Reklama

Biznes

Konsensus ekspertów EFF 2025: polską gospodarkę czekają dwa lata solidnego wzrostu, potem zaczną się problemy

PAP MediaRoom
Dodano: 10.06.2025
PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Share
Udostępnij

Wzrost PKB na poziomie powyżej 3 proc. rocznie, potężny zastrzyk środków finansowych z Unii Europejskiej, rekordowo niskie bezrobocie: tak, zdaniem ekonomistów współpracujących z Europejskim Kongresem Finansowym, wyglądać będzie kondycja polskiej gospodarki do końca 2026 roku. Ich niepokój budzą jednak kolejne lata, zwłaszcza w obliczu przyrostu długu publicznego oraz wyzwań demograficznych.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/2ZArXyve.html

Prezentacja makroekonomicznych wyzwań i prognoz dla Polski jest tradycją Europejskiego Kongresu Finansowego. W przygotowaniu ich tegorocznej, 15. edycji, wzięło udział ponad 60 wybitnych ekspertów rynkowych.

„Najbliższe dwa lata będą bardzo dobrym okresem dla gospodarki Polski, które jednak musimy wykorzystać do przygotowania się na dużo trudniejsze czasy. Swoiste >>momentum<<, jakie dadzą nam solidny wzrost gospodarczy i odblokowanie środków europejskich, powinno posłużyć do sformułowania odpowiedzi na liczne wyzwania, z którymi przyjdzie się nam mierzyć: geopolityczne, demograficzne, finansowe” – powiedział Marcin Mrowiec, koordynator ekonomiczny EKF.

Tradycją EKF jest również prezentacja rekomendacji ekspertów związanych z przyszłym rozwojem gospodarczym kraju. Marta Penczar, dyrektor EKF Research, wskazała na trzy główne: konieczność konsolidacji finansów publicznych, podjęcie natychmiastowych działań przynajmniej hamujących proces starzenia się społeczeństwa oraz deficytu rąk do pracy, oraz przyspieszenie transformacji energetycznej. 

„Naszym zdaniem należy zmienić strukturę wydatków budżetowych: od socjalnych po prorozwojowe. Pomoże to uporać się z jedną z największych bolączek polskiej gospodarki, jaką jest wciąż niska stopa inwestycji: tak publicznych, jak i prywatnych. Polskie firmy muszą zacząć chcieć inwestować w swoja innowacyjność i konkurencyjność” – wyjaśniała dyrektor EKF Research. 

W omawianiu prognoz i rekomendacji, w formule okrągłego stołu, wzięli udział przedstawiciele największych banków działających w Polsce. 

„Brakuje nam bardzo myślenia strategicznego w gospodarce: każda kolejna ekipa rządowa odrzuca pomysły i projekty poprzedników, co powoduje nawarstwianie się nierozwiązanych problemów strukturalnych. Jeśli chodzi o rynek pracy i rosnący deficyt pracowników, ratowany póki co przez tysiące Ukraińców: to już nie żółta, a czerwona lampka alarmowa. Dlatego bardzo apeluję o wyłączenie najważniejszych obszarów gospodarczo-rozwojowych z bieżącego, politycznego sporu” – mówiła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Z kolei Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, wskazał na dwa, największe wyzwania, stojące, jego zdaniem, przed polską gospodarką w najbliższych latach.

„Pierwszym z nich jest postępująca fragmentaryzacja świata i potężne zawirowania geopolityczne. Odpowiedzią na nie mogłaby być dalsza integracja europejska, której Polska, jako jej największy beneficjent, powinna być liderem – co jednak dziś stoi pod wielkim znakiem zapytania. Po drugie: demografia, i nie chodzi tylko o spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, co można złagodzić automatyzacją pracy bądź wdrażaniem AI, lecz błyskawiczne starzenie się społeczeństwa” – mówił Piotr Bujak.

Europejski Kongres Finansowy, którego organizatorem jest Centrum Myśli Strategicznych, to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku zaprasza do debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.

Głównym Partnerem Europejskiego Kongresu Finansowego po raz kolejny był PKO Bank Polski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy