Reklama

Biznes

Ortyl nadal marszałkiem. Nowy zarząd województwa i prezydium sejmiku

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 28.11.2014
16375_Sejmik_104
Share
Udostępnij
Władysław Ortyl ponownie marszałkiem województwa, Maria Kurowska i Wojciech Buczak wicemarszałkami, Lucjan Kuźniar i Stanisław Kruczek – członkami zarządu. Bogdan Romaniuk – przewodniczącym sejmiku. Takie są rozstrzygnięcia personalne pierwszej po wyborach sesji podkarpackiego sejmiku.
 
Wszystko poszło zgodnie z planem radnych PiS, którzy – razem z radnymi małych partii prawicowych, startujących z list partii Jarosława Kaczyńskiego: Prawicy Rzeczypospolitej, Polski Razem i Solidarnej Polski – zdobyli 19 z 33 mandatów w sejmiku.
 
PiS dysponował podczas pierwszej sesji 18 „szablami” ( nie uprawomocnił się jeszcze mandat Ewy Draus, która zajmie miejsce po Lucjuszu Nadbereżnym, wybranym na prezydenta Stalowej Woli). Podczas głosowania – na Bogdana Romaniuka (Prawica Rzeczypospolitej) na przewodniczącego sejmiku – jedna osoba z prawicy zagłosowała przeciw jego kandydaturze (został przewodniczącym stosunkiem głosów 17:14). Jak ustaliliśmy w kuluarach, tą osobą była Lidia Błądek, obrażona na kolegów, że nie zaoferowano jej stanowiska przewodniczącego, a przynajmniej miejsca w prezydium. Wcześniej próbowała przekonać radnych, że karty do głosowania są nieprawidłowe. Romaniuk nie miał kontrkandydata.– Będę przewodniczącym wszystkich radnych – zadeklarował po wyborze.
 
Na wiceprzewodniczących sejmiku wybrano radnych PiS: Czesława Łączaka i Jerzego Borcza (w poprzedniej kadencji był radnym PO). Głosowali na nich radni ich klubu. Radni PO i PSL oddali głosy nieważne. – Pusta kartka – instruował kolegów Stanisław Bartman (PSL). Lidia Błądek, jak wynika z wyliczeń, nie oddała głosu. 
 
Otwartą kwestią pozostaje sprawa obsadzenia czwartego miejsca w prezydium. Część radnych PiS chce oddać go przedstawicielowi opozycji; PO i PSL jeszcze nie zdecydowały, czy przyjmą tę propozycję. Jeżeli ją odrzucą, czwartym członkiem prezydium zostanie na następnej sesji Ewa Draus (PiS). 
 
Po wyborze prezydium, przyszedł czas na wybór marszałka. Jedynym kandydatem był piastujący tę funkcję od maja ub.r. Władysław Ortyl (PiS). Został wybrany stosunkiem głosów 19:11, co oznacza, że jego kandydaturę poparła jedna osoba z opozycji. – Jestem przekonany, że oddajemy województwo w dobre ręce – stwierdził przewodniczący Romaniuk.
 
Wicemarszałkami zostali wybrani Wojciech Buczak (PiS) i Maria Kurowska, była burmistrz Jasła (Solidarna Polska). Głosowało na nich po 18 radnych. – To bardzo piękny dzień dla mnie. Po 4 latach wracam do działalności publicznej – cieszyła się Kurowska. Buczak, szef Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, dziękował rodzicom i „Solidarności”, którym „zawdzięcza wszystko to, co pozytywnego udało się w życiu zrobić”.
 
Również 18 głosami na członków zarządu zostali wybrani: dotychczasowy wicemarszałek Lucjan Kuźniar (PiS) i Stanisław Kruczek, prezes spółdzielni telefonicznej w Tyczynie (Polska Razem). 
 
Jak poinformował marszałek Ortyl, Maria Kurowska będzie odpowiedzialna w zarządzie za edukację, Wojciech Buczak – za infrastrukturę i gospodarkę, Lucjan Kuźniar – za rozwój obszarów wiejskich i problematykę wsi, a Stanisław Kruczek – za ochronę zdrowia.

Poinformowano również, że szefem klubu PiS w sejmiku został Jerzy Cypryś, a PO – Teresa Kubas-Hul.
  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy