Reklama

Biznes

Władze Rzeszowa: haniebne zachowanie posła Brauna

Aneta Gieroń
Dodano: 13.12.2023
Grzegorz Braun. Fot. Marcin Obara/PAP
Grzegorz Braun. Fot. Marcin Obara/PAP
Share
Udostępnij

Po tym, co we wtorek zdarzyło się w Sejmie, kiedy to Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, który do Sejmu dostał się z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego, zgasił proszkową gaśnicą Chanukiję zapaloną z okazji święta Chanuki, w środę prezydent Rzeszowa Konrada Fijołka oraz przedstawicieli wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa potępili zachowanie posła Bruna.

Prezydium Sejmu ukarało posła Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło też Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury. Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła już postępowanie w tej sprawie. 

W oświadczeniu czytamy:

„My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.

Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego – Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu”.

Grzegorz Braun jest posłem Konfederacji od 2019 roku. Zarówno w 2023 roku jak i w 2019 startował do Sejmu z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Cztery lata temu zdobył aż 31 148 głosów, w tegorocznych wyborach parlamentarnych – 26 895 głosów. W 2021 roku był też kandydatem w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Zajął wtedy czwarte miejsce zdobywając  9,1 proc. głosów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy