Reklama

Biznes

25 lat Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 08.03.2021
52853_wsiz
Share
Udostępnij
25 lat temu, to był czas, kiedy Polska wychodziła z PRL-owskiej mentalności, uczyła się nowoczesnego modelu zarządzania i konkurencyjności na rynku. Po cichu marzyła o dobrobycie oraz standardzie życia, jaki był udziałem Zachodniej Europy, ale o naszej obecności w NATO i Unii Europejskiej nikomu się jeszcze nie śniło. W tamtym czasie powstawała też jedna z pierwszych niepublicznych uczelni w Polsce i na Podkarpaciu – Wyższa Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wyrosła z Rzeszowskiej Szkoły Menadżerów oraz Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości, a głównym jej pomysłodawcom był prof. Tadeusz Pomianek. Przez 25 lat uczelnia wykształciła ponad 60 tys. absolwentów, wydała ponad 100 tys. międzynarodowych certyfikatów, zainwestowała ponad 170 mln zł w rozwój bazy naukowo-dydaktycznej i zagwarantowała edukację ponad 7 tys. studentów obcokrajowców z ponad 50 krajów na 5 kontynentach.
 
Dokładnie 8 marca 1996 roku szkoła została powołana decyzją Ministra Edukacji Narodowej, a w 2013 do uczelni została włączona Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Tyczynie. I jak wspominał po 25 latach dr hab. Tadeusz Pomianek, czas powstania WSIiZ, to była data tak bliska 1989 roku i przemianom, jakie nastąpiły w tamtym czasie w Polsce, że wielu, także on zastanawiało się, jak osobiście zmieniać Polskę oraz mieć swój udział w gigantycznych transformacjach, jakie dokonywały się wtedy nad Wisłą.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Startowaliśmy z 2 tys. studentów kształconych na 3 kierunkach. Jako pierwsza uczelnia w regionie i jedna z pierwszych w Polsce już w 2004 roku zaoferowaliśmy studia w całości prowadzone w języku angielskim – wyliczał podczas poniedziałkowej konferencji prof. Tadeusz Pomianek.
 
– By w 1996 roku zakładać prywatną uczelnię wyższą trzeba było mieć odwagę, być mężnym, roztropnym i mądrym. Czyli cnoty, o których mówił już Sokrates i od tego czasu nic się nie zmieniło – stwierdził dr Wergiliusz Gołąbek, rektor uczelni.
 
– Naszą misją jest edukacja i popularyzacja nauki także poprzez wydawanie wartościowych publikacji, stąd z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Tadeusza Pomianka w 2013 roku powstało Wydawnictwo Copernicus Center Press – mówił dr Gołąbek. – W ciągu 8 lat wydaliśmy ponad 600 tys. książek, mimo że 65 proc. Polaków w ostatnim roku nie przeczytało ani jednej książki, a 70 proc. ma problem ze zrozumieniem prostego tekstu zaczerpniętego z prasy. W tym roku też planujemy wydać co najmniej 25 nowych tytułów.
 
Ostatni rok, który przez pandemię koronawirusa do góry nogami wywrócił nasze życie, zrewolucjonizował też życie uczelnie wyższych.
 
– Do e-learningu byliśmy przygotowani od dawna – tłumaczył dr hab. Andrzej Rozmus, prorektor WSIiZ ds. Nauczania. – I choć od ponad dwóch dekad nie zmienia się nasza chęć dostarczania wiedzy, to bardzo zmieniają się studenci. Mamy też świadomość, że nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi zajęć laboratoryjnych, a te mamy właściwie na wszystkich kierunkach nauczania.
 
Dlatego zdaniem prof. Pomianka, nauczanie zdalne może uzupełniać, ale nigdy nie zastąpi tradycyjnego kształcenia.

– Praca w zespole jest wartością i umiejętnością bezcenną – tłumaczył prezydent WSIiZ. – W dodatku studenci chcą uczyć się stacjonarnie, wchodzić w interakcję z kolegami i wykładowcami, poznawać Rzeszów, czy inną kulturę, jak to jest w przypadku studentów w innych krajów i kontynentów.
 
Jednocześnie fakt, że WSIiZ od 25 lat trwa na rynku edukacyjnym, w czasie, gdy wiele szkół prywatnych w regionie i Polsce zakończyło już swoją działalność, potwierdza, jak ważna jest dywersyfikacja działań w ramach tego typu przedsięwzięć.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Konieczna jest ścisła współpraca z biznesem – mówił prof. Pomianek. U nas ponad 55 proc. przychodów jest z działalności poza dydaktycznej. Gdzie na ponad 90 proc.  polskich uczelni państwowych przychody poza dydaktyczne stanowią mniej niż 10 proc.  To pokazuje jak patologiczny jest obecny system dotacji. Uczelnie, które mają zagwarantowane pieniądze budżetowe wykazują dużo mniejszą determinację w potwierdzaniu swojej jakości na linii biznes-nauka. Nie robią tego, bo nie muszą. WSIiZ od początku swojej działalności opiera się na sile oddziaływania trzech pól: nauka – praktyka – dydaktyka.
 
Rzeszowska uczelnia nie kryła też nigdy, że ma ambicje brać udział w bieżącej dyskusji o Polsce. Między innymi dlatego powstał tam dokument „Polskie wyzwania”, zakładający, że fundament naszego państwa powinien opierać się o edukację, naukę i kulturę. Przy tej okazji na 25-lecie WSIiZ powstały także: Cyfrowa Kronika WSIiZ oraz Wystawa Fotografii „WSIiZ wczoraj i dziś”, które można oglądać na stronach www.25lat.wsiz.edu.pl/.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy