Reklama

Biznes

Na Rzeszów Główny nowe wyświetlacze i komunikaty

Aneta Gieroń
Dodano: 19.02.2024
Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK
Share
Udostępnij

Na stacji Rzeszów Główny podróżni mają lepszą dostępność do informacji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na peronach i w przejściu podziemnym. Inwestycję zrealizowano za ponad 8 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Wyświetlacze na peronach i w przejściu podziemnym pozwalają odczytać komunikaty najbliższych odjazdów i przyjazdów. Lepszą jakość komunikatów dźwiękowych daje nowe nagłośnienie. Bezpieczeństwo na kolei na stacji w stolicy Podkarpacia zwiększa system monitoringu. Kamery pojawiły się także na nowym przystanku Rzeszów Zachodni – mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Pociągi na trasach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Oprócz modernizacji peronów, lepsza jest też bieżąca informacja pasażerska na stacjach i przystankach. Sukcesywnie montowane są nowocześniejsze urządzenia: system audio, elektroniczne wyświetlacze oraz monitoring. Na Podkarpaciu podobne rozwiązania są m.in. w Dębicy, Ropczycach, w Sędziszowie Małopolskim. Jeszcze w bieżącym roku, dodatkowe informacje o kursowaniu pociągów na trasach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, zyskają podróżujący pociągiem z Rzeszowa w stronę Dębicy i Przeworska oraz Kolbuszowej i Strzyżowa. Także na lotnisko w Jasionce.

Przebudowa Rzeszów Główny

Dzięki przebudowie dworca Rzeszów Główny, który niedawno się zakończył, budynek odzyskał nie tylko modernistyczny  charakter, ale i poprawił się komfort podróżnych. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W przestrzeniach związanych z obsługa podróżnych pojawiły się ścieżki prowadzące. Oznaczenia w alfabecie Braille’a, plany dotykowe z nazwą dworca oraz urządzenia wspomagające współpracę z aparatami słuchowymi przy okienkach kasowych. 

Dworzec Rzeszów Główny energooszczędny i bezpieczny

Przebudowa Rzeszowa Głównego to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo. Dworzec jest energooszczędny dzięki nowej stolarce okiennej i drzwiowej, bardziej wydajnym urządzeniom grzewczym oraz centralom wentylacyjnym z odzyskiem ciepła. Energooszczędne jest również oświetlenie wykonane w technologii LED. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, wody i ciepła dba system BMS (Building Management System), który zarządza wszystkimi instalacjami w budynku. Z kolei nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe sprawiają, że na Rzeszowie Głównym poprawiło się bezpieczeństwo.

Przebudowa dworca Rzeszów Główny realizowana przez PKP S.A. jest częścią większego  przedsięwzięcia – Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy