Reklama

Biznes

Widać już wstęgę przyszłej S19 Babica-Jawornik

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.02.2024
  • Fot. Archiwum Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Fot. Archiwum Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Share
Udostępnij

Pół roku temu rozpoczęła się budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Babica-Jawornik. Jeszcze niedawno teren, na którym prowadzone są prace, był pod śniegiem, dziś już wiosna na horyzoncie. Doskonale widać już wstęgę przyszłego prawie 12-kilometrowego – fragmentu trasy Via Carpatia. Droga z najwyższą w Polsce estakadą ma być gotowa w 2026 roku.

W ramach inwestycji powstanie droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, dodatkowo z pasem awaryjnym. Pojawi się także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa). Projekt zakłada też budowę obiektów inżynierskich. Będzie to 8 estakad na bardzo wysokich podporach, w tym największa o długości ok. 1,1 km i filarach o wysokości około 100 m. 5 wiaduktów oraz 4 przejścia dla zwierząt.  

Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów.

S19 z Babicy do Jawornika gotowa w 2026 roku

Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 26 miesięcy, tj. we wrześniu 2026 r. Przy czym, do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1 253 370 000 zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy