Reklama

Biznes

Płatności kartą bankową czy płatności Bitcoin – co wybrać płacąc za codzienne zakupy?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 12.04.2022
62463_obraz1-resizer-750
Share
Udostępnij
Bitcoin to kryptowaluta, która podbiła świat międzynarodowych finansów, stając się pierwszą w pełni cyfrową walutą, za pomocą której można zarówno inwestować, jak i dokonywać codziennych transakcji finansowych.
 
To właśnie stworzenie zdemokratyzowanej i w pełni dostępnej waluty cyfrowej było celem jej twórcy, Satoshi Nakamoto, który chciał za jej pomocą naprawić wszystkie niedociągnięcia, z którymi borykał się ówczesny rynek finansowy. W 2009 roku światło dzienne ujrzała pierwsza kryptowaluta Bitcoin, która do dzisiaj jest synonimem walut cyfrowych i jest najpopularniejszą tego typu walutą na świecie.
 
Inwestowanie w kryptowaluty to temat, który wymaga korzystania z renomowanej i zaufanej platformy do handlu kryptowalutami, takiej jak Bitcoin Pro. To jest rozpoczęcie handlu i inwestowania:
1. Odwiedź oficjalną stronę internetową Bitcoin Pro.
2. Wprowadź swoje dane na stronie logowania Bitcoin Pro.
3. Zasil swoje transakcje/inwestycje początkowym depozytem w wysokości 250 €.

W przypadku codziennych transakcji sprawy mają się nieco inaczej i są maksymalnie ułatwione – taki był cel samego Nakamoto, dla którego Bitcoin miał stać się walutą powszechnie używaną nawet przez osoby o ograniczonym dostępie do tradycyjnych usług bankowych.
 
Satoshi Nakamoto stworzył białą księgę, w której zawarł swoje postulaty i wizję Bitcoina. Jednym z punktów dostępnych w księdze, jest podkreślenie różnicy między transakcjami bitcoin i kartami kredytowymi.


Transakcje Bitcoin

Aby zrozumieć różnice między tradycyjnymi transakcjami płatniczymi kartą bankową a transakcjami Bitcoin, należy przyjrzeć się samemu procesowi przetwarzania płatności. Główną cechą płatności Bitcoin jest to, że nie korzystają one z usług pośredników, co oznacza, że środki wychodzą z konta klienta prosto na konto sprzedawcy.
 
Wszystko odbywa się w blockchain – łańcuchu bloków znajdującym się w prywatnej sieci komputerowej. Każda transakcja jest odpowiednio rejestrowana i każdy zainteresowany może mieć do niej wgląd. Po sfinalizowaniu transakcji i zamknięciu bloku nie jest możliwe jej odwrócenie. Cały blockchain jest odpowiednio zabezpieczony i opiera się na technologii peer-to-peer. Transakcje blockchain charakteryzują się dużą anonimowością. Aby przesłać pieniądze, nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani adresowych.
 

Transakcje kartą płatniczą

Dokonywanie płatności kartą bankową wymaga nieco więcej zachodu, jeśli chodzi o przetwarzanie transferu. Przede wszystkim nie da się uniknąć udziału pośredników w każdej transakcji. Kupujący, dokonując transakcji, potwierdza, że zgadza się na pobranie środków ze swojego konta. Następnie płatność jest przesyłana do pośredników, w tym bank, który wydał kartę oraz instytucję, która przetwarza płatność, aż po samego odbiorcę przelewu pieniężnego. Aby dokonywać płatności kartą kredytową lub debetową w Internecie, trzeba nierzadko podać jej wszystkie dane oraz swój numer telefonu, aby skorzystać np. z uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Najważniejsze różnice | płatności kartą vs Bitcoin

Sposób użycia:
��     karty kredytowe lub debetowe mają często postać fizyczną i są przechowywane w portfelu. Są podatne na kradzieże i zagubienia, a także wymagają posiadania ich przy sobie podczas dokonywania każdej transakcji – zbliżeniowej lub potwierdzenia PIN-em. Za ich pomocą można wypłacić gotówkę z bankomatu.
��     do transakcji Bitcoin wykorzystuje się specjalny adres, który zmienia się za każdym razem oraz klucz prywatny. Możliwe są płatności za pomocą kodu QR dostępnego na urządzeniach mobilnych. Kryptowalutę Bitcoin można przechowywać w portfelu elektronicznym, na przykład na komputerze lub smartfonie.
 
Przetwarzanie:
��     transakcje dokonane kartą płatniczą można anulować (na zasadach określonych przez bank). Jest to możliwe dzięki tzw. obciążeniu zwrotnemu, które można zastosować w momencie, gdy druga strona nie wywiązała się z transakcji lub doszło do nadużycia.
��     transakcji Bitcoin nie da się automatycznie odwrócić ani zmodyfikować, dlatego wszystkie kwestie sporne należy rozwiązać z odbiorcą transakcji. Dzięki temu sprzedający mogą wyeliminować ryzyko obciążenia zwrotnego (nie jest niespodzianką, że ta możliwość jest nadmiernie wykorzystywana również przez klientów korzystających z kart kredytowych).
 
Prowizje:
��     prowizje są nieodłącznym elementem transferów wykonywanych za pomocą kart płatniczych. Są one wyższe, jeśli transakcje obejmują przelewy w innych walutach lub transakcje międzynarodowe.
��     transakcje Bitcoin są obciążone stosunkowo niskimi prowizjami, a same opłaty zależą od ilości transferowanych zasobów. Dzięki temu zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą znacznie zaoszczędzić na wszelkich dodatkowych opłatach.
 

Podsumowanie

 
Podsumowując, głównymi korzyściami dla klientów korzystających z płatności Bitcoin jest możliwość dokonywania błyskawicznych i niedrogich transakcji w bezpiecznym środowisku. Cały proces płacenia bitcoinami jest maksymalnie uproszczony, a użytkownicy nie są narażeni na błędy, przerwy w oferowaniu usług i możliwe nadużycia. Coraz więcej sprzedawców akceptuje Bitcoiny, jednak aby ta kryptowaluta stała się powszechnym środkiem płatniczym, potrzebne jest jej jeszcze większe spopularyzowanie wśród handlowców.
 
Z drugiej strony korzystanie z kart kredytowych również posiada swoje zalety. Transakcje można odwracać, jeśli doszło do oszustwa, akceptuje je większość sprzedawców, a banki posiadają swoje własne zabezpieczenia na ryzyko kradzieży. Użytkownicy kart kredytowych mogą zbierać punkty lojalnościowe oraz budować swoją pozytywną historię kredytową.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy