć wielkość zbiornika na deszczówkę, weźmy pod uwagę następujące dane:
-
średnia wartość opadów w rejonie, w którym mieszkamy
-
powierzchnia efektywna dachu
-
współczynnik materiałowy pokrycia dachu
Ogólnie przyjmuje się, iż na każde 25 m² powierzchni, z jakiej zbieramy deszczówkę, zbiornik na deszczówkę powinien przechowywać przynajmniej 1 m³ wody.
2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
Jeśli ustalisz już odpowiednią wielkość zbiornika na deszczówkę, pora zdecydować się na jeden z rodzajów zbiornika. Dobiera się go na podstawie tego, ile wody deszczowej zbierane jest systemem orynnowania, a także jakie warunki gruntowo-wodne panują na działce.
Czym się od siebie różnią poszczególne zbiorniki i co warto na ich temat wiedzieć?
– Zbiorniki podziemne: są to po prostu duże beczki, które zakopuje się pod ziemią. Ich zadanie jest takie samo, jak w przypadku zbiorników naziemnych, jednak istnieją pewne zasadnicze różnice. Przeważnie pojemność zbiornika podziemnego to min. 2000 l. Zbiorniki podziemne są więc zdecydowanie większe niż te znajdujące się nad ziemią. Dzięki nim możemy gromadzić i wykorzystywać duże zasoby wody deszczowej. Warto jednak podkreślić, że zbiorniki na deszczówkę zakopane pod ziemią muszą mieć odpowiednią wytrzymałość, by nie zostały uszkodzone przez napierający na nie grunt. Jak rozpoznać, czy zbiornik jest odporny na niesprzyjające warunki? W tej kwestii dużo zależy od producenta. Zbiorniki na deszczówkę oferuje m.in. Castorama.
– Zbiorniki naziemne: mają mniejszą pojemność i działają inaczej niż zbiorniki podziemne. Przeważnie ustawiamy je tuż przy elewacji budynku, ponieważ zbierają wodę, która spływa bezpośrednio z powierzchni dachu. W tym przypadku zdecydowanie większą rolę odgrywa zatem estetyczny wygląd zbiorników na deszczówkę. Ale tym nie musimy się martwić, ponieważ wielu producentów przywiązuje wagę do tego, by zbiorniki na deszczówkę nie oszpecały domu. I w tym przypadku należy pamiętać, że poza względami estetycznymi, liczy się to, by zbiornik na deszczówkę był odporny na warunki atmosferyczne i nie odbarwiał się pod wpływem promieniowania UV.
3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
Chociaż trudno w to uwierzyć, mamy mniej wody niż gorąca Hiszpania czy Włochy. jej zasoby kurczą się z roku na rok i nie sposób nie zauważyć wpływu ocieplenia klimatu na środowisko. Mimo to bardzo powoli uczymy się oszczędności i mądrego wykorzystywania zasobów. Wodę, która zwykle trafia bezpośrednio do kanalizacji lub cieków wodnych, możemy wykorzystać znacznie rozsądniej, np. do podlewania ogrodów, mycia samochodów i podłóg, prania, spłukiwania toalet. Ale to tylko niektóre z opcji. W przeszłości nasze babcie wykorzystywały deszczówkę np. podczas mycia włosów. Kobiety, które do dzisiaj korzystają z tej metody, bardzo sobie ją chwalą.
Instalując zbiornik na deszczówkę możemy oszczędzić nawet do 50% dotychczas wykorzystywanej wody pitnej. To oznacza znacznie niższe rachunki za wodę z wodociągu, tak więc inwestycja w zbiornik na deszczówkę szybko się zwraca.
4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?
Kupując zbiornik na wodę, do wyboru masz zbiorniki plastikowe, drewniane, z terakoty, a także metalowe. Który z nich wybierzesz? Tak naprawdę to kwestia osobistych preferencji oraz możliwości finansowych.
Nie zapomnij także o akcesoriach do zbiorników na wodę, tj.: podstawek pod zbiornik czy kolektory do szybkiego napełnienia beczek.