Reklama

Biznes

Przeprowadzka do Austrii — o czym trzeba pamiętać?

artykuł sponsorowany
Dodano: 18.07.2023
materiał partnera
materiał partnera
Share
Udostępnij

Każdego dnia ktoś podejmuje decyzję o całkowitej zmianie swojego życia. Dla jednych może to być rezygnacja z pracy, dla innych przeprowadzka do innego miasta, a jeszcze dla innych może oznaczać to opuszczenie kraju. Wielu naszych rodaków decyduje się na przeprowadzkę do Austrii. Nie wydaje się to być zła decyzja — kraj ten słynie ze znacznie wyższego poziomu życia, ale też lepszych zarobków, odpowiedniej ochrony zdrowia oraz rewelacyjnej edukacji. Przeprowadzka może nieść ze sobą wiele niewiadomych, dlatego, zanim się na nią zdecydujesz, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podkreślimy najważniejsze aspekty!

Najistotniejsze informacje związane z przeprowadzką do Austrii

Jeśli dojrzałeś do decyzji o tym, aby przeprowadzić się do Austrii, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego przedsięwzięcia. Na pewno dobrze byłoby skorzystać z fachowej pomocy osób, które doskonale znają się na austriackim prawie i wiedzą, jakie formalności dopełnić, aby później nie musieć zmagać się z problemami. 

Sam wyjazd do Austrii nie jest problematyczny, ale załatwienie wszelkich formalności i niezbędnych dokumentów może przysporzyć nieco stresu osobom, które nie miały jeszcze z tym do czynienia. Obowiązkowym dokumentem, który warto przy sobie mieć, jest dowód osobisty. Można się też posłużyć paszportem. Dzięki UE nie obowiązują żadne wizy. Co istotne, podczas przekraczania granicy lepiej nie mieć przy sobie zbyt dużej ilości alkoholu, ponieważ wiążą się z tym konkretne limity.

Ubezpieczenie to kolejna istotna rzecz. Przed wyprowadzką w Polski warto wyrobić sobie kartę EKUZ, która uprawnia do opieki praktycznie w całej UE. Takie ubezpieczenie przyda się do momentu, kiedy nie zorganizujesz sobie standardowego ubezpieczenia zdrowotnego w Austrii. 

Jak wygląda przeprowadzka w rzeczywistości?

Według prawa austriackiego pobyt niezgłoszony może trwać nie dłużej, niż 3 miesiące. Decydując się na przeprowadzkę, nie warto czekać tak długo — można od razu zgłosić się do urzędu i wypełnić stosowną dokumentację o pobycie stałym. 

A co z pracą na terenie Austrii? Jak pokazują statystyki, jest to kraj o bardzo niskiej stopie bezrobocia. Każdy, kto się postara, z łatwością znajdzie zajęcia dla siebie w szybkim tempie. Wystarczy zarejestrować się w urzędzie i na spokojnie szukać pracy już będąc na miejscu. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, ponieważ można spotkać się z potencjalnym pracodawcą, na własne oczy zobaczyć warunki pracy oraz zapoznać się z panującymi zasadami. Szukanie pracy na odległość to przysłowiowe branie “kota w worku”. 

O czym lepiej nie zapomnieć podczas przeprowadzki?

Każda przeprowadzka to trudne wydarzenie, jeśli nie emocjonalnie, to logistycznie. Przeprowadzając się do Austrii, można posiłkować się własnymi siłami, jak i profesjonalną firmą przeprowadzkową, która zajmie się przewozem mebli oraz większych rzeczy, a Ty skupisz się na tych drobnostkach, które również będą przydatne. 

Podczas przeprowadzki lepiej nie zapomnieć o dokumentach, które mogą przydać się za granicą. Chodzi zarówno o dokumenty tożsamości, prawo jazdy, ale tez inne, np. uprawniające do ubezpieczenia, czy dotyczące ubezpieczenia samochodu. 

Ubezpieczenie samochodu w Austrii — konieczność, która się opłaci

Co z OC samochodu w obcym kraju? Ubezpieczenie samochodu w Austrii to kwestia regulowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Austria. Jeśli chcesz swobodnie i bez żadnych problemów poruszać się po austriackich drogach, koniecznością jest wykupienie ubezpieczenie Haftpflichtversicherung (OC). Na jego cenę wpływają takie czynniki, jak doświadczenie kierowcy, moc silnika, historia kierowcy i inne. Średnio ubezpieczenie samochodu w Austrii wynosi od 50 do 200 Euro.

A czy można korzystać z ubezpieczenia polskiego po przeprowadzce do Austrii? Stałe zamieszkanie w tym kraju jest impulsem do tego, aby zmienić OC polskie na austriackie. Zanim do tego jednak dojdzie, należy zarejestrować pojazd w urzędzie rejestracji pojazdów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy