Reklama

Biznes

Tadeusz Ferenc doktorem honoris causa. Wśród gości Miller i Schetyna

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 19.05.2017
32682_0K3A3976
Share
Udostępnij

– Trema jest maksymalna – powiedział prezydent Rzeszowa odbierając godność doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Tadeusz Ferenc jest 11 osobą, która otrzymała ten tytuł przyznawany przez politechnikę. Wręczenie odbyło się w piątek, 19 maja podczas posiedzenia senatu uczelni, a wśród gości znaleźli się m.in. Leszek Miller, Grzegorz Schetyna, Janusz Piechociński, Paweł Kowal, podkarpaccy posłowie, rektorzy tutejszych uczelni, rektorzy z uczelni innych miast, a także przedstawiciele służb mundurowych, Kościoła i biznesu –  łącznie ponad 400 osób.

Senat Politechniki Rzeszowskiej przyjął uchwałę dotyczącą rozpoczęcia postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa PRz Tadeuszowi Ferencowi pod koniec stycznia br. 20 kwietnia ustawa o nadaniu tej godności prezydentowi Rzeszowa została przyjęta, wnioskodawcą była Rada Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Doktorat honoris causa za zasługi dla uczelni i miasta

Zarówno rektor uczelni – prof. Tadeusz Markowski, jak i wygłaszający laudację prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik oraz prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej podkreślali zaangażowanie Tadeusza Ferenca w rozwój politechniki, całej społeczności akademickiej w Rzeszowie oraz w metropolizację miasta. Akcentowali prowadzoną przez prezydenta przyjazną politykę proinwestycyjną, wspieranie konferencji naukowych i różnego rodzaju inicjatyw. – Prezydent Tadeusz Ferenc to wybitny samorządowiec, który od wielu lat jest przyjazny rzeszowskim uczelniom – mówił Grzegorz Budzik.

Jedyną osobą z sali, która podczas posiedzenia złożyła gratulacje nowemu doktorowi honoris causa, był bp Jan Wątroba, wywołany przez rektora Tadeusza Markowskiego, gdyż – jak stwierdził rektor – chętnych do gratulowania jest wielu, ale prezydent potrzebuje zwłaszcza błogosławieństwa. Pozostali goście mogli składać gratulacje później, na spotkaniu w stołówce uczelnianej.

Bp Jan Wątroba gratulując Tadeuszowie Ferencowi przypomniał historię z samego początku pełnienia przez niego roli biskupa diecezji rzeszowskiej. Opowiadał o wycieczce po Rzeszowie, na jaką zaprosił go Tadeusz Ferenc zaledwie kilka dni po ingresie, a także o poświęceniu fontanny multimedialnej. – Prezydent troszczy się o człowieka, o człowieka w rozumieniu integralnym. Zauważa też konieczność budowy nowych świątyń w mieście – stwierdził, dodając, że wielkim wsparciem dla Tadeusza Ferenca jest jego małżonka Aleksandra, która troszczy się o niego i wspiera swoimi pomysłami. – Pewnie podobnie jak u mnie w domu, w domu Tadeusza Ferenca prezydent nie jest prezydentem – żartował prof. Tadeusz Markowski.

Tadeusz Ferenc: musimy starać się o superszybki pociąg

Na koniec głos zabrał Tadeusz Ferenc, wygłaszając wykład o historii i rozwoju Rzeszowa. – Trema jest maksymalna – stwierdził. Opowiadał także o planach rozwoju miasta, czyli wprowadzeniu komunikacji alternatywnej – kolei monorail oraz o tym, że wszyscy w mieście powinni połączyć siły i zrobić wszystko, aby w przyszłości przez Rzeszów przebiegała trasa superszybkiej podziemnej kolei. Chodzi o pomysł Elona Muska, właściciela Tesli na stworzenie superszybkiego pociągu Hyperloop. Najlepszy projekt tej kolei opracował inż. Marek Gutt-Mostowy, który przyznał, że lokalizację wersji testowej przewiduje we Wrocławiu lub Rzeszowie.

W uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa wzięli udział: podkarpaccy posłowie: Joanna Frydrych, Krystyna Skowrońska, Krystyna Wróblewska, Zdzisław Gawlik, Mieczysław Kasprzak, Maciej Masłowski, Marek Rząsa, a także: Grzegorz Schetyna, lider PO, Leszek Miller, były premier, Janusz Piechociński, prezydenci Krosna i Mielca, rzeszowscy radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz świata biznesu. Byli także rektorzy podkarpackich uczelni.

Tadeusz Ferenc (rocznik 1940) zaczynał jako robotnik w Rzeszowskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (PZL), gdzie pracował od 1956 roku. W latach 1960-1972 był zatrudniony w WSK-PZL Świdnik. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie (1970), ukończył także podyplomowe studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie (1973) i Akademii Ekonomicznej w Katowicach (1976). Od 1972 roku pełnił funkcje kierownicze w rzeszowskich przedsiębiorstwach. Od 1981 roku przebywał na kontraktach zagranicznych w Libii wraz z firmą Budimex.

W latach 1985-1991 był dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie, zaś od 1993 roku prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto. W 1994 roku został radnym. W latach 2001–2002 zasiadał w Sejmie IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD w okręgu rzeszowskim. Od 2002 roku pełni funkcję prezydenta Rzeszowa; w wyborach w 2006 roku uzyskał prawie 77 proc. głosów.

Jest odznaczony Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy