Reklama

Biznes

Pierwsze w Polsce Centrum Operacji Bezpieczeństwa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 16.02.2024
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji w Rzeszowie.                                      Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Share
Udostępnij

Rzeszowskie Centrum Operacji Bezpieczeństwa swym zasięgiem obejmuje Miejską Sieć Teleinformatyczną, z której poza Urzędem Miasta korzystają m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Jest to pierwsza w Polsce tego typu scentralizowana jednostka świadcząca usługi monitorowania, reagowania i zapobiegania cyberincydentom na rzecz podlegających miastu podmiotów. System wdrożyła specjalizująca się w usługach związanych z cyberbezpieczeństwem firma comCERT, należąca do Grupy Asseco. 

Centrum Operacji Bezpieczeństwa, z angielskiego Security Operations Center (SOC) jest miejscem w którym pracuje zespół ds. bezpieczeństwa informacji i stale monitoruje stan bezpieczeństwa, a jednocześnie zapobiega incydentom związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym, wykrywa je, analizuje i reaguje na nie.

Komórka działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Umożliwia całodobowe monitorowanie sieci i szybką reakcję na potencjalne zagrożenia we wszystkich chronionych podmiotach.

– Cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań teraźniejszości. Niezmiernie ważnym jest, że widzą to tez samorządy. SOC w Rzeszowie to połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie. Projekt ten powinien być inspiracją dla innych samorządów w kraju do podobnych działań i inwestycji –mówił w Rzeszowie Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji.

Pierwszy polski SOC w administracji samorządowej

Usługi z zakresu SOC często są świadczone przez zewnętrzne firmy technologiczne. Jednak w przypadku administracji publicznej nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną i wyjątkowe położenie Rzeszowa blisko granicy z Ukrainą, władze miasta zdecydowały się stworzyć własne Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. To pozwoli zachować kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi procesami i zdecydowanie szybciej reagować na zagrożenia.

– Rzeszów w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmienił. Poprzez wojnę za naszą wschodnią granicą, stał się miastem w centrum wydarzeń politycznych, miastem strategicznym dla Europy i świata. Przyjeżdżają tu politycy i dyplomaci z całego świata, media, stacjonują żołnierze. Za tymi zmianami i wzrostem znaczenia idzie również ryzyko cyberzagrożeń. Dzięki tej kompleksowo działającej technologii systemy miejskie będą bezpieczniejsze – dodał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.   

Wdrożeniem systemu zajęła się specjalizująca się w usługach związanych z cyberbezpieczeństwem firma comCERT, należąca do Grupy Asseco. 

Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce

– Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce, stworzone na potrzeby kilku podmiotów funkcjonujących w ramach struktury miasta. Ogromną wartością tego projektu jest współdzielona technologia, która umożliwia obsługę wszystkich podmiotów przez jeden zespół. Wdrożony przez nas system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach – tłumaczył Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT z Grupy Asseco. – Dzięki centralizacji, decyzje dotyczące bezpieczeństwa są podejmowane szybko i efektywnie. Poszczególne zespoły mogą pracować razem, w jednym miejscu, co sprzyja lepszej komunikacji i wymianie informacji.

W ramach projektu zaplanowano również cykl szkoleń dla pracowników, dotyczących bezpiecznych zachowań w sieci, a także identyfikowania i zgłaszania cyberincydentów, bo jak zauważył wicepremier Krzysztof Gawkowski, cyberbezpieczeństwo to też nasza wspólna uważność, wspólna troska o siebie wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu człowieka z technologią. To jest ta codzienna higiena cyfrowa.

Koszt Centrum Operacji Bezpieczeństwa to prawie 10 mln zł, z czego prawie 7 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy