Reklama

Biznes

100-lat odzyskania niepodległości. Na przykładzie rzeszowskiej szkoły

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 07.12.2018
42955_pl
Share
Udostępnij
Koncertem piosenek z okresu międzywojennego „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” oraz wystawą fotograficzną „100 zdjęć na 100-lecie odzyskania niepodległości” zwieńczył rocznicowe obchody Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie. Taki sposób świętowania tej narodowej rocznicy warto pokazać, gdyż nie tylko znacząco odbiega od akademijnej sztampy, ale wiązał się także ze sporym wysiłkiem uczniów szkoły związanym z przygotowaniem (pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Mazurkow i Magdaleny Kołodziej) zarówno koncertu, jak i wystawy.
 
W klimat lat 20. i 30. przeniosły uczestników czwartkowego koncertu w szkolnej auli takie przeboje okresu międzywojennego jak m.in. „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Ach, jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ach śpij, kochanie”, „Już taki jestem zimny drań” czy „Ada, to nie wypada”, wykonane przez uczniów szkoły w strojach z tamtych lat.
 
Część kreacji pożyczono z rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pozostałe – to efekt przeglądnięcia szaf przez mamy i babcie młodych artystów. Przygotowanie tych piosenek niejako zmusiło uczniów do zainteresowania się ich pierwotnymi wykonawcami: Hanką Ordonówną, Zulą Pogorzelską czy Eugeniuszem Bodo. Dla niektórych zaskoczeniem było to, że teksty słynnych szlagierów (np. „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Na pierwszy znak”) napisał Julian Tuwim.
 
– Chcieliśmy spróbować czegoś nowego – powiedziała mi jedna z wokalistek, Alicja Cisowska. – Takiego repertuaru jeszcze nigdy nie śpiewaliśmy.
 
Ala przyznała, że to fajne, wpadające w ucho utwory. Szczególnie spodobała się jej piosenka „Powróćmy jak za dawnych lat”. Pamięta, że niektóre śpiewała jeszcze jej babcia.
 
Wystawa fotograficzna okazała się bardzo ciekawym zderzeniem zdjęć archiwalnych z Rzeszowa, pochodzących ze słynnego przedwojennego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, które udostępniło Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ze zdjęciami współczesnymi wykonanymi przez uczniów ZST z koła multimedialnego, założonego przez obecnego wicedyrektora szkoły, Eugeniusza Burego.
 
– Odbyliśmy z uczniami długi spacer po Rzeszowie, starając się oddać klimat zdjęć Edwarda Janusza – mówi obecna opiekunka koła, Magdalena Kołodziej. 
 
Uczniowie fotografowali te same obiekty uwiecznione na archiwalnych zdjęciach. Nie zawsze było to łatwe. Na przykład – ze względu na wysokie drzewa – nie udało się sfotografować z tej samej perspektywy Zamku Lubomirskich. Powstało więc jakby lustrzane odbicie pierwotnej fotografii, zrobione od strony ul. Hetmańskiej.  
 
Autorom zdjęć zależało, aby pokazać miasto i ludzi z okresu międzywojnia i współcześnie i wpleść w tę opowieść historię ich szkoły. Możemy więc zobaczyć zdjęcia z okresu jej budowy i współczesny wygląd tej placówki, dawną halę warsztatów szkolnych,  a obecnie –halę sportową, możemy porównać sposoby ubierania się młodzieży czy podobne sytuacje szkolne z obu okresów.
 
Wystawa została zaprezentowana 30 listopada w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, by po trzech dniach przenieść się do Zespołu Szkół Technicznych. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy