– Patrzymy z dużą uwagą, czy wielkie firmy z branży lotniczej, przemysłu wysokich technologii, nie uzurpują sobie prawa do wyłączności w kwestii innowacyjności. Powstanie takiego inkubatora to jakby uzupełnienie systemu. Gdzieś te firmy powinny rozpoczynać swoją działalność. Ludzie, którzy pracują w dotychczasowych firmach, niejednokrotnie będą mogli, korzystając z inkubatora, rozpocząć swoją działalność, mając doświadczenie u potentatów w branży, takich jak Pratt&Whitney, Goodrich czy Vac Aero – tak podczas konferencji prasowej tłumaczył sens powstania Inkubatora Technologicznego marszałek województwa Mirosław Karapyta. Dziś w Tajęcinie, na terenie strefy S1 Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, odbyła się uroczystość otwarcia inkubatora.
W uroczystości wzięli udział także m.in. poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO), przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury; Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego; członek zarządu województwa Sławomir Miklicz; rektorzy wyższych uczelni, przedsiębiorcy i samorządowcy. Nie obyło się bez tradycyjnego poświęcenia budynku i przecięcia wstęgi.
Gratulacje i życzenia
– Chciałbym pogratulować wszystkim tym, którzy w sposób twórczy, bardzo aktywny realizują oczekiwania tego czasu, czyli tworzenie trwałych miejsc pracy. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że te miejsca pracy, które są oparte na nowoczesnej technologii, na pewnych wymaganiach dotyczących umiejętności i wykształcenia, są najbardziej trwałe – stwierdził poseł Zbigniew Rynasiewicz. Dariusz Szewczyk, wiceprezes PARP, dziękował na ręce Krzysztofa Kłaka, prezesa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis, za sprawną realizację projektu: – Oddajemy społeczności podkarpackiej ten przepiękny obiekt, którego rolę trudno przecenić. Współpracę oceniam bardzo wysoko, był to dla nas zaszczyt i przyjemność. A chciałbym zwrócić uwagę, że nie o wszystkich beneficjentach jestem w stanie powiedzieć te słowa.
Teresa Kubas-Hul, była dyrektor ds. współpracy i innowacji RARR, która była u początków PPN-T, wspominała i dziękowała osobom, które miały swój wkład w powstanie Parku, m.in. śp. marszałkowi Leszkowi Deptule i Barbarze Kuźniar-Jabłczyńskiej, byłej prezes RARR, jak również przedsiębiorcom, uczelniom i samorządom. – Jestem przekonana, że w tym obiekcie o nazwie Podkarpacki Inkubator Technologiczny swoje miejsce znajdą przedsiębiorcy, którzy chcą wdrażać innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Jestem przekonana, że ci przedsiębiorcy, którzy będą tutaj prowadzić działalność gospodarczą, będą korzystać ze wsparcia i pomocy podkarpackich uczelni w zakresie prowadzonych badań. Że inkubator zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę laboratoryjną, że badania, które będą prowadzone w tym obiekcie, będą wdrażane nie tylko na terenie tego województwa, ale że wynikami tych badań będziemy mogli się szczycić nie tylko w kraju, ale również za granicą – stwierdziła. A przedsiębiorcom, którzy zdecydowali lub zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą w Inkubatorze, życzyła, by czuli się w tym miejscu dobrze, by zawsze mogli liczyć na wsparcie RARR, uczelni, samorządu województwa i „wszystkich innych osób, które dobrze życzą naszym przedsiębiorcom”.
Pierwsze firmy w Inkubatorze
Inkubator Technologiczny ma być miejscem skupiającym i promującym rozwój wysokiej technologii z dziedziny lotnictwa, informatyki, elektroniki oraz elektromaszynowej. Jest przeznaczony głównie do prowadzenia działalności gospodarczej przez mikro i małe przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy początkujący oraz wprowadzający innowacyjne technologie mogą wynajmować tu na preferencyjnych warunkach pomieszczenia biurowe, produkcyjne i produkcyjno-usługowe oraz korzystać z zaplecza konferencyjnego.
Obiekt Inkubatora, wybudowany kosztem niespełna 20 mln zł (80 proc. to dofinansowanie z pieniędzy unijnych), o łącznej powierzchni ok. 5300 m kw., składa się z trzykondygnacyjnego modułu administracyjnego z 57 pokojami biurowymi o średniej powierzchni ok. 30 m kw.; dwukondygnacyjnego modułu konferencyjnego z salą konferencyjną na ok. 200 osób i dwiema salami spotkań na 20-25 osób; jednokondygnacyjnego modułu produkcyjno-usługowego, na który składa się 12 hal do wynajęcia o powierzchni 100, 200 i 300 m kw.
Jak dotąd, największą powierzchnię w Inkubatorze (7 hal i biura) wynajęła na okres ok. 2 lat firma MTU Aero Engines, produkująca części do silników lotniczych, obecna już na terenie PPN-T (w Inkubatorze mogą ulokować swoją działalność nie tylko firmy nowe, ale także już działające). Pozostałe firmy to: ML System (produkcja ogniw fotowoltaicznych), Icelo (usługi prawnicze przez telefon i internet), Superdruk (przedsiębiorstwo poligraficzne) i International Trade Technologies (oferuje nowoczesne oprogramowanie pomocne w handlu zagranicznym).
Maksymalnie 5 lat
Na dziś została wolna jeszcze jedna hala i 16 pokoi biurowych. – Jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy inkubator zostanie cały zajęty – poinformował dziennikarzy Krzysztof Kłak. Okres przebywania przedsiębiorców w Inkubatorze wynosi maksymalnie 5 lat.
W sąsiedztwie Inkubatora powstaną dwie duże hale o powierzchni 4400 i 3000 m kw. – Pozwoli to na wejście tutaj dużych firm – stwierdził Kłak. Powstanie Inkubatora Technologicznego było częścią składową projektu „Rozbudowa Podkarpackiego parku Naukowo-Technologicznego (PPN-T) – II etap”, realizowanego w ramach programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.