Reklama

Biznes

Euro-Eko. Dobra energia z odpadów

Artykuł sponsorowany
Dodano: 01.10.2022
67600_euroeko-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Paliwo alternatywne RDF, wytwarzane przez Euro-Eko, otrzymało Godło „Teraz Polska”. To podkreślenie proekologicznej misji mieleckiej spółki, która również angażuje się społecznie. Dzięki tej firmie odpady nie trafiają na składowiska, a ponownie służą ludzkości i stanowią najtańsze dostępne paliwo na rynku.

Euro-Eko jest liderem produkcji paliw alternatywnych powstających z przetworzenia frakcji palnej odpadów. Ma to istotny wpływ na środowisko – dzięki temu odpady, zamiast trafiać na składowisko, dostają drugie życie. Wytwarzane przez spółkę Euro-Eko paliwo alternatywne wykorzystywane jest w przemyśle cementowym, co znacznie ogranicza emisję dwutlenku węgla w porównaniu ze spalaniem tradycyjnego paliwa. Kaloryczność produkowanego paliwa to ok. 18-20 MJ/kg, co sprawia, że produkowany RDF jest świetną alternatywną dla węgla kamiennego (22-30 MJ/kg) i stanowi zdecydowanie lepszy nośnik energii niż węgiel brunatny.
 
Spółka Euro-Eko, działająca na terenie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, otrzymała Godło „Teraz Polska” dla produkowanego paliwa alternatywnego RDF. To ogromne wyróżnienie i potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych przez spółkę usług. Ten znak promocyjny jest wyróżnieniem i potwierdzeniem wysokiej jakości produktu firmy. Do tego należy dodać wdrożony system zarządzania ISO 9001 oraz 14001. To stawia firmę Euro-Eko w czołówce firm z branży gospodarowania odpadami.
 
Firma otrzymała także prestiżowy certyfikat dla paliwa alternatywnego RDF. Dokument wydała Fundacja Libre, która zajmuje się efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem. Fundacja Libre potwierdziła, że paliwo jest pozyskiwane z odpadów i w prawie 100% może być przetworzone w energię.
 
Euro-Eko operuje głównie na terenie południowo-wschodniej Polski. Ma trzy zakłady produkcji. 

– W tym roku mamy do zrealizowania konkretne plany modernizacyjne. Nasze obiekty muszą być bezpieczne dla otoczenia, spełniać wyśrubowane wymogi związane z ochroną środowiska. I tak się dzieje – mówi dr Radosław Swół, prezes Euro-Eko. – Aby jednak być najlepszym, trzeba wciąż stawiać sobie coraz to nowe, bardziej ambitne cele. I tak oto dochodzimy do kolejnej naszej inwestycji, a w zasadzie do szeregu inwestycji związanych z OZE w naszej Spółce. Jesteśmy właśnie na etapie wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej na pierwszym z naszych zakładów. Instalacja ta pozwoli w pełni pokryć jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. To oznacza, że przetwarzanie odpadów na „użyteczne energetycznie” po to, aby nie trafiły na składowiska i ograniczyły emisję dwutlenku węgla do środowiska, odbywać się będzie przy wykorzystaniu energii odnawialnej. To  jeszcze bardziej ograniczy emisję i ochroni środowisko. Czy można być bardziej „EKO”? Można. Mamy jeszcze kilka pomysłów…
 
Euro-Eko ma szerokie możliwości współpracy z lokalnymi firmami w zakresie gospodarki odpadami, ale także może wspierać przedsiębiorców przy procedurach środowiskowych bądź zrealizować badania laboratoryjne. Na terenie Mielca może już świadczyć usługi specjalistycznymi pojazdami, co uzupełnia ofertę spółki i pozwala kompleksowo obsługiwać firmy w zakresie zagospodarowania odpadów.

Wsparcie dla mieleckich inicjatyw

Spółka Euro-Eko aktywnie angażuje się też w akcje charytatywne i działania sportowe. Firma wsparła m.in. fundację Agencji Rozwoju Przemysłu przeznaczając środki na walkę z pandemią koronawirusa. Dzięki temu zakupiono sprzęt ochronny dla personelu mieleckiego szpitala. Pomoc trafiła też do domów dziecka i domów seniora. Firma zakupiła również pojemnik na plastikowe nakrętki, który przekazano dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 
 
– Do mieleckiego oddziału tego stowarzyszenia przekazaliśmy także zabawki. Służą jako ważny element terapii podopiecznych tej placówki. Dofinansowaliśmy też publikacje książek o charakterze regionalnym czy Ochotniczą Straż Pożarną – dodaje prezes spółki. – Do tego można dodać wsparcie turnieju szachowego, biegu Hetmana czy organizację Dnia Ziemi wspólnie z Nadleśnictwem Mielec. Od września ruszy Mielecka Liga Piłkarska – ambitny projekt stworzenia w Mielcu amatorskiej ligi piłkarskiej w całości sponsorowanej przez Euro-Eko.
 
Euro-Eko jest też dumnym sponsorem ekstraklasowej PGE FKS Stali Mielec oraz wspiera Akademię Stali Mielec. Firma została również partnerem klubu piłki ręcznej Handball Stal Mielec. 
 
– Sport to dziedzina życia, z której Mielec jest znany. Mieszkańcy miasta i regionu żyją sportem i jest on dla nich bardzo ważny. Wspieramy kluby i różne inicjatywy sportowe. Jako spółka Skarbu Państwa z przyjemnością włączamy się w akcje promocji sportu, wydarzeń sportowych czy klubów sportowych – zaznacza prezes Euro-Eko. 
 
– Firma działa w sposób przyjazny dla środowiska i jest odpowiedzialna społecznie. To dla nas bardzo ważne. To nasze DNA i fundament naszego funkcjonowania – podkreśla Radosław Swół.

 
Euro-Eko Sp. z o.o.
Ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec
Tel. 17 773 78 50
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy