Reklama

Biznes

25 lat RARR i 15 Aeropolis: biznesowe serce Podkarpacia

Alina Bosak
Dodano: 22.12.2018
43254_rarr
Share
Udostępnij
Najlepszy sposób, by przewidzieć przyszłość, to tworzyć ją – te słowa znanego amerykańskiego informatyka przypomniał Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., podczas gali z okazji jubileuszu 25-lecia, który świętowano w czwartek, 20 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej. To także 15. urodziny najważniejszego z „dzieci” Agencji – Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”. Obejmująca 170 ha strefa przemysłowa pod Rzeszowem jest już niemal w całości zagospodarowana przez firmy. 55 działających tu przedsiębiorstw zatrudnia 7 tysięcy osób i tworzy biznesowe serce regionu.
 
Nie byłoby zagłębia gospodarczego wokół lotniska w Jasionce bez Aeropolis. Ale nie byłoby także Aeropolis bez Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 25-lecie istnienia tej instytucji zbiega się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Troszcząc się o dobro wspólne, którym jest wolna Ojczyzna, powinniśmy pamiętać o tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział Mariusz Bednarz, witając przybyłych gości. 
 
W jubileuszowej gali RARR S.A. i PPN-T „Aeropolis” udział wzięli przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, liczne grono parlamentarzystów, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydenci i burmistrzowie podkarpackich miast, wójtowie i inni przedstawiciele lokalnych samorządów, reprezentanci rzeszowskich uczelni, a także pracownicy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i przedsiębiorcy, którzy z ich pomocy od lat korzystają. Listy gratulacyjne przesłali: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki.
 
– Cele, które postawiliśmy sobie były ambitne. Dotyczyły rozwoju przedsiębiorczości, promocji innowacyjnych rozwiązań, podnoszenia jakości życia mieszkańców Podkarpacia, kreowania wizerunku naszego regionu jako miejsca przyjaznego dla przedsiębiorców – mówił prezes Bednarz, przypominając historię RARR S.A. Agencja utworzona została w 1993 roku  na bazie Biura Projektowego „Miastoprojekt” w Rzeszowie, przejmując nie tylko jego majątek, siedzibę, ale i pracowników. – Musiano poznać mechanizmy funkcjonowania UE i trudną sztukę pozyskiwania środków finansowych kierowanych do samorządów i przedsiębiorców. RARR inwestowała w nieruchomości, współpracowała z  ośrodkami doradztwa rolniczego w ramach przygotowania wniosków obszarowych, pomagała w tworzeniu strategii gmin i powiatów. 
 
 
Władysław Ortyl i Mariusz Bednarz. Fot. Tadeusz Poźniak
 
O pionierskich początkach Agencji mówił także marszałek Władysław Ortyl: – Kiedy po 1989 roku w Polsce następowały zmiany gospodarcze, nie było w ogóle instytucji, która potrafiłaby przygotować plan biznesowy, studium wykonalności, napisać profesjonalny projekt i przedłożyć wszystkie dokumenty potrzebne do sięgnięcia po środki na rozwój regionalny i rozwój przedsiębiorczości. Pieniądze z takiego program przedakcesyjnego jak STRUDER, realizowanego na początku lat 90., trafiły do Rzeszowa tylko dzięki temu, że mieliśmy w tym wczesnym okresie już Agencję. Nie wszystkie województwa mogły się wtedy takimi instytucjami pochwalić. Do dziś niewiele miast ma równie dobrze funkcjonujące instytucje. Tamte początki nazwałbym spontanicznymi. Nikt z nas nie wiedział dokładnie, jakie zadania staną przed Agencją i był w tym pewien romantyzm. Kolejne udane projekty przynosiły zarazem dużą satysfakcję i cenne doświadczenie. RARR stało się kuźnią kadr dla biznesu, administracji, edukacji, a Podkarpacie jest dziś jednym z województw, które najsprawniej wykorzystuje Fundusze Europejskie. 
 
Co ważne, w 2001 roku przy RARR powstało Centrum Obsługi Inwestora, pierwsze tego typu w regionie, a już dwa lata później narodził się pomysł budowy Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego – miejsca dedykowanego przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w regionie. W I etapie pozyskano 40 mln zł na uzbrojenie terenów wokół lotniska. 
 
– 2007 to rok szczególny. Wtedy udało się przyciągnąć na Podkarpacie dwóch strategicznych inwestorów – MTU Aero Engines i Borg Warner – podkreślał prezes Mariusz Bednarz podczas gali. – Kolejna ważna data to 2008 rok, kiedy to RARR powierzona została rola Regionalnej Instytucji Finansującej, do której należała realizacja zadań zleconych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, związanych z wdrażaniem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Udzielono ponad 2000 dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw, na kwotę blisko 15 mln zł. 
 
Kolejnym kamieniem milowym było oddanie w 2012 roku Inkubatora Technologicznego na terenie strefy S1 w Aeropolis. Park stał się wtedy miejscem nie tylko dla gigantów, ale również dla zaczynających przygodę z biznesem. W 2016 roku oddane zostało Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena. Obecnie w budowie jest hotel Holiday Inn Express i rusza realizacja Podkarpackiego Centrum Nauki.
 
– Korzystaliśmy z wszystkich możliwości, jakie niosły programy unijne: RAPID, Phare, Spójność Społeczno-Gospodarcza, Program Odbudowa, ZPORR, PROW, programy aktywizacji zawodowej i wsparcia ekonomii społecznej, oraz na rzecz współpracy zagranicznej. Mieliśmy także projekty architektoniczne. To nasi architekci są autorami takich projektów jak budynek rzeszowskiego oddziału BRE Bank czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – przypomniał Mariusz Bednarz.
 
 
Dawid Cycoń, prezes ML System. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Najważniejszym dziełem RARR pozostaje jednak Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. – Stał się on siłą napędową wielu ważnych przedsięwzięć, innowacyjnych inwestycji, które stanowią i będą stanowić o sile gospodarki województwa podkarpackiego – podkreślał na gali wiceminister Adam Hamryszczak. W Aeropolis miało możliwość rozwinąć się wiele firm. To wizytówka i niesamowity magnes, który przyciąga kolejne inwestycje, zarówno zagraniczne, jak i krajowe. Cały ten obszar, z lotniskiem, które wzbogaca się o nowe połączenia międzynarodowe, z planami utworzenia centrum serwisowego Polskiej Grupy Lotniczej, to filary, na których w najbliższym czasie będzie zbudowana  gospodarka podkarpacka. Do nich należy także projekt rządowy tworzenia platform startowych dla stratupów. Liderem projektu Start in Podkarpackie jest RARR. W ramach tej inicjatywy profesjonalne wsparcie otrzymają młodzi biznesmeni. Jestem przekonany, że część z nich niedługo zaoferuje swoje usługi także na rynkach zagranicznych – dodał Adam Hamryszczak. 
 
Już dziś obok dużych firm jak MB Aerospace Technology Poland, ML System, BSH, Fibrain, w Aeropolis skrzydła rozwijają młode biznesy. Cervi Robotics buduje drony, a Wise Glass – innowacyjne lustra. Z usług Cervi Robotics korzysta dziś Deutsche Bank czy Europejska Agencja Kosmiczna. – Gdyby nie ten ekosystem, przestrzeń, którą można wykorzystać i otoczenie firm, osiągnęlibyśmy jedną dziesiątą tego, co mamy dziś – stwierdził założyciel CR Vadym Melnyk. 
 
Jedną z wielu firm, którym RARR pomógł przekształcić innowacyjny wynalazek w biznes jest Digi Glass Factory. Ta firma, produkująca inteligentne szyby z „elektronicznymi żaluzjami” od trzech lat rozwija się w Aeropolis. 
 
– Pracownicy RARR bardzo mocno przyczynili się do rozwoju także mojej firmy – przyznał Dawid Cycoń, prezes ML System. – Struktura, jaką stworzono w Aeroplis jest trampoliną, która nam pozwoliła się odbić i rozwinąć skrzydła. ML System powstał w garażu, w Budziwoju. Kluczową datą był rok 2012, bo wtedy powstał w Aeropolis Inkubator Technologiczny, a nasza firma była jego pierwszym najemcą. Powstało laboratorium, w którym rodziły się nasze wynalazki, przekształcane następnie w produkty. W Inkubatorze rozwijaliśmy produkcję pierwszych na świecie modułów fotowoltaicznych, które topiły śnieg. W 2015 roku wybudowaliśmy w Parku już własny zakład produkcyjny. W ubiegłym roku został on rozbudowany, a w 2019 roku wybudujemy kolejny zakład z myślą o produkcji pierwszych na świecie szyb z kropkami kwantowymi, które zrewolucjonizują branżę nie tylko budowlaną, ale również mobility i wojskową. Kiedy wchodziliśmy do Aeropolis, w 2013 roku nasza firma miała sprzedaż na poziomie 30 mln zł i 40 pracowników, dziś to ponad 100 mln zł sprzedaży, 6 patentów i 11 zgłoszeń patentowych czekających na rejestrację. To wszystko osiągnęliśmy dzięki RARR i jej pracownikom. To także podczas organizowanego w G2A Arena Kongresu 590 otrzymaliśmy Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.   
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Także podczas tej gali wręczono nagrody długoletnim pracownikom RARR S.A. Specjalne podziękowania otrzymali także szczególnie zasłużeni dla powstania PPN-T: Teresa Kubas-Hul, Adam Markusiewicz, Andrzej Szortyka, Janusz Ramski, Waldemar Pijar i Barbara Kostyra, obecna dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. 
 
– Dzisiejszy RARR to spółka aktywna w wielu obszarach. To miejsce, gdzie nie tylko mówimy o wyższym poziomie innowacji, ale też próbujemy na ten poziom się wznosić. Dlatego jesteśmy otwarci na tych, którzy już są zaawansowani, ale także na tych, którzy dopiero marzą, aby osiągnąć gospodarczy sukces – podsumował prezes Mariusz Bednarz. – Staramy się być blisko naszych przedsiębiorców. Stawiamy na jakość, a tę tworzą ludzie. Z doświadczonym zespołem pracowników będziemy realizować kolejne projekty startupowe, krajowe i międzynarodowe, ekonomii społecznej, pożyczkowe. Mamy ogromne szanse na rozwój i wykorzystamy je, bo wierzymy, że ludzka kreatywność jest największym zasobem, a determinacja, by osiągnąć sukces liczy się bardziej niż cokolwiek na świecie. Mamy wiedzę, dysponujemy marką i wiemy, jak to wykorzystać.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy