Reklama

Biznes

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce. Obok kolejki

Alina Bosak
Dodano: 15.09.2023
Nowy parking przy lotnisku otwarto 15 września. Fot. Alina Bosak
Nowy parking przy lotnisku otwarto 15 września. Fot. Alina Bosak
Share
Udostępnij

Przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka otwarto nowy parking. To 458 nowych miejsc dla osób, które chcą zostawić samochód obok lotniska udając się w podróż samolotem. Parking powstał tuż obok stacji kolei, która lada moment zostanie otwarta i do lotniska będą pasażerów dowozić także pociągi.

– Dzięki nowemu parkingowi udostępnimy naszym pasażerom o 50 proc. więcej miejsc długoterminowych – poinformował Adam Hamryszczak, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, dodając, że jest to też odpowiedź na coraz większy ruch lotniczy obsługiwany przez rzeszowskie lotnisko. – W sezonie wakacyjnym miesiąc po miesiącu odnotowujemy nowe rekordy. Ponad 400 samolotów czarterowych obsłużyliśmy od połowy czerwca do połowy września. To jest dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Teraz pod lotniskiem 1300 miejsc

Potwierdzeniem zwiększonego ruchu są przepełnione parkingi P1 i P2 pod rzeszowskim lotniskiem. W ostatnim czasie znalezienie na nich wolnego miejsca było karkołomnym wyzwaniem. Trzeci parking P3 i ponad 450 nowych miejsc powinno tę sytuację poprawić.

Po rozbudowie cały przylotniskowy parking liczy ponad 1300 miejsc (w tym 53 dla niepełnosprawnych), z czego 750 na strefie długoterminowej, która zostanie wyposażona w elektroniczny system rezerwacyjny. Bez zmian pozostały ceny.

– Z naszego parkingu korzysta coraz więcej mieszkańców nie tylko z województwa podkarpackiego, ale także świętokrzyskiego i lubelskiego. Widzimy ten potencjał i chcemy się rozwijać nie tylko w segmencie czarterowym, ale również ruchu regularnego. W przyszłym roku znów spodziewamy się dużego wzrostu ruchu pasażerskiego – przyznał prezes Hamryszczak, który wstęgę nowego parkingu przeciął wspólnie z marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem i posłem Krzysztofem Sobolewskim.

Marszałek Ortyl chwalił przy tej okazji zarząd portu lotniczego za dobrą strategię i podkreślał, że w wyniku sytuacji na świecie i wojny w Ukrainie lotnisko w Jasionce stało się hubem dyplomatycznym, militarnym, pomocy humanitarnej i hubem medycznym. – W przyszłości będzie zaś hubem służącym odbudowie Ukrainy. Na ten moment przygotowywane są kolejne inwestycje, a wiele środków wypracowało samo lotnisko  – dodał marszałek podkarpacki.

Nowy parking przy nowych torach kolei aglomeracyjnej. Fot. Łukasz Ożóg/port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Inwestycja za 10 mln zł

Koszt inwestycji, w całości sfinansowanej ze środków własnych spółki lotniskowej, to ponad 10 milionów złotych. Budowę w przeciągu roku zrealizowała firma Elektromontaż Rzeszów S.A., zaś system parkingowy obsługuje APCOA Parking Polska.

W sezonie wakacyjnym z Jasionki można było polecieć w 24 kierunkach do 14 krajów. Obecnie realizowane są trasy czarterowe do Turcji, Grecji, Albanii, Bułgarii, Czarnogóry oraz Egiptu, a także połączenia regularne do Nowego Jorku/Newark, Rzymu, Zadaru, Monachium, Warszawy, Dublina i pięciu destynacji w Wielkiej Brytanii. Od początku roku lotnisko obsłużyło już ponad 700 tys. pasażerów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy