Chrzest Polski był kamieniem węgielnym naszej państwowości, kultury i tożsamości. Pamięć o tej rocznicy jest przypomnieniem, skąd pochodzimy i gdzie są nasze korzenie – powiedział wicemarszałek województwa dr Karol Ożóg, tuż po krótkiej uroczystości przed obeliskiem upamiętniającym Chrzest Polski. 14 kwietnia przypada 1059 rocznica Chrztu Polski dokonanego przez księcia Mieszka I.
Wicemarszałek województwa Karol Ożóg, członek zarządu województwa Anna Huk oraz sekretarz województwa Katarzyna Sołek wspólnie złożyli kwiaty przed kamieniem 1050. Chrztu Polski. W 2016 roku, dokładnie w 1050 rocznicę tego doniosłego wydarzenia, przed siedzibą urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie stanął głaz, który symbolicznie upamiętnia Chrzest Polski oraz przypomina o chrześcijańskiej tożsamości Ojczyzny.
Decyzja księcia Mieszka nie tylko oznaczała, że staliśmy się narodem chrześcijańskim i weszliśmy w krąg kultury europejskiej, ale także, że staliśmy się Polakami. Trzeba o tym przypominać, zwłaszcza młodemu pokoleniu – podkreśla członek zarządu Anna Huk.
Jak podają historycy Chrzest Mieszka I i jego dworu odbył się najprawdopodobniej 14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę lub Niedzielę Wielkanocną. Miało to miejsce w Poznaniu – na Ostrowie Lednickim lub w Gnieźnie, w tych dwóch miejscach znaleziono bowiem baptysteria datowane na II poł. X wieku. Jak zgodnie podkreślają historycy – przyjęcie chrztu było najważniejszą decyzją polityczną podjętą przez polskiego władcę na przestrzeni dziejów.
W 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Święto Chrztu Polski, które ma być okazją do refleksji nad dziedzictwem i wartościami, które kształtują tożsamość Polski i Polaków. Umownie zdecydowano o dacie 14 kwietnia. Dla uczczenia Święta Chrztu Polski na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie wywieszone zostały narodowe flagi.