Reklama

Biznes

Jeden bilet na kolej i autobusy w Rzeszowie oraz pierwszy w Polsce bilet wirtualny

MATERIAŁ PARTNERA
Dodano: 06.11.2023
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Miesięczny bilet zintegrowany, który oferuje POLREGIO S.A.  realizujący ofertę  Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna wspólnie z rzeszowskim ZTM, pozwala zaoszczędzić na przejazdach aż 20 procent. Pasażer, który go posiada, po dojechaniu do Rzeszowa pociągiem może przesiadać się na dowolne miejskie autobusy, by dotrzeć do pracy, szkoły, czy na spotkanie. Druga nowość to bilet wirtualny – system opłat za przejazd, jakiego w polskich pociągach do tej pory nie było.

Pod względem szybkości kolej aglomeracyjna nie ma sobie równych. Dojazd pociągiem od portu lotniczego w Jasionce do centrum Rzeszowa zajmuje najwyżej 18 minut, podczas gdy przejazd samochodem trwa nawet 35 minut. Szybciej niż autobusem czy samochodem dojedziemy także z innych miast objętych połączeniami PKA: Kolbuszowej – 33 min, Dębicy- 42 min, Przeworska – 34 min czy Strzyżowa – 44 min. Również ceny biletów kolejowych ustalane są na takim poziomie, aby konkurowały z transportem drogowym.

Za bilet zintegrowany płacimy mniej

Najwięcej można zaoszczędzić kupując miesięczny bilet zintegrowany. Wprowadzony został dzięki porozumieniu między Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego a Urzędem Miasta Rzeszowa. Kupując bilet zintegrowany płacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zdecydowali się na dwa osobne bilety. Zyskujemy 20 proc. upustu za miesięczne przejazdy ze strony spółki kolejowej POLREGIO, która zajmuje się obsługą połączeń regionalnych, i 20 proc. ze strony ZTM Rzeszów. Cena zależy od strefy PKA, z której dojeżdżamy. W strefie I, która obejmuje również port lotniczy w Jasionce, bilet normalny kosztuje 170 zł, dla uczniów – 86,70 zł, a dla studentów – 83,30 zł.

– Przymierzamy się także do włączenia do biletu zintegrowanego przejazdów MKS. Prowadzone są na ten temat rozmowy – mówi Zbigniew Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Samorząd Województwa chciałby, aby we wspólnej ofercie POLREGIO i ZTM Rzeszów pojawił się także całodobowy bilet weekendowy i wakacyjny.   

Bilety kolei aglomeracyjnej można kupować w dworcowych kasach, przez aplikację internetową, u konduktora lub w nowoczesnych biletomatach, które znajdują się w pojazdach szynowych. Zamontowane w pociągach biletomaty umożliwiają różne formy zapłaty za przejazd – od tradycyjnej gotówki po płatność telefonem.

– Wprowadzamy również bilet wirtualny płatny kartą płatniczą. W pociągu, podobnie jak w sklepie przykłada się kartę do czytnika, i w ten sposób płaci za przejazd – dodaje Zbigniew Kozak.

Jest to nowy system i zarazem jedyny taki na terenie naszego kraju.

Bilet zapisany w portalu pkaebilet.podkarpackie.pl

– Można powiedzieć, że podróżny kupując bilet w kasowniku, wybierając jedną z dostępnych opcji  płatności, nabywa dokument przewozu w nowej formie. Bilet zapisany jest w portalu pkaebilet.podkarpackie.pl, a więc nie mamy tu do czynienia z biletem papierowym, ale z wirtualnym – tłumaczy Jan Prawelski ze spółki POLREGIO.

Co pokażemy zatem kontrolerowi? Podczas kontroli podróżny jest zobowiązany do przyłożenia karty płatniczej lub telefonu do urządzenia kontrolerskiego w celu potwierdzenia ważności biletu. W każdym przedsionku pojazdu znajduje się po kilka kasowników, co znacznie ułatwia szybki zakup biletów. Instrukcja zakupu jest dostępna w pojazdach oraz pod linkiem: https://pkaebilet.podkarpackie.pl/

– Wdrażanie systemu sprzedaży wirtualnego biletu w kasownikach jest prowadzone systematycznie – co tydzień do kolejnych dwóch pojazdów. Uruchomienie systemu poprzedzone jest okresem testowym – dodaje Prawelski.

Wirtualny bilet do końca roku będzie dostępny we wszystkich pociągach PKA.

Cena biletów w ramach oferty Zintegrowanego Biletu

Strefa kolejowaRodzaj biletuKomunikacja miejska obszarCena biletu brutto
(zawiera 8% VAT)
Inormalny      cała sieć ZTM Rzeszów              170,00
z ulgą 49%86,70
z ulgą 51%83,30
IInormalny220,00
z ulgą 49%112,20
z ulgą 51%107,80
IIInormalny290,00
z ulgą 49%147,90
z ulgą 51%142,10
IVnormalny330,00
z ulgą 49%168,30
z ulgą 51%161,70

„Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy