Abonament za dobrowolne świadczenia medyczne jest przychodem pracownika. Nie stanowią przychodu ze stosunku pracy poszczególnych pracowników koszty abonamentu medycznego ponoszone przez podatnika – pracodawcę w części przypadającej na świadczenia z tytułu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Wartość świadczeń wchodzących w skład pakietu medycznego przypadająca na pozostałe usługi medyczne wykraczające poza przepisy Kodeksu pracy i innych ustaw stanowi przychód pracowników ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika abonamentu medycznego.
Tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 2461.IBPB-2-2.4511.1113.2016.1.MK
Komentarz AXELO (radca prawny Katarzyna Kanik)
Omawiana interpretacja dotyczy sytuacji pracodawcy, który zgodnie z Regulaminem Wynagradzania zapewnia pracownikom pakiet medyczny obejmujący świadczenia z tytułu Medycyny Pracy w myśl art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy, art. 6 ust. 1 pkt 2a i b ustawy o służbie medycyny pracy, świadczenia z tytułu profilaktyki opieki zdrowotnej oraz usługi medyczne na rzecz innych osób wskazanych zgodnie z warunkami pakietu. Opłaty z tego tytułu ponoszone są w formie abonamentu – pracownik pokrywa koszty świadczeń w wysokości 1 zł w formie potrącenia z wynagrodzenia, pracodawca zaś pokrywa pozostałe koszty.
Zdaniem pracodawcy koszty abonamentu ponoszone przez pracodawcę za świadczenia medyczne w zakresie medycyny pracy i profilaktyki medycznej ze względu na warunki pracy nie stanowią przychodu dla pracownika ze stosunku pracy, natomiast pozostałe koszty abonamentu za świadczenia medyczne tj. usługi medyczne na rzecz innych osób wskazanych zgodnie z warunkami pakietu wykraczają poza Kodeks pracy i ustawę o służbie medycyny pracy, powinny być zatem doliczane do wynagrodzenia jako przychód pracownika i podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko pracodawcy za prawidłowe. Zdaniem Organu, opłacanie przez pracodawcę kosztów obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy nie powoduje u pracowników powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy, wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzone na koszt pracodawcy. Ponadto, zdaniem Organu przychodu nie stanowi również wartość innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy.
Powyższe rozstrzygnięcie stanowi doprecyzowanie dotychczasowego stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe i sądy administracyjne, zgodnie z którym pakiety medyczne na rzecz pracowników, niezależnie od tego, czy uwzględniają obligatoryjne i fakultatywne świadczenia opieki medycznej zapewniane przez pracodawcę, stanowią nieodpłatne świadczenie na rzecz pracowników, w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, generujące przychód podlegający opodatkowaniu. Według interpretacji to w istocie charakter świadczenia zapewnianego pakietem (obowiązkowy bądź dobrowolny) powinien mieć decydujące znaczenie dla kwalifikacji odpowiednich świadczeń jako przychodu podatkowego podatnika.
Na rozstrzygnięcie to szczególną uwagę powinni zwrócić pracodawcy, którzy w ramach zapewnionego pracownikom pakietu medycznego oferują zarówno świadczenia obligatoryjnie przewidziane w Kodeksie pracy oraz innych ustawach, jak i świadczenia fakultatywne. Świadczenia z zakresu medycyny pracy i profilaktyki opieki zdrowotnej ze względu na warunki pracy nie stanowią bowiem podstawy do naliczenia podatku dochodowego pracowników, a na pracodawcy nie ciążą w tym zakresie obowiązki płatnika.
W przypadku pozostałych, nieobowiązkowych świadczeń medycznych zapewnianych przez pracodawcę (zarówno nieodpłatnych, jak i częściowo odpłatnych), pracodawca zobligowany jest do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i to niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie korzysta ze świadczeń medycznych. O powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza bowiem okoliczność skorzystania przez pracownika z danej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika abonamentu medycznego.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.