Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nowa prawica w Polsce? Prof. Hall: potrzebna i realna!

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 27-01-2022

Od lewej: Aleksander Hall, Anna Siewierska-Chmaj,  Andrzej Brzeziecki. Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Aleksander Hall, Anna Siewierska-Chmaj, Andrzej Brzeziecki. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Człowiek o prawicowych poglądach od ponad czterech dekad, uczestnik Okrągłego Stołu, były polityk i analityk życia publicznego, prof. Aleksander Hall nie kryje swojego rozczarowania Jarosławem Kaczyńskim i Zjednoczoną Prawicą. Szansę na nową jakość w polskiej polityce dostrzega w nowej formacji prawicowej opartej na chrześcijańskich korzeniach, otwartej na Europę i pozostającej w radykalnej opozycji do PiS-u, ale też zdecydowanie przeciwstawiającej się nowej lewicy. Prof. Hall nie ma wątpliwości, że Polacy skazani na wybór pomiędzy PiS-em a opozycją zdominowaną przez lewicowych liberałów i radykalną lewicę kulturową, to fatalna wiadomość przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. W czwartek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prof. Aleksander Hall promował swoją najnowszą książkę „Anatomia władzy i nowa prawica”, a do dyskusji o Polsce zaprosił politologów: dr hab. Annę Siewierską-Chmaj, prof. UR oraz dr hab. Rafała Matyję, prof. UEK. Spotkanie prowadził red. Andrzej Brzeziecki – historyk i publicysta, asystent Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczypospolitej.
Reklama
 
Prof. Aleksander Hall, który już w 2016 roku wydał książkę „Zła zmiana”, przyznał, że nie spodziewał się aż tak brutalnego ataku na sądownictwo, jaki dokonał się w ostatnich latach, ale jeszcze większe spustoszenie, jego zdaniem, dokonało się w polityce zagranicznej, zwłaszcza europejskiej.

- To fałszywe kreowanie walki o naszą suwerenność w Unii Europejskiej, podczas gdy ataki mają  na celu tylko i wyłącznie wzmacnianie Zjednoczonej Prawicy w polityce wewnętrznej – mówił prof. Hall.
 
Według autora książki, głęboki podział społeczeństwa w Polsce jest faktem, ale to jest zniuansowany podział i na pewno nie można pozwolić na wykluczanie żadnej grupy wyborców. Co ciekawe, prof. Hall w swojej analizie wielokrotnie apeluje o deeskalację  konfliktu i podkreśla - fakt, że ktoś w 2015 roku zagłosował w  wyborach na PiS, nie oznacza, że dokonał złego wyboru. Warto jednak, by przeanalizował, co wydarzyło się w życiu publicznym w kolejnych latach i czy to będzie dobry wybór także w 2023 roku.
 
Publicysta przypomniał, że podział na prawicę i lewicę powstał w początkach rewolucji francuskiej. Na przestrzeni ponad dwóch stuleci zmieniły się granice pomiędzy lewicą i prawicą, tematy sporów pomiędzy nimi, a także następował przepływ idei pomiędzy lewicą a prawicą. Okazało się też – i to bardzo  wcześnie, bo już w okresie rewolucji francuskiej – że w ramach lewicy i prawicy mieszczą się bardzo różne szkoły myślenia, doktryny polityczne i ugrupowania.
Reklama
 
W Polsce po 1989 roku prawica oznaczała przede wszystkim antykomunizm i wyraźne zerwanie z dziedzictwem PRL-u. Wśród ludzi dawnej opozycji demokratycznej było niewielu chętnych do podniesienia sztandaru lewicy. Zrobili to polityczni spadkobiercy PZPR.
 
W ostatnich latach lewica zyskała nowy kształt  za sprawą sojuszu, który w 2019 roku zawarły trzy partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Biedronia i Lewica Razem. Dziś partie lewicowe nie zabiegają przede wszystkim, by reprezentować świat pracy i ludzi gorzej sytuowanych materialnie. Chcą być raczej polityczną emanacją ruchu społecznego nowej lewicy kulturowej, który skupia się na prawach kobiet, prawach środowiska LGBTQ oraz na odseparowaniu od wpływów Kościoła katolickiego.

Jednocześnie prof. Hall przytoczył słowa Rafała Trzaskowskiego, który w 2021 roku stwierdził: „Nie ma już lewicy, prawicy i centrum. To podział ze starego świata. Musimy to na opozycji zmienić”. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Uważam, że Trzaskowski się myli – stwierdził prof. Hall. - Uważam ten podział za nadal aktualny i potrzebny.
 
Dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, prof. UR, podkreśliła, że na nowo musimy zdefiniować słowo patriotyzm, w ostatnich latach zawłaszczony przez Zjednoczoną Prawicę i Konfederację oraz zbudowany właściwie tylko na martyrologii.
 
- A przecież patriotyzm to też płacenie podatków, segregowanie śmieci, czy kasowanie biletów – mówiła Siewierska-Chmaj. – Dlatego tak ważna jest odbudowa podstawowych pojęć w sferze publicznej: społeczeństwo obywatelskie, czy polityczność.
Reklama
 
Według dr. hab. Rafała Matyi, prof. UEK, książka prof. Hall ma swoją dużą wartość ze względu na deeskalację konfliktu w polskiej polityce.
 
-W ostatnich latach najbardziej podzieliły nas dwie centroprawice, PiS i PO. To istota polskiego dramatu – mówił Matyja. – To większy podział, niż był na postkomunistów i postSolidarność. I pewnie szansą na deeskalację konfliktu byłoby wycofanie się Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego z polityki, ale na to nie ma szans. 
 
Sam prof. Aleksander Hall, dużo ciepłych słów poświęca w książce zarówno Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi jak i Szymonowi Hołowni. I nie ma wątpliwości, że Polska potrzebuje nowej, propaństwowej i prodemokratycznej prawicy, której przedstawiciele  przeciwstawią się wypaczaniu ważnych dla nich idei i wartości. 
 
- Społeczeństwo polskie jeszcze długo, ale będzie wychodziło z nocy konfliktu – dodał prof. Hall.
 
Prof. Aleksander Hall, historyk i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (rozprawa habilitacyjna nt. „Historia prawicy francuskiej (1981-2007)”). Od połowy lat 70. działał w opozycji demokratycznej, m.in. współzakładał i kierował Ruchem Młodej Polski, redagował pismo „Bratniak”. Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. Był członkiem podziemnej Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „S” w Gdańsku, a w drugiej połowie lat 80. - Klubu Myśli Politycznej Dziekania. Pracował także w redakcji „Przeglądu Katolickiego” i „Polityki Polskiej”, był współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, jednakże nie kandydował w wyborach do Sejmu kontraktowego. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję ministra ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami. Przewodniczył Forum Prawicy Demokratycznej (1990-91), działał jako wiceprzewodniczący Unii Demokratycznej (1991-92), przewodniczący Partii Konserwatywnej (1992-97), był współtwórcą Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Poseł w latach 1991-93 (z listy Unii Demokratycznej) i 1997-2001 (z listy AWS).  Po porażce w wyborach parlamentarnych w 2001 r. wycofał się z czynnego udziału w polityce i skoncentrował na pracy naukowej. Od 2002 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, profesor tej uczelni. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-10-05 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-05
USD 4,8380 -0,48%
EUR 4,8128 +0,25%
CHF 4,9299 +0,17%
GBP 5,5269 -0,09%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.