Reklama

Biznes

Powiat Strzyżowski coraz bliżej Rzeszowa i samych rzeszowian

Aneta Gieroń
Dodano: 20.06.2024
Strzyżów. Fot. K. Szaro/Gmina Strzyżów
Strzyżów. Fot. K. Szaro/Gmina Strzyżów
Share
Udostępnij

Powiat Strzyżowski, bezpośrednio sąsiadujący z terenami wokół Rzeszowa, w najbliższych latach ma szanse przyciągnąć nie tylko wielu nowych mieszkańców, ale też stać się jednym z ciekawszych miejsc rekreacyjnych dla rzeszowian. Przez te tereny, atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo, przebiega budowa drogi ekspresowej S19, która za 2-3 lata zagwarantuje szybkie połączenie okolic Strzyżowa z Rzeszowem. Już dziś pagórkowate tereny na południe od stolicy Podkarpacia przyciągają setki osób, które korzystając z Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Rzeszów-Strzyżów, na rowerach odkrywają okolice Czudca, Wiśniowej, czy Niebylca. Nowe władze powiatu, nie kryją, że po tym, jak w ostatnich dwóch dekadach udało się infrastrukturalnie odmienić powiat strzyżowski, teraz przyszedł czas, by zainwestować w ofertę rekreacyjną i kulturalną. Tego oczekują mieszkańcy, na to liczą osoby, które zamierzają się tutaj osiedlić i tym zachwycają się sami rzeszowianie, którzy na weekendowe wypady szukają miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, kulturowo i historycznie.

Jak przyznaje Robert Godek, nowy starosta strzyżowski, który przez prawie 20 lat był tutaj starostą, ale nie w ostatnich 5 latach, kiedy powiatem rządził Bogdan Żybura, powraca do miejsca, które świetnie zna, które współtworzył 26 lat temu, a dzięki pięcioletniej przerwie, dziś ma lepsze, jeszcze bardziej ambitne spojrzenie na powiat. Tym bardziej, że w najbliższych latach powiat strzyżowski ma szanse na szybki rozwój. 

Od prawej: Robert Godek, Tomasz Wójtowicz i Zbigniew Korab. Fot. Archiwum BIZNESISTYL.pl

– Odbyliśmy spotkania w każdej z gmin i ustaliliśmy priorytetowe działania na początek kadencji, na których najbardziej nam zależy – mówi Godek.

Co ciekawe, wiele planów związanych  jest z historią tych ziem, ludźmi kultury wywodzącymi się z powiatu strzyżowskiego oraz rewitalizacją zabytkowych parków i obiektów, z których mogliby korzystać mieszkańcy i goście powiatu.

Chodzi m.in. o rewitalizację zabytkowego parku przy Zespole Szkół w Czudcu. Teren ma prawie 4,5 hektara, a koszt takiej odnowy to około 8 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Gruntownie odnowiony ma być też budynek dworski w zespole parkowo-dworskim w Wiśniowej. Zrewitalizowany budynek miałby być świetnym przykładem dworu ziemiańskiego z naszego regionu z początku XX wieku, udostępnianym zarówno do zwiedzania jak i lokalnej społeczności do organizacji różnego rodzaju okolicznościowych wydarzeń.

Na terenie powiatu, w gminie Frysztak jest bardzo popularny zabytek z okresu II wojny światowej – schron kolejowy Stępina-Cieszyn, który ciągle ma nieuporządkowane sprawy własnościowe dla całego kompleksu, a co powiat chce prawnie uregulować i podjąć się współprowadzenia tego zabytku.

Odtworzyć Muzeum Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej

– Chcemy też powrócić do odtworzenia Muzeum Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej w gminie Niebylec – zapowiada Zbigniew Korab, wicestarosta strzyżowski. – Zabudowania w Gwoźnicy wymagają gruntownego remontu. Kolejnym krokiem byłoby przygotowanie nowej ekspozycji. Wokół tego miejsca chcielibyśmy budować szlak literacki, wydarzenia poetyckie i różnego rodzaju imprezy nawiązujące do znakomitego poety, który tutaj się urodził, wychował i gdzie w czasie II wojny światowej przez kilka lat mieszkał.

– Mieszkańcy coraz częściej mówią nam, że zależy im, by w miejscu, gdzie żyją, oprócz dogodnej infrastruktury, była też oferta kulturalna i rekreacyjna. To bardzo ważne także dla osób, które chcą się osiedlać w powiecie strzyżowskim – przyznaje Robert Godek. – Jednocześnie mamy wiele atrakcyjnych historycznie miejsc, którym chcemy przywrócić blask i sprawić, by lokalnej społeczności służyły na co dzień. Atrakcyjne tereny, bliskość Rzeszowa i coraz lepsze rozwiązania komunikacyjne są niebagatelnym magnesem dla samych rzeszowian, którzy coraz liczniej nas odwiedzają.

Łącznik obwodnicy Strzyżowa z węzłem Żarnowa na S19

Dlatego, jak podkreśla Tomasz Wójtowicz, przewodniczący Rady Powiatu, ważne jest wykorzystywanie każdej szansy, by jeszcze sprawniej rozwijać komunikacyjną dostępność Strzyżowa i sąsiadujących z nim gmin.

– Zależy nam na budowie połączenia drogowego (wjazd i zjazd z S19) pomiędzy obwodnicą Strzyżowa (droga wojewódzka nr 988) a budowanym węzłem Żarnowa (Strzyżów) drogi ekspresowej S-19 – tłumaczy Wójtowicz. – Będziemy o to zabiegać w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz u marszałka województwa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy