Krugerrandy to złote monety o wadze 1 uncji, które pobudzają zmysły. Jest też grupa osób, które rozgrzewa myśl o posiadaniu 1 Bitcoina. Co tak fascynuje w kryptowalutach?
Dla jednych to wolność i brak regulacji, centralnych organów i kontroli. Mimo tego istnieją giełdy, a na nich panuje porządek. Czy zdarzają się incydenty? Z pewnością rzadziej niż włamania do banków. Jak myślisz, ile razy skradziono Twoje dane? Na rynku kryptowalut możesz być anonimowy. Czasami informacje o tym, kim jesteś, są wymagane, ale w bardzo podstawowym zakresie. Zajrzyjmy do świata kryptowalut.
Zabawne historie niektórych smucą
Wyobraź sobie, że studiujesz w technologicznej stolicy świata, Dolinie Krzemowej, gdzie zaczynają pojawiać się kryptowaluty. W słuchawkach leci kolejna przeróbka kultowego utworu Scotta McKenzie – San Francisco, a Ty dziarskim krokiem idziesz do pizzerii. Studenci też muszą jeść. Gdy przychodzi do płatności, okazuje się, że nie masz portfela. Jak to u przyszłego inżyniera, umysł podsyła Ci rozwiązanie. Dostałeś o kumpla Bitcoiny, może uda się nimi zapłacić.
Skaczesz z radości. 11 Bitcoinów udało Ci się wymienić za 500 gramów ciasta, sos pomidorowy, trzy rodzaje sera i trochę kurczaka, czyli pizzę. Jedzenie z pewnością będzie smakowało. Kilka lat później przyjdzie zmierzyć się ze smutną prawdą. Życie z pewności wyglądałoby inaczej.
Na początku istnienia kryptowalut niewielu chciało w nie inwestować. Byli odważni ludzie, którzy przecierali szlaki, jak właściciel pizzy. Wymienił placek za coś, co dzisiaj ma wartość 173.514,14 zł za 1 sztukę. Obecnie 11 Bitcoinów to równowartość 1.908.655,54 zł. Chciałoby się powiedzieć „kto mógł to wiedzieć?”. Pewnie nikt. Nie oznacza to jednak, że inwestycje w niepopularne rozwiązania są złe. Istnieje większe ryzyko, ale premia potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Gdzie inwestować?
Na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju giełd. Na stronie ForexRev.pl znaleźć można ranking, ocenę, a także komentarze dotyczące konkretnych podmiotów. Najlepiej wybierać platformy najwyżej oceniane. Społeczność czuwa i wszelkie informacje o oszustach (SCAMA-ach) są szybko przekazywane. Dzięki temu dużo łatwiej uniknąć podejrzanych firm.
Ile to kosztuje?
Każda giełda jest instytucją zarobkową. Musisz liczyć się z opłatami i prowizjami. U największych graczy są one marginalne i takich partnerów biznesowych najlepiej szukać. Dzięki temu Twoje zyski będą większe, a potencjalne straty nie będą tak mocno odczuwalne. Czasami, żeby obniżyć opłaty, wystarczy zaopatrzyć się w kryptowalutę danej giełdy i nią „płacić rachunki”. Proste rozwiązanie, które warto wdrożyć.
Bezpieczeństwo!
Fundament, bez którego nie ma sensu podejmować się wyzwania. Naucz się, jak działa rynek, transakcje, kup i sprzedaj daną kryptowalutę, zobacz, jak to wszystko funkcjonuje. Poczytaj o wirtualnych portfelach i ich zabezpieczeniu. Dzięki temu Twoje pieniądze będą dobrze chronione.
Czy warto trzymać dzisiaj oszczędności w banku? Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest znalezienie sposobu na ucieczkę przed inflacją. Wyzwanie jest ambitne, ale kryptowaluty potrafią pozytywnie zaskakiwać. Przekonaj się.