Reklama

Biznes

Podcast Roku 2022. Grand Prix dla “Historii Arkadiusa”

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.11.2022
69187_podcast
Share
Udostępnij
W tym roku już po raz drugi wręczono nagrody w ogólnopolskim konkursie Podcast Roku, który organizowany jest w Rzeszowie. Jury przyznało 13 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 330 podcastów, które oceniło aż 31 osobowe Jury.  Tegoroczna pula nagród wyniosła 90 tys. zł. 
 
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, który zmarł w 2021 roku na COVID-19. 
 
Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W tym roku Jury wybrało najlepszy podcast w 5 kategoriach a spośród nich ten najlepszy przyznając nagrodę Grand Prix. Dodatkowo, pierwszy raz w historii w głosowaniu internetowym również słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności. Jury wraz z partnerami Konkursu przyznało również 6 wyróżnień.
 
Na Gali Finałowej w Rzeszowie nagrody konkursu odebrali:
W kategorii „ Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo”  nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast Folwark.
W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia”  – Karolina Głowacka za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe. 
W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodę otrzymał Łukasz Wojtusik za podcast Alfabet Wojtusika.   
W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymała firma EY za podcast Mam Pytanie przygotowywany przez Macieja Głogowskiego.  
W kategorii „Podcast za paywallem” nagrodę otrzymali Wojciech Oleksiak, Julia Strużycka, Karolina Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa.

Nagrodę Grand Prix przyznano Wojciechowi Oleksiakowi, Julii Strużyckiej, Karolinie Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. Słuchacze spośród 18 nominowanych  podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności Joannie Gutral za podcast Gutral Gada.
 
Każdy laureat nagród otrzymał czek w wysokości 10 tysięcy złotych. Jedyna honorowa nagroda została przyznana podobnie jak rok temu w kategorii „Marka sponsorująca podcast”.

Wspólnie z Partnerami Konkursu, Jury przyznało również wyróżnienia:
Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Oleszczyka za podcast Spoiler Master 
Wyróżnienie Orange Polska doceniające autorów, którzy przykładają wagę  do rzetelnej pracy z informacją i weryfikacji źródeł, dla Karoliny Głowackiej za podcast: LAMU –  Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe ''Za idee fact checkingu i nauczanie sprawdzania źródeł. Za dążenie do prawdy i dociekliwość wpajaną od dziecka''.
Wyróżnienie Patronite dla Dla Dla Pawła Drozda za podcast Brzmienie Świata z lotu Drozda – jest to ''Kąpiel dla uszu pedantów dźwiękowych, reprezentuje najwyższą jakość montażu dźwiękowego. Nagroda za pokazanie z czy mierzy się reporter pracujący w chaosie. Za zanurzenie się autora w rozmowie ze społecznością – bohaterem''.
Wyróżnienie Empik Go „Mówimy o ważnych sprawach” dla Bartka Przybyszewskiego i Mateusz Witkowski za Podcastex. Fragment z uzasadnienia:” Prawdziwą siłą podcastu jest para prowadzących – nie tylko są zawsze świetnie przygotowani, dbają o odniesienia do źródeł i potrafią dokopać się do zaskakujących faktów, ale też prezentują tematy w lekkiej i pełnej humoru formie. 
Wyróżnienie „podcast kryminalny”  dla Arkadiusza Lorenca za podcast  Morderca z pikiety.
Wyróżnienie dla podcastu o tematyce wschodniej, dla   Anny i Jakuba Górnickich za podcast Outriders.
 
Wyróżnieni otrzymali statuetki i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.
 
Partnerem Strategicznym Konkursu jest InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, a parterem technologicznym Orange Polska.
 
Mecenasami Konkursu są: Miasto Rzeszów, Audioteka, Tandem Media, Lancerto, Fortum, Marma Polskie Folie, Busnex. Empik Go, Onet Audio, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
 
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy