Reklama

Biznes

150 000 zł dotacji na małą retencję dla rzeszowian

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 06.03.2023
72257_retencja
Share
Udostępnij
Do 1000 zł dofinansowania można dostać z Urzędu Miasta Rzeszowa na inwestycje związane z tzw. małą retencją, czyli na przykład montaż zbiorników na wodę deszczową, wykonanie oczka wodnego albo ogrodu deszczowego. Nabór wniosków trwa do 22 marca. 
 
To drugi etap programu małej retencji w Rzeszowie, z którego mogą skorzystać mieszkańcy miasta. I jest to jedno z proklimatycznych działań samorządu. 
 
– Klimat zmienia się bardzo szybko. Zimy są coraz mniej śnieżne, latem obserwujemy długotrwałe okresy bezdeszczowej pogody. W tej sytuacji musimy prowadzić działania, które pozwolą oszczędzać wodę oraz gromadzić ją na trudniejszy czas. Program małej retencji to jeden ze sposobów na takie działanie – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
 
W ubiegłym roku na realizację programu „mała retencja” miasto przeznaczyło 100 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 80 procent kosztów inwestycji, jednak nie mogła przekroczyć 1000 zł. Urząd Miasta Rzeszowa podpisał łącznie 100 umów na realizację zadań.  

Najwięcej zbiorników na deszczówkę

Zdecydowana większość, ponad 90 złożonych wniosków o rozliczenie dotacji dotyczyło zbiorników naziemnych na deszczówkę. Pozostałe – zbiornika podziemnego, oczka wodnego i ogrodu deszczowego. 
 
Zainteresowanie programem było duże, dlatego zdecydowano się na zwiększenie puli na dotacje w 2023 roku. 150 000 zł zabezpieczonych w budżecie miasta pozwoli dofinansować 150 nowych inwestycji związanych z gromadzeniem wody deszczowej.

Kto może wnioskować o dotację

Dotacja mogą otrzymać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości, na której znajdują się budynki mieszkalne (dom jednorodzinny, bliźniak lub szeregówka). Dotacja powinna być przeznaczona na takie inwestycje jak:
 
– zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,
– zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,
– utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,
– utworzenie ogrodu deszczowego.
 
– Najwięcej mamy wniosków  o dofinansowanie zbiorników na wodę. Mieszkańcy chętnie je stawiają w swoich ogrodach, bo na rynku jest bardzo duży wybór. Mają różny kształt, kolory i pojemność. To znakomity sposób na zmagazynowanie wody deszczowej na okres, kiedy będzie sucho – mówi Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Decyduje kolejność wniosków

Nabór wniosków trwa do 22 marca. – Warto jednak złożyć wniosek szybciej, bo w przypadku, gdy będzie ich bardzo dużo, o przyznaniu dotacji decyduje kolejność dostarczenia nam dokumentów. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, lub otrzymać je w naszym wydziale, lub w punktach urzędu w rzeszowskich galeriach i centrach handlowych. Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu dokumentów i przed złożeniem weryfikują, czy niczego w nich nie brakuje – mówi Kinga Kotwica z Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. 17 875-41-90 oraz 17 875-48-95.
 
Wzór dokumentu oraz regulamin są dostępne na stronie Urzędu Miasta.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy