Reklama

Biznes

4 najważniejsze aspekty konta firmowego – na co zwrócić uwagę?

Adam Cynk
Dodano: 05.10.2023
woman-hand-using-smart-phone-mobile-payments-online-shopping-omni-channel-digital-tablet-docking-computer-office-virtual-interface-icons-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Zdecydowanie o tym, gdzie uruchomi się konto bankowe, to ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy. Determinuje to wygodę obsługi bankowości internetowej, a także zakres usług dla biznesu. Istnieją jednak cztery kluczowe kwestie, jakie trzeba rozważyć przed podpisaniem umowy. O czym mowa?

Gdzie szukać konta firmowego dla swojego biznesu?

W sieci powstało specjalne miejsce dla osób poszukujących najlepszych ofert na konta firmowe i nie tylko. Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe znajduje się zestawienie najkorzystniejszych rachunków dla przedsiębiorstw, ale w innych zakładkach można wyszukać także ROR-y dla spółek czy osób prywatnych.

Bankier SMART pomaga więc w poszukiwaniu kredytów hipotecznych, gotówkowych i konsolidacyjnych. Stanowi bazę wiedzy zarówno z zakresu aktualnych ofert bankowych, jak i ekonomii oraz finansów. Warto przeczytać tamtejsze poradniki przygotowane przez specjalistów z branży.

4 kluczowe kwestie w kontach firmowych

Po zapoznaniu się z zestawieniem najlepszych ofert na konta firmowe użytkownik od razu widzi, że przy każdej z nich znajdują się cztery główne parametry. Jeden z nich to bonus, jaki można otrzymać od banku w ramach użytkowania rachunku. Nie jest on jednak przyznawany za samo dołączenie do grona klientów. Zazwyczaj składa się z kilku części i otrzymuje się go za spełnianie kolejnych wymogów.

Każdy bank ustala własne warunki, na jakich przyznaje klientom biznesowym bonusy. Zwykle dotyczą one m.in. sposobu uruchomienia konta i aktywnego korzystania z niego. Nie są to rzeczy trudne do spełnienia. Wysokość premii najczęściej oscyluje w granicach kilkuset złotych, ale zdarzają się i kilkutysięczne promocje, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Drugi aspekt stanowi opłata za prowadzenie rachunku. Większość banków nie wymaga jej ponoszenia albo znosi opłaty np. na pierwsze 24 miesiące. Powinno się kliknąć niewielki znak zapytania, który znajduje się obok tego parametru. U dołu ekranu pojawią się wtedy szczegóły kosztów.

Czasami okazuje się, że placówki ukrywają obciążenia związane np. z obowiązkową opłatą za pewne pakiety usług. Jeśli tak jest, Bankier SMART pozwala szybko odkryć takie działania. Niekiedy ceny podaje się w zakresach, co oznacza, że trzeba spełnić jakieś warunki, aby nie płacić za prowadzenie rachunku, np. wykonać przelew do ZUS-u w danym miesiącu.

Należy zwrócić uwagę na kwestię wypłat z bankomatów. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzysta się z gotówki, ale czasami to konieczne. Jeśli specyfika danego biznesu tego wymaga, to ten aspekt okazuje się kluczowy. Przeważnie banki pozwalają pobierać środki za darmo ze swoich maszyn. Niekiedy to możliwe tylko kilka razy w miesiącu.

Najczęściej opłatom podlega korzystanie z bankomatów należących do innych placówek. Wtedy instytucje określają wartość procentową od danej transakcji i tyle zabierają z konta firmowego. Powinno się pamiętać także o opcji wpłacania gotówki na konto za pomocą wpłatomatów.

Czwarta kwestia to koszty użytkowania karty. To parametr, który dotyczy każdego przedsiębiorcy. Służy do płacenia zarówno online, jak i stacjonarnie za wszelkie produkty i usługi przeznaczone dla firmy. W zestawieniu widać, że zazwyczaj podaje się go w zakresie od zera do kilku czy kilkunastu złotych.

Oznacza to, że kosztów da się uniknąć. Przeważnie warunki do spełnienia są bardzo proste. Wystarczy aktywnie korzystać z tego narzędzia lub wydawać określoną kwotę każdego miesiąca. Jeśli w ramach któregoś okresu rozliczeniowego nie spełni się wymogów, to kilka złotych zostanie zabrane z rachunku zgodnie z zapisem w umowie.

Po przeanalizowaniu tych czterech kwestii pod kątem własnych potrzeb łatwo podjąć decyzję o najlepszym koncie firmowym. Dla każdego przedsiębiorcy inny czynnik będzie tym determinującym, dlatego warto zapoznać się z propozycjami niezależnie od ich miejsc w rankingu.

Konto firmowe – kiedy je założyć?

Konto firmowe to obowiązek dla każdej działalności, która wykonuje miesięcznie transakcje na co najmniej 15 tys. zł. W praktyce wszystkie przedsiębiorstwa powinny mieć osobne rachunki, ponieważ znacznie ułatwia to kontrolowanie wpływów i wydatków związanych z prowadzeniem biznesu.

Najlepiej założyć konto na samym początku prowadzenia firmy, aby zadbać o kwestie finansowe od podstaw. Co więcej, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można jednocześnie uruchomić i firmę, i konto w banku. Formalności zajmują chwilę i wszystko załatwia się jednego dnia. Później pozostaje już tylko czekać, aż pocztą pod wskazany adres dotrze karta płatnicza.

Niektórzy przedsiębiorcy mimo wszystko nie decydują się od razu na konto i najpierw pracują na własny rachunek. Dobrym momentem, aby zmienić model działania, jest rozpoczęcie sprzedaży towarów i przyjmowanie płatności za pomocą terminala. Trzeba też uruchomić konto, kiedy transakcje na nim przekraczają 15 tys. zł miesięcznie, a to przy dobrze rozwijających się markach da się osiągnąć dość szybko.

Zalety i wady konta firmowego

Konto firmowe ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed jego założeniem, aby jak najlepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb i preferencji. Do korzyści płynących z prowadzenia rachunku należą poniższe kwestie.

  • Profesjonalny wizerunek – klienci czy partnerzy biznesowi chętniej dokonują przelewów na konto firmowe, ponieważ wydaje się ono bardziej wiarygodne. To nieodłączny element silnej pozycji w danej branży.
  • Odseparowanie pieniędzy firmy od prywatnych – pomaga w zachowaniu przejrzystości finansowej i ułatwia zarządzanie środkami.
  • Sprawne rozliczenia podatkowe – wszystkie transakcje związane z działalnością gospodarczą trafiają do historii konta, co ułatwia składanie zeznań i bieżące rozliczenia.
  • Możliwość przyjmowania opłat od konsumentów – da się udostępniać konsumentom różne formy opłat: zbliżeniowo kartą czy przez systemy online.

Wadę stanowi niekiedy konieczność uiszczania opłat za korzystanie z usług bankowych. Dlatego tak ważne jest wybranie oferty, w której najprościej będzie spełnić warunki zwalniające z kosztów. Aby uruchomić rachunek, trzeba przedstawić nieco więcej dokumentów niż w przypadku ROR-u osobistego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy