Reklama

Biznes

EXPO 2020. Podkarpackie z natury kreatywne w Dubaju

Aneta Gieroń
Dodano: 13.03.2022
61045_dubaj
Share
Udostępnij
W ramach Pawilonu Polskiego na EXPO 2020 w Dubaju – największym wydarzeniu gospodarczym na świecie – od 10 do 14 marca prezentuje się Podkarpacie. Wystawa pod hasłem „Podkarpackie z natury kreatywne” od czwartku przyciąga dużo zwiedzających. Polskim pawilonem oraz podkarpacką wystawą zainteresował się także Muhammad ibn Raszid Al Maktum, arabski szejk, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Motywem przewodnim Podkarpacia jest dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza i jego wpływ na świat. Pokazujemy tradycję i nowoczesność. Chwalimy się twórczością Zdzisława Beksińskiego, Bieszczadami i unikatowymi terenami przyrodniczymi, pokazujemy aktualny potencjał ludzki i technologiczny, czarujemy lokalnymi smakami i oryginalną modą.
 
Wędrówka po wystawie Podkarpacia to opowieść z Ignacym Łuksiewiczem w roli głównej. Jak nasz region stał się kolebką światowego przemysłu naftowego, a co za tym idzie, inicjatorem światowej rewolucji technologicznej.
 
Kreatywność, pionierstwo, wolność i pasja tworzenia to korzenie, na których wyrosło i ukształtowało się współczesne Podkarpackie. Nie przez przypadek Ignacy Łuksiewicz jest ambasadorem Podkarpacia i głównym narratorem – pionier przemysłu naftowego, polski geniusz i wynalazca, który dzięki pasji i kreatywności zapoczątkował globalną rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne. Lampa naftowa skonstruowana przez Łukasiewicza rozjaśniła mrok, a produkty rafinacji ropy naftowej stały się motorem rozwoju przemysłu chemicznego i nowoczesnej gospodarki.
 
Opowieść sięgająca początków przemysłu naftowego wydaje się szczególnie interesująca dla mieszkańców tej części świata. Podstawą gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest ropa naftowa, której wydobycie rozpoczęło się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Sto lat wcześniej Ignacy Łukasiewicz założył w Bóbrce na Podkarpaciu pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.
 
Samorząd województwa podkarpackiego reprezentują w Dubaju: Piotr Pilch, wicemarszałek województwa; Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku oraz Krzysztof Feret, radny.
 
Na wystawie odwiedzający mogą zobaczyć m.in. powiększoną replikę pierwszej lampy naftowej skonstruowanej przez Ignacego Łukasiewicza, ruchomy obraz z portretem historycznego przedsiębiorcy, prace Beksińskiego oraz „Podkarpacki Deskal Łukasiewicza” namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa.
 
 
Fot. Michał Hunbala
 
Podkarpacie promuje się także lokalnymi smakami i talentami. Pokaz kulinarny zrobił Michał Korkosz z Rzeszowa, bloger znany jako Rozkoszny. Pokaz mody przygotowała Basia Olearka, projektantka z Rzeszowa.
 
– Motywem przewodnim wystawy jest postać Ignacego Łukasiewicza. Wielkiego Polaka oraz syna podkarpackiej ziemi, który był twórcą przemysłu naftowego. Chcemy ukazać światu, gdzie utworzono przemysł naftowy, gdzie powstała pierwsza lampa i kto był twórcą tego wielkiego przemysłu – stwierdził na otwarciu wystawy Podkarpacia Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
 
– Cieszę, że wystawa czasowa z Podkarpacia trafiła do polskiego pawilonu. Udało się państwu przywieźć przedsiębiorców oraz wystawę, która ma symbolikę i nawiązuje do regionu, w którym jesteśmy, mówię tu o Ignacym Łukasiewiczu i lampie naftowej – dodał Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 w Dubaju.
 
 
Fot. Patryk Ogorzałek
 
Pawilon Polski w Dubaju jest wykonany z drewna i materiałów naturalnych. W trakcie prezentacji województwa podkarpackiego odbywają się konferencje gospodarczo-naukowe, spotkania biznesowe, są też atrakcje dla najmłodszych w strefie dla dzieci, zaś w strefie gastronomicznej odbywają się pokazy kulinarne, podczas których można skosztować m.in. proziaków, fuczek, czy pierogów lasowiackich.
 
Udział Podkarpacia na Expo 2020 w Dubaju  kosztuje 2,2 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy