Reklama

Biznes

Obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Arkadiusz Magda Kancelaria Zarządu UMWP
Dodano: 24.01.2025
Autor zdjęć: Arkadiusz Magda
Kancelaria Zarządu UMWP
Autor zdjęć: Arkadiusz Magda Kancelaria Zarządu UMWP
Share
Udostępnij

Na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość 162. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W obchodach udział wziął Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego dr inż. Karol Ożóg oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej, który reprezentowany był przez Pana Huberta Bureg – Naczelnik Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie.

„Stojąc w tym miejscu, przy prochach bohaterów, którzy przed 162. laty odważyli się przeciwstawić zaborcom, zaryzykować życie, zdrowie, przyszłość swoją i swoich rodzin, mając świadomość, że stawiają wszystko na jedna kartę – nisko chylę czoło przed ich patriotycznym duchem i męstwem. W tym szczególnym momencie i miejscu nasze myśli kierujemy ku Niepodległej – naszej Ojczyźnie, której przez 123 lata nie było na mapach świata. Istniała za to w sercach i umysłach Polaków, którzy kolejnym pokoleniom przekazywali marzenia o niej ” – powiedział Karol Ożóg.

Następnie wicemarszałek podziękował  wszystkim, którzy kultywują pamięć o Powstańcach Styczniowych.

„Składając hołd odwadze Powstańców Styczniowych, chcę jednocześnie wyrazić mój szacunek do wszystkich Państwa, którzy nie zapominają o tej styczniowej dacie – upamiętniając tak dramatyczne wydarzenia i ich bohaterów. Dziękuję za Państwa wkład w uczczenie rocznicy tak ważnej dla historii Polski i Polaków. Pamiecią o powstaniu, które było świadectwem wielkiego patriotyzmu i determinacji w dążeniu do niepodległości, wypełniamy nasz obowiązek wobec minionych pokoleń” – dodał wicemarszałek.

W trakcie uroczystości nastąpiło przejście alejkami cmentarza wraz z przedstawieniem sylwetek Powstańców Styczniowych, podczas którego oznaczano mogiły  Powstańców Styczniowych wpisanych do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski tabliczką „Grób Weterana”. Na koniec złożono wieńce przed zbiorową mogiłą Powstańców z 1863 r., którzy walczyli pod dowództwem płk. Leona Czechowskiego m. in. w walkach pod Potokiem i Banachami. Obchody zostały zwieńczone modlitwą za dusze Powstańców Styczniowych.

Powstanie Styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmuje się 22 stycznia 1863 r. gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.

 Zdjęcia: Arkadiusz Magda / Kancelaria Zarządu UMWP

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy