Reklama

Biznes

Część Racławówki najprawdopodobniej dołączy do Rzeszowa

Alina Bosak
Dodano: 30.04.2021
53479_rzeszow
Share
Udostępnij
Zdaniem wojewody Ewy Leniart Racławówka Doły jest już tak silnie powiązana z miastem Rzeszów, że włączenie jej w granice miasta to tylko formalność. Dlatego pozytywnie zaopiniowała wniosek rady miasta o poszerzenie Rzeszowa o to sołectwo. Negatywnie natomiast odniosła się do planu włączenia także Kielanówki i Malawy. Zdanie wojewody będzie decydujące przy podejmowaniu decyzji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, potwierdził sekretarz stanu Paweł Szefernaker.  
 
Jeszcze w grudniu 2020 roku Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury włączenia do Rzeszowa trzech sołectw: części Racławówki (tzw. Doły), Kielanówki oraz Malawy. Drugą propozycję – połączenia z Rzeszowem całej gminy Krasne (co oznaczało nowe wybory samorządu) – potraktowali jako plan, który trzeba dobrze przygotować i próbować wcielić w życie na koniec kadencji rady. 
 
W wyniku grudniowej uchwały w lutym przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa, którzy wyrazili ponad 80-procentowe poparcie dla włączenia wszystkich trzech sołectw. Na tej podstawie pod koniec marca rada miasta pozytywnie zaopiniowała poszerzenie Rzeszowa, czego efektem było wystąpienie do wojewody podkarpackiego z prośbą o zaopiniowanie kwestii zmiany granic miasta Rzeszowa. Następny krok to wysłanie kompletu dokumentów wraz z opinią do MSWiA, które podejmuje decyzję o zmianie granic. 
 
Zgodnie z procedurą, wojewoda na przygotowanie opinii ma czas do 30 kwietnia 2021. Jaka ona będzie, Ewa Leniart poinformowała 27 kwietnia br. podczas konferencji prasowej, w której wziął udział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.
 
– Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów. Część jego zabudowy stanowi kontynuację dzisiejszego rzeszowskiego osiedla Zwięczyca. Co więcej, mieszkańcy Racławówki Doły korzystają w znacznej mierze z dostaw wodociągowych miasta Rzeszów. Tam też jest połączenie komunikacyjne obsługiwane przez transport miejski – zaznaczyła Ewa Leniart. Dodała, że część dzieci z tamtego obszaru uczęszcza do przedszkoli oraz szkół rzeszowskich.  – Te wszystkie powiązania o charakterze funkcjonalny oraz fakt, że naturalną niejako granicą  jest droga S19 powodują, że przyłączenie części sołectwa jest uzasadnione i może liczyć na pozytywną opinię wojewody podkarpackiego. Skutek dla gminy Boguchwała w postaci pomniejszenie dochodów o ok. 2 proc. nie wpłynie w znaczący sposób na budżet tej jednostki samorządu terytorialnego – mówiła wojewoda.  
 
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker  podkreślił, że decyzje podejmowane w kwestii zmian granic administracyjnych zapadają na podstawie opinii wojewody, który – jako przedstawiciel rządu w terenie – ma najlepszą wiedzę na temat tego, jak te zmiany administracyjne powinny wyglądać, jak najlepiej zapewnić rozwój dużych miejscowości, ale także mniejszych ośrodków. Wiceminister dodał, że jednym z powodów jego wizyty w Rzeszowie jest spotkanie z samorządowcami Sanoka dotyczące zmian granic miasta. Wniosek Rady Miasta Sanoka dotyczący przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw z gminy Sanok wpłynął do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 31 marca 2021 r.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy