Reklama

Biznes

Dużo ofert na targach pracy w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 17.09.2022
67001_mm
Share
Udostępnij
Świeżo upieczony mechanik lotniczy zaraz po szkole dostanie 4 tys. zł brutto, a do tego premię. To jeden z najbardziej dziś wziętych zawodów. Budowlańców choćby z rocznym doświadczeniem za 1,7-2,3 tys. euro na rękę z pełnym ubezpieczeniem poszukuje firma do pracy w Niemczech. Każdemu niepełnosprawnemu zatrudnienie podejmuje się znaleźć fundacja. Na XV Europejskich Targach Pracy WORK EXPO, które 17-18 września odbywają się w Hali Podpromie w Rzeszowie, można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Jak mówią wystawcy, rąk do pracy wciąż brakuje.
 
Oferty pracy dla specjalistów różnych branż, także dla uchodźców z Ukrainy, w firmach z Polski i zagranicy można znaleźć podczas Targów Pracy, które do niedzieli odbywają się w Hali Podpromie w Rzeszowie. Głównym sponsorem wydarzenia jest MaSa Bau GmbH, niemiecka firma budowlana, która realizuje inwestycje w całych Niemczech. – Poszukujemy do pracy murarzy i cieśli szalunkowych z rocznym doświadczeniem. Zatrudniamy ich na takich warunkach jak zatrudnia się pracowników w Niemczech, otrzymują umowę o pracę z pełnym pakietem socjalnym. To oznacza, że przysługuje im 30-dniowy urlop, pensję płacimy nawet w trakcie przestojów na budowie, a w razie wypadku pracownik leczony jest przez niemiecką służbę zdrowia w ramach ubezpieczenia. Zarobki oferujemy na poziomie 1,7-2,3 tys. euro na rękę, zapewniając jednocześnie bezpłatne zakwaterowanie w standardowych mieszkaniach i dojazd do pracy służbowym samochodem – wylicza Paweł Strupiechowski, kierownik budowy w MaSa Bau GmbH. Dodaje, że atutem, ale niekoniecznym jest znajomość języka niemieckiego. – Zatrudniamy 150 pracowników z Polski, więc na budowie zawsze da się porozumieć.

Wzięte zawody

Bez trudu znajdzie dziś pracę mechanik lotniczy, jest o tym przekonana Monika Siwek z LOT AMS, firma, która przymierza się do budowy bazy obsługi technicznej samolotów na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w Rzeszowie. – Budowa z powodu pandemii i wojny opóźniła się, ale w październiku zamierzam ogłosić zapytanie ofertowe dotyczące budowy hangaru. Mimo zmian w terminie realizacji inwestycji już zatrudniamy mechaników, którzy są absolwentami Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie. Pracują w naszej bazie w Warszawie, w trybie tydzień na tydzień, tzn. tydzień spędzają u nas, a tydzień w Rzeszowie. To oni będą stanowić zaczątek załogi w hangarze do obsługi samolotów szerokokadłubowych  dwusilnikowych, czyli boeingów 787 dreamlinerów, które należą dziś do najpopularniejszych samolotów. 
 
Mechanik lotniczy prosto po szkole zarobi dziś 4 tys. zł brutto plus premia. Musi odbyć co najmniej trzy lata praktyki, by zdobywać kolejne uprawnienia. Za to doświadczony mechanik zarobi kilkanaście tysięcy złotych.
 
Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl
 
Pracodawcy obecni na Tarach Pracy w Rzeszowie reprezentują szeroki przekrój branż: od budowlanej, przez lotniczą, motoryzacyjną, spożywczą, po programistyczną. Wśród nich najwięksi pracodawcy w regionie. Osoby poszukujące pracy mogą dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia od pracowników urzędu pracy oraz biur pośrednictwa pracy. Udział w targach planuje również firma Poland-U.S. Operations, która poszukuje pracowników cywilnych – mechaników, pracowników magazynów itp. – do baz wojskowych USA i NATO w Polsce, także w Jasionce k. Rzeszowa. Na obywateli Ukrainy czeka stoisko polskiego przedstawicielstwa UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców. Wśród wystawców jest także Fundacja Optea, specjalizująca się w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami i powiązana z nią agencja pracy ipracujzdanie.pl, oferująca pracę zdalną. 

Dla niepełnosprawnych

– Na naszym stoisku pojawia się bardzo wiele osób zainteresowanych pracą – podkreśla Rafał Kowalczyk, prezes Fundacji Optea. – W Polsce bez pracy pozostaje ok. 1,1 mln osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Docieramy do nich, aby je zawodowo aktywizować. Obecnie to otwarty rynek pracy zapewnia osobom z niepełnosprawnością większe możliwości zawodowego rozwoju niż Zakłady Pracy Chronionej. W ostatnim czasie do Polski przybyło również kilkadziesiąt tysięcy osób niepełnosprawnych z Ukrainy. Jako Fundacja Optea i portal ipracujzdalnie.pl ich także staramy się aktywizować zawodowo. I to się udaje. Ich także znajdziemy w grupie 1700 osób, którym w tym roku pomogliśmy znaleźć zatrudnienie.
 
XV Europejskie Targi Pracy WORK EXPO można zwiedzać w sobotę, 17 września, do godz. 18.00 oraz w niedzielę, 18 września, w godz. 10.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Równolegle w Hali Podpromie odbywają się 26. Targi Budownictwa Expo Dom, które można zwiedzić w tych samych godzinach. 
 
Organizatorem tragów jest MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie. 

Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy