Reklama

Biznes

Tytuł Juniora Innowacji Podkarpacia 2018 dla studenta Politechniki Rzeszowskiej

Biznesistyl.pl
Dodano: 28.06.2018
39907_glh
Share
Udostępnij

Adam Twardy, student mechatroniki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, członek zespołu UVI, otrzymał tytuł Juniora Innowacji Podkarpacia 2018 za pomysł na systemy wykrywania zanieczyszczeń na powierzchniach płaskich. Drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego przypadło Michałowi Szepke, studentowi lotnictwa i kosmonautyki WBMiL, współtwórcy projektu Airdurance.

Konkurs „Junior Innowacji Podkarpacia” jest organizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego od ośmiu lat. Ideą konkursu jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych, zachęcanie studentów, absolwentów oraz młodych pracowników naukowych uczelni wyższych do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej charakteryzującej się wysoką innowacyjnością. Do tegorocznej edycji nadesłano osiem zgłoszeń, do finału zakwalifikowano trzy z nich.

Prototyp robota latającego już gotowy

Obydwa zwycięskie projekty powstały w Samsung Inkubator, który działa na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Zwycięski system UVI składa się z: robota latającego, zaawansowanego skanera laserowego oraz systemu wymiany danych. Stworzony dron posiada komplet czujników do znajdowania niebezpiecznych odłamków na płytach lotnisk. Sercem drona jest system laserowy zdolny pracować w każdych warunkach atmosferycznych z prędkością pozwalającą na przeskanowanie płyty lotniska o wymiarach 3,2 km x 45 m z dokładnością do 20 mm.

Twórcą projektu UVI (UnmannedVechiclesInnovations) obok Adama Twardego jest inż. Dawid Wawrzkiewicz, absolwent studiów I stopnia na WBMiL.

– Pomysł na system wykrywania odłamków na powierzchniach płaskich wziął się od projektu zadanego na studiach. Mieliśmy zaprojektować system mechatroniczny. Wtedy traktowaliśmy to jako abstrakcyjną ideę, lecz było to coś nieszablonowego, więc z chęcią wykonaliśmy pierwszy komputerowy prototyp robota latającego oraz jego podzespołów – tłumaczy Adam Twardy.

Kiedy otwarto Inkubator SAMSUNG na terenie Politechniki Rzeszowskiej, twórcy UVI wysłali zgłoszenie. – Myśleliśmy, najwyżej odmówią i nic się nie stanie – dodaje A. Twardy. Podczas przesłuchań zaprezentowali swoją koncepcję wynalazku przed komisją i otrzymali miejsce w pierwszej rundzie inkubacji. Po wielu miesiącach pracy oraz wsparciu Inkubatora zbudowali już drugi fizyczny prototyp robota latającego. Obecnie trwają końcowe prace nad skanerem laserowym.

W maju br. zespół projektowy otrzymał certyfikat prezesa Samsung Polska, potwierdzający półroczną inkubację w Samsung Inkubator. Projekt UVI pokazywali też na kongresach, m.in. na II edycji kongresu 590 czy Kongresie Europa-Ukraina, gdzie ich rozwiązanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zespół UVI zdobył również wyróżnienie Top Start-up Polski Wschodniej na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku w 2017 r.

 – Poszukujemy chętnych osób do rozwijania projektu wspólnie z nami, szukamy szczególnie programisty C++/C#, programisty aplikacji chmurowych, konstruktora, kogoś kogo „kręci” robotyka techniczna i chce rozwijać swoje pasje w tym kierunku oraz posiada na ten temat odpowiednią wiedzę – zaprasza A. Twardy.

Drugie miejsce za bezzałogowy dron o dalekim zasięgu lotu

Drugie miejsce w konkursie Junior Innowacji Podkarpacia 2018 zajął Michał Szepke, student lotnictwa i kosmonautyki WBMiL, współtwórca projektu Airdurance.

Nad projektem oprócz Michała w Samsung Inkubatorze pracowali Łukasz Wielgosz, Paweł Zalewski z lotnictwa i kosmonautyki oraz Jakub Siwoń, student automatyki i robotyki na Politechnice Rzeszowskiej.

Studenci zbudowali niewielkich rozmiarów bezzałogowy dron o dalekim zasięgu lotu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania posiada on łatwość użycia i możliwość pełnej automatyzacji wykonywanych misji. Autorzy projektu w swojej konstrukcji wykorzystują także ogólnodostępny smartfon, który pełni funkcję inteligentnej kamery wyposażonej w zespół sensorów i systemów łączności. Dodatkowo, na potrzeby kolejnych funkcji tworzone będą specjalistyczne dodatkowe moduły.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy