Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Na politykę patrzę z perspektywy działania, nie trwania

A A A
Z Rafałem Weberem, posłem Prawa i Sprawiedliwości ze Stalowej Woli, rozmawia Aneta Gieroń

Dodano: 05-05-2016

Rafał Weber, poseł PiS pochodzący ze Stalowej Woli. Fot. Tadeusz Poźniak

Rafał Weber, poseł PiS pochodzący ze Stalowej Woli. Fot. Tadeusz Poźniak

Aneta Gieroń: Od kilku miesięcy debiutuje Pan w Sejmie i... zazdrości trochę debiutantom z Nowoczesnej albo Kukiz'15,  gdzie pewnie łatwiej i bardziej spektakularnie zaistnieć początkującemu posłowi w debiutującej w Sejmie partii, niż Panu z Prawa i Sprawiedliwości, gdzie ponad 200 posłów i wiele znanych twarzy?
 
Rafał Weber:  Bywa łatwiej i trudniej. Łatwiej, bo możemy korzystać z doświadczeń koleżanek i kolegów z dłuższym stażem w Sejmie. Oni szybko wprowadzali nas w specyfikę miejsca, prace legislacyjne, zasygnalizowali, czego nie powinniśmy robić, na co zwracać uwagę, jak współpracować z mediami. Posłowie z Nowoczesnej i Kukiz'15 takiego wsparcia nie mają, uczą się na własnych błędach, co też nie jest złym doświadczeniem. Trudniejszą stroną mojego debiutu rzeczywiście jest bycie jednym z 235 posłów Prawa i Sprawiedliwości, co nie ułatwia szybkiego "przebicia się" do szerokiej opinii publicznej i trudniej  być zauważonym przez ogólnopolskie media. 
Reklama
 
Media ogólnopolskie na razie są pewnie poza zasięgiem, ale ma Pan już pomysł na siebie, jak szerzej dać się poznać na początek na Podkarpaciu?
 
Realizować program i mówić o tym. 
 
Przez ostatnie miesiące już była taka okazja?
 
Tak, choćby kupno przez korsorcjum z Hutą Stalowa Wola legendarnego Autosanu. Mam też nadzieję, że kolejna okazja wydarzy się w najbliższych tygodniach ponownie w kontekście HSW S.A., która stoi przed szansą podpisania dużego kontraktu na dostawę sprzętu wojskowego dla polskiej armii. Jesteśmy po rozmowach w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Premiera i bardzo bym chciał, aby HSW jak najszybciej miała zamówienia na produkcję  moździerzy RAK oraz armatohaubic KRAB. Co już się dzieje, bo kilka dni temu premier Beata Szydło brała udział w Stalowej Woli w podpisaniu blisko miliardowego kontraktu między Hutą Stalowa Wola a Ministerstwem Obrony Narodowej na produkcję ośmiu modułów moździerzy samobieżnych RAK oraz pojazdów technicznych. Zależy mi także, żeby w regionie stalowowolsko - tarnobrzesko-niżańskim dużo się działo i by udało się zrealizować wszytko, co na najbliższe 4 lata sobie zaplanowałem.  
 
O co konkretnie chciałby Pan zabiegać dla Stalowej Woli i Podkarpacia?
 
W przypadku Stalowej Woli najważniejsze są zamówienia dla Huty. Byłoby dobrze, gdyby HSW znalazła się w programach kilkunasto- a nawet kilkudziesięcioletnich na dostawy sprzętu wojskowego, jakie mają być realizowane w MON. Ogłoszony niedawno "plan Morawieckiego" zakłada powrót do korzeni Centralnego Okręgu Przemysłowego, wsparcie polskiego przemysłu, polskich technologii i uważam, że Stalowa Wola oraz Huta dobrze się w tę koncepcję wpisują. Kolejną ważną rzeczą jest droga szybkiego ruchu -  S74, która połączyłaby Piotrków Trybunalski ze Stalową Wolą, a nawet dalej, bo z Niskiem. Będę  zabiegał, by w programie budowy dróg została wpisana na listę do realizacji do 2025 roku. Taka data pojawiła się tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, ale bardziej w kontekście obietnic, niż realnych deklaracji, bo wcześniej datowano jej budowę aż po roku 2030.  
Reklama
 
W kontekście regionu, wszystkim posłom PiS - u zależy na całym odcinku S19 na Podkarpaciu. Od początku najmocniej akcentował to europoseł Tomasz Poręba i pewny jest odcinek S19 z Rzeszowa do Lublina do 2023 roku. Ważne, byśmy jak najszybciej doczekali się też budowy tej drogi z Rzeszowa do Barwinka. 
 
Po ostatnich wyborach widać zmianę pokoleniową w partii? Pan wszedł z ostatniego miejsca, mandat zdobył Piotr Uruski z Sanoka, posłem została także Anna Schmidt - Rodziewicz. Co ciekawe, Antoni Błądek, u którego przed laty jak asystent zaczynał Pan polityczną karierę, z trzeciego miejsca nie dostał się w ostatnich wyborach do Sejmu.  
 
Ta zmiana się dokonuje. Widać to po wyborach parlamentarnych, ale też samorządowych i prezydenckich. Andrzej Duda, prezydent RP jest jednym z najmłodszych prezydentów na świecie. Jako młode pokolenie wchodzimy do polityki i mam nadzieję, że nie zawiedziemy. Obecny Sejm jest chyba najmłodszym po 1989 roku. 
 
Tylko, czy młode pokolenie polityków nie będzie miało mentalności Adama Hoffmana z PiS albo Sławomira Nowaka z PO, czyli młodych działaczy, których całe dorosłe i zawodowe życie ograniczyło się do polityki, a bycie w polityce do cynicznego trwania.
 
Każdy spośród 460 posłów jest inny i pewnie w tej grupie zawsze znajdzie się osoba nie nadająca się do polityki. Ja mogę odpowiadać tylko za siebie, a jestem przekonany, że podobnie jak ja jest jeszcze sporo osób w partii, którzy nie trafili tam dla pieniędzy i kontaktów na styku biznesu i polityki, ale z chęci i potrzeby zrobienia czegoś pożytecznego dla miasta, regionu, Polski. 
 
Widzi się Pan ewentualnie poza polityką?
 
Nie mam z tym problemu. Zaraz po szkole średniej pracowałem w różnych miejscach, także fizycznie, z czego jestem dumny, bo potrafię docenić wartość pracy każdego człowieka. Uważam, że warto poważnie się zastanowić nad kadencyjnością w parlamencie i samorządzie. W ciągu 10 lub 12 lat można zrealizować swoje polityczne cele, a jednocześnie jest to na tyle krótki czas, że nie pozwala oderwać się od realnego życia. 
Reklama
 
Dzięki temu uniknęlibyśmy wiele patologii toczących obecnie nasze życie publiczne?
 
Niewykluczone. Na politykę trzeba patrzę z perspektywy, że wcześniej czy później ją opuszczę. Dzięki temu nie trwam, ale działam, a potem realizuję się gdzie indziej. 
 
Tym bardziej nie żal było Panu zostawiać samorząd. Przez dwie kadencje był Pan radnym w Radzie Miasta Stalowej Woli. W ostatniej kadencji przewodniczącym Rady Miasta. W dodatku ten komfort działania - prezydentem Stalowej Woli jest Pana przyjaciel, Lucjusz Nadbereżny, a na 23 radnych, 19 mandatów należy do PiS. Nie szkoda było realnej władzy dla posłowania?
 
Trochę tak, ale z drugiej strony wiedziałem, że przewodniczącym Rady Miasta i tak będzie ktoś z naszej partii, więc warto byłoby wykorzystać dobre relacje prezydenta miasta i posła ze Stalowej Woli. Wprawdzie w poprzednich latach prezydent Andrzej Szlęzak współpracował z panią Renatą Butrym, posłanką PO, ale uważam, że ta współpraca była niedostateczna i jej efekty zbyt małe. Już dawno w mieście powinna być obwodnica, a ta będzie dopiero w 2019 roku. Takich przykładów, nie do końca wykorzystanych możliwości współpracy na lini parlamentarzysta - władza samorządowa, jest więcej.   
 
Nocne obrady, zamęt wokół Trybunału i kłótnie wokół mediów publicznych w Sejmie. Nie uważa Pan, że ta temperatura dyskusji publicznej jest mocno za wysoka?
 
Wszystko schodzi na drugi plan, jeśli uda się zrealizować zaplanowane dla Stalowej Woli i Podkarpacia inwestycje.  Mogę się spierać, obradować nocą, ale jeśli za 4 lata dobra zmiana będzie na Podkarpaciu widoczna,  będę się z tego cieszył najbardziej.
 
A spory w debacie publicznej? Na tym polityka polega, nie tylko w Polsce, na świecie też. Najważniejsze, by spór toczył się wokół merytorycznych zagadnień, a nie sztucznie wywoływanych konfliktów i niepotrzebnego straszenia Polaków. W Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii też są polityczne boje, dlatego zawsze podkreślam, że wierzę w mądrość Polaków, którzy z każdego sporu potrafią wyciągać wnioski. Nie warto podejmować pochopnych decyzji tylko na podstawie tego, co widzimy w telewizji, albo czytamy w gazetach, ale na podstawie tego, jak się nam żyje w miejscu zamieszkania, czy mamy dobrą i stabilną pracę, szansę na rozwój i czy czujemy się bezpiecznie. 
Reklama
 
I gdyby tak literalnie spojrzeć na życie przeciętnego Kowalskiego, to obraz wyłania się smutny. Na wizytę u lekarza specjalisty czeka kilka miesięcy, na prawomocny wyrok w sądzie co najmniej kilka lat, otacza go dwucyfrowe bezrobocie i jeśli nie ma zbyt dużo szczęścia, zarabia niewiele ponad najniższą krajową.  Obywatele mają prawo czuć się zawiedzeni na wielu płaszczyznach funkcjonowania państwa...
 
W Polsce jest wiele do zrobienia począwszy od służby zdrowia, poprzez finanse publiczne po zwiększanie poziomu życia Polaków, także u nas na Podkarpaciu. Zrównoważony i faktyczny rozwój Polski, to są nasze najważniejsze zadania. Ale chcemy też wspierać tych, którzy dobrze sobie radzą prowadząc prywatny biznes. Tylko wtedy będziemy mieli silną gospodarkę, kiedy silni będą polscy przedsiębiorcy. Plan wicepremiera Morawieckiego jest nastawiony na wspieranie polskiej przedsiębiorczości.       
 

Rafał Weber, 35 lat, członek Prawa i Sprawiedliwości pochodzący ze Stalowej Woli. Absolwent prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, były asystent posła Antoniego Błądka, dyrektor biura europosła Tomasza Poręby w latach 2009 - 2014 oraz senator Janiny Sagatowskiej od 2013 do 2014 roku. Przez dwie kadencje radny w Radzie Miasta Stalowa Wola, po wyborach samorządowych w 2014 roku przewodniczący Rady Miasta. W  wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu rzeszowskim zdobywając 17 359 głosów i mandat posła. Żonaty, ma córkę Adę. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-08-04 14:08
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-08-04
USD 3,8366 +0,13%
EUR 4,5468 -0,14%
CHF 4,2361 -0,01%
GBP 5,3448 +0,27%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.