Reklama

Biznes

Budżet Rzeszowa na 2014 rok uchwalony

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 18.12.2013
9678_panorama-rzeszow.fot.t.pozniak
Share
Udostępnij
Przyszłoroczny budżet Rzeszowa wyniesie ponad 1,1 mld zł, z czego ponad 430 mln zostanie przeznaczone na inwestycje. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta projekt budżetu poparło 15 radnych z klubów Rozwój Rzeszowa, SLD i PO. Przeciw był klub PiS, wstrzymał się Jacek Kiczek (PO).
 
Zapytaliśmy zwolennika i przeciwnika uchwalonego wczoraj budżetu, jak go oceniają.
 
Budżet ambitny czy budżet zaniechań
 
– Budżet jest bardzo ambitny, ale trzeba sobie stawiać ambitne cele – uważa Czesław Chlebek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, szef proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa. – Jest większy niż w ub. roku, więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje. Nowa perspektywa unijna mobilizuje nas do tego, by skorzystać z tych pieniędzy w najbliższym czasie, dofinansowując z nich różne przedsięwzięcia.
 
Innego zdania jest Jerzy Cypryś, szef klubu radnych PiS. – W tym budżecie – twierdzi – zabrakło otwartości na propozycje opozycji. Nie uwzględniono również wielu propozycji z rad osiedli.
 
Cypryś wylicza, że opozycja proponowała m.in. program rozwoju i promocji sportu, jak również program rozwoju nauk technicznych. – Chcieliśmy, by te sprawy zostały rozwiązane kompleksowo, a nie na zasadach akcyjności – mówi szef klubu PiS. – Niestety, te propozycje też upadły. Wskazywaliśmy na to, że nie zajęto się problemem zalewu, jak również na potrzebę intensyfikacji prac przy strefie Dworzysko – mam na myśli kwestie uzbrajania terenu i dojazdu. Wiemy, że z matematyką się nie wygra, ale to były ważne kwestie, które powinny zostać uwzględnione. Niestety, tak się nie stało. 
 
Największe inwestycje
 
Największym zadaniem w przyszłorocznym budżecie (101 mln zł) będzie wykonanie projektu i budowa nowej drogi, która połączy ul. Rzecha z Lubelską, wraz z najdłuższym w Rzeszowie, 400-metrowym mostem. Koszt całej inwestycji wynosi 170 mln zł.
 
Inna duża inwestycja drogowa  to przebudowa al. Wyzwolenia na odcinku od ul. Okulickiego do Lubelskiej (jej wartość wynosi 62 mln zł). Ulica zostanie poszerzona do czterech pasów ruchu. Przykryta zostanie rzeka Przyrwa. Przebudowywany jest wiadukt na ul. Warszawskiej. Powstaną dwa ronda – po obydwu stronach wiaduktu. Dobudowane zostaną również dodatkowe pasy ruchu na ul. Warszawskiej dla skręcających w al. Wyzwolenia. Planowane jest również np. poszerzenie al. Sikorskiego od ul. Robotniczej do Tyczyna.
 
Ponad 50 mln zł zostanie w przyszłym roku wydane na Rzeszowski Inteligentny System Transportowy – RIST, w skład którego wejdzie: system sterowania ruchem, który obejmie ponad 50 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną; informacja pasażerska (tablice zarówno na przystankach, jak i w autobusach); biletomaty; infomaty; bilet elektroniczny. Całkowity koszt  inwestycji: 87 mln zł.
 
Przy ul. Hetmańskiej powstaje kolejna hala sportowa, największa w Rzeszowie. Przy ul. Karoliny Kózki, obok uruchomionego we wrześniu br. przedszkola, w przyszłym roku – w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – zostanie wybudowany żłobek, a w 2015 r. – szkoła podstawowa i gimnazjum.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy