Reklama

Biznes

Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło na Kongresie 590 w Jasionce

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.11.2017
35855_Kongres
Share
Udostępnij
Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, biznesmenów, osób reprezentujących instytucje otoczenia biznesu, startupowców i samorządowców rozpoczął się w Rzeszowie dwudniowy Kongres 590. Organizatorzy szacują, że może wziąć w nim udział nawet kilka tysięcy osób.
 
Podczas trwającego dwa dni kongresu (16 i 17 listopada br.), zaplanowano dyskusje i debaty polityków, ekspertów, dziennikarzy, przedstawicieli świata nauki i biznesu na temat aktualnych problemów, perspektyw i wyzwań dla polskich przedsiębiorców. Dwudniowy Kongres 590 został podzielony na siedem bloków tematycznych, w których szczegółowo omawiane były najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem polskiej przedsiębiorczości.  
 
Kongres otworzył Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, który mówił o patriotyzmie gospodarczym na Podkarpaciu. – Przez ostatnie 12 miesięcy zrobiliśmy wiele. Dzięki wsparciu rządu pani premier mamy gwarancję wsparcia budowy drogi S19 do granicy Polski ze Słowacją – mówił marszałek Ortyl wskazując na inne inwestycje, jakie w ostatnim czasie dokonały się na Podkarpaciu. M.in. w Aeropolis czy w firmie Liu Gong.
 
Prezydent o odwadze inwestowania
 
– Dziękuję za zorganizowanie już po raz drugi tej spektakularnej, wielkiej konferencji biznesowej, która pokazuje istotny obszar woli współpracy pomiędzy rządzącymi a przedstawicielami szeroko pojętego biznesu. Cieszy mnie zwłaszcza obecność prywatnych biznesów, które są solą polskiej gospodarki  – mówił rezydent Andrzej Duda. – Polska przedsiębiorczość, która rozwija się w miarę swobodnie od 30 lat, jest przyszłością Polski. Spotykamy się po raz drugi w pięknym obiekcie w Jasionce. Możemy sobie zadać pytanie, czy padały tu szumne zapowiedzi? Nie, my chcemy realizować program, który pozwoli się rozwijać polskiej gospodarce, ma wyrównać Polskę pod względem rozwojowych. Wyrównywać różnice pomiędzy regionami dobrze rozwiniętymi a tymi, które z różnych przyczyn były pomijane podczas rozdawania środków na rozwój.
 
Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że po dwóch latach pracy, rząd może się szczycić wynikami, wymiernymi osiągnięciami. – Dla mnie jako prezydenta, który współuczestnicy w realizacji programów, jest to bardzo satysfakcjonujące. 
 
Prezydent zachęcał przedstawicieli biznesu do rozmów z nim oraz przedstawicielami rządu podczas kongresu, oraz dziękował startupowcom za liczne uczestnictwo w wydarzeniu. Mówił też o nowej ustawie o innowacyjności, która da większe szanse polskim przedsiębiorcom. – Kiedy zdecydowałem się startować w wyborach prezydenckich, miałem jedną idee fixe: aby po pięciu latach popatrzeć na Polskę i zobaczyć, że poprawił się poziom życia obywateli. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Andrzej Duda wspominał też o programie 500+ i jego zaletach oraz życzył polskim przedsiębiorcom odwagi inwestycyjnej. – Miejcie odwagę inwestowania, a my wam pomożemy.
 Premier Beata Szydło podsumowywała dwa lata funkcjonowania rządu. – Dokładanie dwa lata temu rząd rozpoczął urzędowanie. Podjęliśmy ambitny program. Kiedy przystępowaliśmy do jego realizacji, niewielu wierzyło w jego sukces. Od dwóch lat robimy wszystko, by marzenia Polaków spełniały się nad Wisłą. Jestem dumna z tego, że mieszkam w Polsce, pięknym kraju, w którym jest miejsce dla każdego, bez względu na poglądy – mówiła Beata Szydło.
 
Jak budować demokratyczny kapitalizm
 
Przed oficjalnym otwarciem kongresu odbył się panel pt. „Jak przebudować demokratyczny kapitalizm, aby służył wielu, a nie nielicznym” z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz gości specjalnych wydarzenia. O demokratycznym kapitalizmie, walucie euro, rajach podatkowych i bankach centralnych dyskutowali Desmond Lachman, reprezentujący think tank American Enterprise Institute, jeden z największych amerykańskich autorytetów w dziedzinie światowej gospodarki oraz profesor Alberto Bagnai, autor bestsellerów, poruszających kwestię wpływu waluty euro na włoską gospodarkę, a także twórca najbardziej popularnego bloga ekonomicznego w Italii.
 
Wicepremier i minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki podsumowywał kilkanaście miesięcy funkcjonowania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Wyszliśmy z założenia, że zasady kapitalizmu nie są święte, jedyne, nieubłagane. Kapitalizm jest różny w różnych krajach, a jego zasady ewoluują. Kapitalizm musi być prospołeczny, ale musi też tworzyć dobre warunki dla przedsiębiorców. Daliśmy szansę wielu grupom społecznym, stawiamy na rozwój zrównoważony społecznie.
 
– Europie są duże asymetrie. Niemcy nie zakładają, że zrównoważony wzrost jest jakimś ważnym celem. Włochy podjęli niewłaściwy wybór, wybierając wspólną unijną walutę auro. Wy jeszcze tego nie zrobiliście – mówił profesor Alberto Bagnai.
 
– Mam nadzieję, że Polska uczy się na doświadczeniach Włoch i innych krajów, które należą do strefy euro i którym to absolutnie nie służy – podkreślił Desmond Lachman. – Byłoby dużym błędem, gdyby Polska przyjęła teraz walutę euro, skoro nie zrobiła tego w 2008 roku.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Paneliści rozmawiali też o rajach podatkowych. Wicepremier przytoczył światowe badania, które przeprowadzono wśród kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców, aby wskazali na raje podatkowe. Co ciekawe, biznesmeni nie wytypowali ani Cypru – Przedsiębiorcy wskazali na Szwajcarię, Holandię i Wielką Brytanię – mówi Mateusz Morawiecki.- Raje podatkowe są dla jednych rajem, ale dla innych piekłem. Raje podatkowe to niedoinwestowane szpitale i niewybudowane drogi. Mam nadzieję, że Panama Papers będą krucjatą XXI, że wstrząśnie światem. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy