Reklama

Biznes

Najważniejsze wydarzenia 2023 roku na Podkarpaciu

Aneta Gieroń
Dodano: 31.12.2023
Fotografie Tadeusz Poźniak. Grafika Sebastian Rusin
Fotografie Tadeusz Poźniak. Grafika Sebastian Rusin
Share
Udostępnij

W mijającym 2023 rok, nasze życie po raz pierwszy nie było zdominowane pandemią COVID-19, a i paraliżujący strach związany z wojną w Ukrainie, udało się nam odrobinę oswoić. Naszą wyobraźnią bez reszty zawładnęła polityka i gospodarka. Wysoka inflacja na początku roku rujnowała nasze domowe budżety. Koniec roku zdominowały wybory parlamentarne i wybór nowego rządu. 15 października Polacy masowo ruszyli do urn wyborczych, a frekwencja wyniosła prawie 75 proc. i była najwyższa w historii III RP, czyli w ostatnich 34 latach, po 1989 roku. Najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, ale sejmową większość uzyskała koalicja 15 października, którą tworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Tej koalicji udało się też stworzyć rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele. To sprawiło, że po 8 latach z urzędem wojewody podkarpackiego pożegnała się Ewa Leniart, a nową wojewodą została Teresa Kubas-Hul. Przed końcem rokiem odwołany też został wojewódzki kurator oświaty, Małgorzata Rauch. Mijający rok to był także czas, gdy Podkarpacie przyciągało uwagę wszystkich, ale już nie za sprawą wizyt najważniejszych polityków świata, którzy wyruszali stąd na spotkania w Ukrainie, ale dzięki Rodzinie Ulmów z Markowej, których 10 września papież Franciszek włączył do grona błogosławionych. Wiele radości sprawiła też nowa linia kolejowa uruchomiona z Rzeszowa do Jasionki, a i nie mniej radośnie było w ostatnich dniach roku w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, gdzie po raz pierwszy w historii lotniska odprawiono milionowego pasażera w ciągu jednego roku.

 POLITYKA

• Wybory parlamentarne 15 października na Podkarpaciu przyniosły zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Partia zdobyła wszystkie 5 mandaty senatorskie: Janina Sagatowska, Zdzisław Pupa, Mieczysław Golba, Józef Jodłowski i Alicja Zając. W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim do podziału było 15 mandatów poselskich. 9 trafiło do Zjednoczonej Prawicy, 3 do Koalicji Obywatelskiej, 2 do Trzeciej Drogi i 1 do Konfederacji. Frekwencyjne rekordy pobił Rzeszów – 78,57 proc. uprawnionych do głosowania oraz powiat rzeszowski – 74,21 proc. Frekwencja dla Podkarpacia wyniosła 69,98 proc. W okręgu przemysko-krośnieńskim do zdobycia było 11 mandatów poselskich. 7 mandatów przypadło Zjednoczonej Prawicy, 2 Koalicji Obywatelskiej, po 1 mandacie wzięły Trzecia Droga i Konfederacja. Najwięcej głosów wyborców zdobyli Zbigniew Ziobro i Marek Kuchciński ze Zjednoczonej Prawicy oraz Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

• Wśród osób, które po październikowych wyborach trafiły do Sejmu jest także Ewa Leniart. 12 listopada był jej ostatnim dniem pracy jako wojewody podkarpackiego. Ewa Leniart sprawowała ten urząd 8 lat, najdłużej w historii województwa podkarpackiego, czyli w ostatnich 24 latach. Od jesieni jest posłanką PiS i jest to dla niej debiut w ławach poselskich. Po raz pierwszy posłem PiS Ewa Leniart została już w 2019 roku, wtedy jednak zrezygnowała z mandatu, jej miejsce na Wiejskiej zajął Andrzej Szlachta, a ona po raz drugi została wojewodą podkarpackim. W 2023 roku startując z trzeciego miejsca listy Zjednoczonej Prawicy  zrobiła drugi wynik w okręgu rzeszowskim i zdobyła ponad 38 tys. głosów. To ponad 2,5 tys. głosów więcej niż przed 4 laty, mimo że cała rzeszowska lista PiS miała gorszy wynik niż w 2019 roku.

• Pod koniec grudnia nowym wojewodą została Teresa Kubas-Hul. Od 2010 roku to już trzecia kobieta na stanowisku wojewody podkarpackiego. Wcześniej były nimi: Małgorzata Chomycz-Śmigielska i Ewa Leniart. W ostatnich latach główny nurt polityki omijał Teresę Kubas-Hul z Platformy Obywatelskiej. Dwa lata temu, w 2021 roku była szefową sztabu Komitetu Wyborczego Konrada Fijołka w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Po prawie 3-miesięcznej kampanii Fijołek wygrał w I turze. Ona miała trafić do Ratusza, ale nic takiego się nie stało. W tym roku w wyborach parlamentarnych była szefową sztabu wyborczego KO na Podkarpaciu i to na tyle skutecznie, że udało się zwiększyć stan posiadania KO z 4 do 5 mandatów. Nawiązała też bliską relację z Pawłem Kowalem, który zdobywając ponad 60 tys. głosów został posłem KO z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Teresa Kubas-Hul ma 60 lat. Ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie.

• Ostatnie tygodnie kończącego się roku 2023 mają też swoje smutne oblicze związane ze skandalicznym zachowaniem w Sejmie Grzegorza Brauna, posła Konfederacji, który mandat poselski zdobył z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Braun zgasił proszkową gaśnicą Chanukiję zapaloną z okazji święta Chanuki. Prezydium Sejmu ukarało posła Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w tej sprawie. Braun jest posłem Konfederacji od 2019 roku. Zarówno w 2023 roku jak i w 2019 startował do Sejmu z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Cztery lata temu zdobył aż 31 148 głosów, w tegorocznych wyborach parlamentarnych – 26 895 głosów. W 2021 roku był też kandydatem w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Zajął wtedy czwarte miejsce zdobywając  9,1 proc. głosów.

• W 2023 roku było jednak wydarzenie, które bez względu na politykę, połączyło wszystkich mieszkańców Podkarpacia. 10 września papież Franciszek włączył do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. To pierwsza w historii beatyfikacja rodziny. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Markowej z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli parlamentu, członków rządu, służb dyplomatycznych i wojska. Relikwie błogosławionych znajdują się w kościele parafialnym w Markowej, gdzie rodzina mieszkała i została zabita.

GOSPODARKA

•  1 października wyjechał pierwszy pociąg ze stacji Rzeszów Główny i dojechał do nowo wybudowanej stacji Jasionka Lotnisko, tuż obok terminala. Czas przejazdu 12-kilometrowej trasy – 18 minut. Do szynobusu,  który na linii lotniskowej osiąga prędkość do 80 km/h, może wejść maksymalnie 300 osób. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,70 zł. Dla uczniów i posiadaczy Karty Dużej Rodziny to koszt 2,33 zł.  W ramach budowy połącznia kolejowego Rzeszów-Jasionka powstało blisko 5 km nowych torów, które biegną od Zaczernia do Jasionki. Nowa linia nosi numer 626. Na trasie Rzeszów – Jasionka, pociąg zatrzymuje się na stacjach: Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie, Głogów Małopolski Południowy. Budowa całej, 12-kilometrowej linii kosztowała ok. 54 mln zł. Ta jest częścią dużo większego przedsięwzięcia, czyli Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, od 2018 roku realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa podkarpackiego.

•  A to nie jedyne radosne wydarzenie w mijającym roku w Jasionce. W ostatnich dniach grudnia Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka odprawił milionowego pasażera w 2023 roku. Historycznym podróżnym została Iwona Kurpiewska z Horyńca-Zdroju, która z mężem Robertem i synkiem Leonem przyleciała rejsem Rayanaira z Manchesteru. Dotychczas najlepszy dla Jasionki był rok 2019, gdy zostało odprawionych 772 tys. osób. Teraz wynik ten został pobity prawie o 30 procent. W szczycie sezonu letniego kończącego się roku, lotnisko oferowało rekordową liczbę połączeń i można było skorzystać z oferty 24 kierunków do 13 krajów. Były w tym nowości, jak Rzym (od Wizz Air), Mediolan (LOT) czy czartery do Podgoricy, Kefalonii i Marsa Alam. Najwięcej pasażerów przewiozły w 2023 roku: Ryanair, PLL LOT oraz przewoźnicy czarterowi. Najbardziej obleganymi kierunkami były: Warszawa, Londyn i Antalyia.

• W 2023 roku cieszył też jubileusz 30-lecia Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – instytucji, która przez ostatnie dekady miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy województwa podkarpackiego, a dzięki odwadze i wizji samorządu oraz pracowników RARR S.A., zrealizowała ideę utworzenia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”. Park obchodzący dziś 20. urodziny może się pochwalić 52 firmami z branży lotniczej, motoryzacyjnej i nowych technologii, zatrudniającymi ponad 7 tys. pracowników, których inwestycje przekroczyły już 3,5 mld zł. Spółka RARR powstała w 1993 roku  na bazie Biura Projektowego „Miastoprojekt” w Rzeszowie. Jej założycielem był Samorząd Wojewódzkiego Podkarpackiego, a cel działania jasny – wsparcie rozwoju gospodarczego Podkarpacia. To była pierwsza w regionie instytucja pomagająca przedsiębiorcom i samorządom w sięganiu po fundusze europejskie wpierw z programów przedakcesyjnych, a po 2004 roku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, już z projektów unijnych.

• Jeśli w 2023 roku coś wywołało największe emocje wśród rzeszowian, to z pewnością był to projekt Auli Miejskiej, która stanie obok Ratusza w Rzeszowie. Z elewacją w kolorze cegły i dodającymi jej lekkości podcieniami wzbogaci przestrzeń Rynku. Jury wybrało projekt warszawskiego zespołu architekta Karola Żurawskiego spośród 45 nadesłanych propozycji. Ma to być budynek o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczący przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe  i salę o charakterze wielofunkcyjnym. Rzeszowianie ciągle jeszcze dyskutują, czy architekci wybrali najlepszy projekt dla miasta, i czy w ogóle powinno się zabudować parking przy Słowackiego, zasłaniając Ratusz. Przed wojną stały w tym miejscu dwie kamienice, więc aula stanie w miejscu dawnej zabudowy. Architekci z komisji podkreślają, że jest to projekt wrażliwy na otoczenie i jedyny, który przeznaczył cały parter na przestrzeń publiczną, lokując salę audiowizualną na piętrze, a salę wystawową w piwnicach.

• Zamknięcie Browaru Leżajsk było jednym z najsmutniejszych wydarzeń na Podkarpaciu w mijającym roku. Ostatnia puszka Jasnego Pełnego zjechała z linii produkcyjnej browaru w Leżajsku z środy na czwartek 31 sierpnia. Pracownicy zrobili sobie skromną fotkę z ostatnimi puszkami w ręku. A następnie rozeszli się do domów. Dla większości z nich była to ostatnia zmiana w browarze, w którym produkowali piwo od 45 lat. Właściciel już w styczniu tego roku zapowiedział, że dni firmy są policzone. Tak jak policzone były koszty, które wskazywały, że na rynku jest nadprodukcja i Leżajsk trzeba zamknąć.  Prace straciło ok 100 osób., a zlecenia poddostawcy. Stopa bezrobocia w powiecie leżajskim wynosi prawie 15 proc.

KULTURA

20 zespołów uczestniczyło w lipcu 2023 roku w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Do stolicy Podkarpacia przyjechały zespoły kultywujące polską kulturę i jej folklor w Ukrainie, Mołdawii, Brazylii, na Litwie, w Kanadzie, Australii, USA, Czechach i Niemczech. Festiwal jest organizowany od 1969 r. ŚFPZF odbywa się zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodził się pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów. Dziś festiwal jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżnia się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

• W październiku w Rzeszowie odsłoniętoDrabinę do Nieba”, która stanęła na ul. Krakowskiej zgodnie z intencją prof. Józefa Szajny, wybitnego artysty urodzonego w tym mieście. To miejsce wybrał dla niej tuż przed śmiercią prof. Szajna – syn rzeszowskiego kolejarza, uczeń II LO, świetny pływak i więzień Auschwitz, a po wojnie twórca takich spektakli jak „Replika”, które poruszały ludzi na całym świecie. Nade wszystko kochał wolność. Drabina była częstym motywem jego spektakli – symbolem wysiłku, jaki podejmuje człowiek, by odrodzić się w świecie opanowywanym przez kolejnych uzurpatorów. Drabina to także symbol nadziei, że ten wysiłek ma sens.  20-metrowy monument góruje nad panoramą stolicy Podkarpacia. Na metalowych szczeblach umieszczono odlewy mocno sfatygowanych butów. Przypominają o ludzkim wysiłku w dążeniu do czegoś lepszego.

• Inteligentnie bawić dobrą sztuką współczesną, takie ambicje ma rzeszowski Teatr Bo Tak, który w 2023 roku obchodził jubileusz 10-lecia, a wystawiona z tej okazji premiera – „Szczęściarze”, sztuka Tadeusza Kuty jest swego rodzaju podsumowaniem jego 10-letniej działalności. – To jest teatr utkany z marzeń, pasji, chęci grania, zrobienia „czegoś”, a przede wszystkim z miłości do teatru i odrobiny szaleństwa – mówi Mariola Łabno – Flaumenhaft, współzałożycielka Teatru Bo Tak.  Kochamy naszą publiczność i atencją otaczamy każdego widza, który do nas przychodzi. Nie ukrywamy, że bliska jest nam teatralna atmosfera, jaka panuje w warszawskim Teatrze Kamienica, czy w Teatrze Witkacego w Zakopanem, gdzie wszyscy czują się u siebie. I to właśnie dzięki publiczności od dziesięciu lat możemy bawić i wzruszać na scenie, a każdy widz jest darczyńcą, który sprawia, że Bo Tak istnieje. Przez ostatnie lata teatr wzruszał, bawił, ale i zachwycał widzów, co roku zapraszając na kolejną premierę. 

• W tym roku jubileusz 25-lecia pracy zawodowej świętował też nasz redakcyjny kolega, fotograf Tadeusz Poźniak. Z tej okazji w Ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie odbyła się wystawa „Spotkania”, na której prezentowanych było 25 czarnobiałych portretów. – Portret interesuje mnie w fotografii najbardziej – przyznaje Tadeusz Poźniak. – Za każdym razem jest dla mnie wyzwaniem i radością. – Doceniam też czas spotkania z drugim człowiekiem. Portrety, a tym samym „Spotkania” najlepiej oddają mój sposób myślenia o fotografii. – Zależy mi, aby moje zdjęcia budziły emocje, wzruszały, były przedmiotem poszukiwań i własnych interpretacji. Każdy bowiem spojrzy na nie nieco inaczej, zrozumie po swojemu – dodaje Tadeusz.

• Z chabrem w sercu i na piersi – Rzeszów na nowo odkrywał w 2023 roku swoją przeszłość i znakomicie wykorzystuje tradycje ludowe z początku XX wieku, by w trzeciej dekadzie XXI wieku zachwycić się chabrem na nowo. Z dumą przypiąć do piersi i zjednoczyć się wokół pięknej symboliki przedwojennego Rzeszowa. Potwierdził to pokaz mody Basi Olearki, której kolekcja „Chaber Rzeszowski” ściągnęła na ulicę 3 Maja – historyczną Pańską, setki rzeszowian, których bez reszty uwiódł motyw chabra, a szafirowy zdaje się być najmodniejszym kolorem na rzeszowskich ulicach w 2023 roku. – Sama jestem dumną rzeszowianką i pomyślałam, że warto wrócić do naszych wielowiekowych tradycji i przypomnieć o wzornictwie charakterystycznym dla Rzeszowa i okolic. Zainspirowała mnie do tego także Ilona Dusza-Rzeszowa, która jest entuzjastką dziejów Rzeszowa i samego miasta, a w prace zaangażowały się: Agnieszka Buk, konsul honorowy Niemiec w Rzeszowie, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas oraz Beata Kuman, historyczk sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Poprosiłyśmy o kwerendę w Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, skąd otrzymałyśmy wzory haftów wykorzystywanych w strojach rzeszowskich. Motyw chabra zachwycił nas najbardziej i tak powstał „Chaber Rzeszowski” – mówi Basia Olearka.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy