Podatnicy, którzy w 2024 roku ponieśli wydatki na zakup sprzętu AGD, czy oświetlenia mogą wydatki te rozliczyć w swoim PIT. Nie każdy skorzysta jednak z tej możliwości.
Od wielu już lat funkcjonuje tzw. ulga mieszkaniowa. Dzięki niej niektórzy podatnicy, którzy w 2024 roku zakupi pralkę, lodówkę, czy inny sprzęt mogą odliczyć poniesione koszty w swojej deklaracji PIT. Niestety ulga ta nie jest skierowana do wszystkich podatników. Aby z niej korzystać trzeba spełnić jeden kluczowy warunek.
Ulga mieszkaniowa – kluczowy zakup i sprzedaż nieruchomości
Niestety ustawodawca ściśle połączył ulgę mieszkaniową z kwestią zakupu i sprzedaży nieruchomości. W myśl bowiem obowiązujących przepisów prawa z ulgi mieszkaniowej skorzystać może podatnik, który poniósł wydatki na tzw. cele mieszkaniowe. Co to oznacza?
Jeżeli podatnik zdecydował się na nabycie całości lub części nieruchomości, a następnie postanowi ją sprzedać, musi liczyć się z obowiązkiem odprowadzenia podatku od uzyskanego dochodu. Można jednak tego uniknąć stosując właśnie ulgę mieszkaniową.
Kluczowy jest tutaj jednak termin poniesienia wydatku. Warunkiem skorzystania z ulgi jest bowiem poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe (np. zakup AGD) w określonym terminie, tzn. w okresie nie później niż 3 lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.
Oznacza to, że aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat spożytkować należy na własne cele mieszkaniowe. Przy czym wydatki te muszą być poniesione i rozliczone w okresie 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została sprzedana.
PODSUMOWUJĄC: Podatnik, który nie kupił/sprzedał w 2024 roku nieruchomości, lecz poniósł wydatek na zakup AGD z odliczenia nie może skorzystać.
Jakie wydatki można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?
Nie wszystkie zakupy domowe można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej. Ustawodawca wskazuje konkretny katalog wydatków, które można ująć w deklaracji PIT. W myśl interpretacji ogólnej Ministra Finansów wśród wydatków, jakie można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej znajdują się koszty podatnika związane z zakupem i montażem:
- kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
- szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
- oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
- okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
- mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
- mebli w zabudowie kuchennej.
Cały wykaz wydatków, które mieszczą się w katalogu tzw. wydatków na cele mieszkaniowe znajduje się tutaj.