– Jesteśmy utrudzeni, ale szczęśliwi – stwierdził w czwartkowy wieczór marszałek województwa Władysław Ortyl podczas uroczystości otwarcia Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Marszałek nie ukrywał, że inwestycja była niełatwa, a problemów w czasie budowy CWK nie brakowało. Dodał jednak: – Podkarpacie zasługuje na to, aby taki obiekt powstał.
W uroczystej gali wzięło udział kilkuset zaproszonych gości, m.in. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP; biskup rzeszowski Jan Wątroba; Witold Słowik i Adam Hamryszczak, podsekretarze stanu w Ministerstwie Rozwoju; Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; wojewoda Ewa Leniart; przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś; wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński; parlamentarzyści; przedsiębiorcy.
Gospodarzem części oficjalnej był marszałek Władysław Ortyl, przedstawiony jako „ojciec sukcesu” CWK, co zresztą podkreślił Janusz Fudała, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (inwestora zastępczego i Inżyniera Kontraktu podczas budowy CWK), który zwracając się do Ortyla, stwierdził: – Panie marszałku, jest pan prawdziwym liderem tego projektu. – Spełnił się jego sen, jego marzenie – mówił o marszałku Adam Hamryszczak.
Władysław Ortyl nie ukrywał, iż było wiele problemów przy budowie obiektu, a relację z Jackiem Piętą, prezesem firmy Best Construction, będącej liderem konsorcjum (Best Construction – KarpatBud Sp. z o.o.) pełniącego rolę wykonawcy, nazwał „szorstką współpracą, szorstką przyjaźnią”. Jednocześnie jednak wyraził zadowolenie, że zarówno projektant (architekt Henryk Sobolewski), jak i konsorcjum, które wygrało przetarg na wykonawstwo, pochodzą z Podkarpacia.
Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, podkreślił, że otwarcie CWK oficjalnie zamyka program Rozwój Polski Wschodniej. Marszałek Ortyl dodał, że gdyby nie ten program, który powstał w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w czasach, kiedy tym resortem kierowała śp. Grażyna Gęsicka, „my byśmy tu dziś nie stali”.
Marszałek podziękował kilkunastu osobom za ich wkład w budowę CWK i wręczył Kamilowi Szymańskiemu, prezesowi spółki CWK Operator, mającej zarządzać obiektem, symboliczny klucz do Centrum. Było też uroczyste przecięcie wstęgi przez oficjeli, a bp Jan Wątroba poświęcił obiekt. Skierował też do Władysława Ortyla „słowa uznania i podziwu dla pana marszałka, który z niezwykłą determinacją, ale i ogromnym spokojem prowadził całe to dzieło”.
W części artystycznej uczestnicy uroczystości mogli podziwiać kunszt wokalny Justyny Steczkowskiej, która podkreślała swoje silne związki z Podkarpaciem, a w szczególności z Rzeszowem, gdzie spędziła pierwsze lata życia, a potem uczyła się w liceum muzycznym, oraz potencjał pochodzącego z Przemyśla wokalisty Krzysztofa Iwaneczki, zwycięzcy szóstej edycji programu The Voice of Poland, który przedstawił m.in. utwory z mającego się niebawem ukazać debiutanckiego singla. Występom syna przysłuchiwał się z widowni tata – dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.
CWK będzie miejscem, w którym będą się odbywać kongresy, konferencje, targi i seminaria. Obiekt został wybudowany kosztem ponad 155 mln zł. Kamil Szymański zapewnił, że będzie się w nim odbywać ok. 200 imprez rocznie. Oby, bowiem w rozmowach kuluarowych obecny był wątek, że wybudowanie CWK to nie wszystko, podszyty obawą, czy uda się tak wykorzystać potencjał tego obiektu, by mógł on zarobić na swoje utrzymanie.