Reklama

Biznes

Euro już nie jest najdroższe od czerwca. Co wiadomo na temat najbliższej przyszłości?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 03.12.2024
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com
Share
Udostępnij

Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla polskiej złotówki, która straciła na wartości wobec praktycznie wszystkich ważnych walut. Było to doskonale widać w zestawieniu z dolarem amerykańskim oraz euro. Pierwsza z walut jest obecnie najmocniejsza w 2024 roku, natomiast waluta europejska była najmocniejsza od czerwca. Niedługo później euro straciło jednak na wartości.


Jakie są perspektywy dla europejskiej waluty w najbliższej przyszłości? Czy EUR w dalszym ciągu będzie umacniał się wobec PLN. Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, analizując obecną sytuację gospodarczą Polski i UE, zwłaszcza dane dot. inflacji i PKB. Sprawdź, czy dobry kantor będzie ci potrzebny już teraz.

Ile kosztuje euro dzisiaj? (14.11.2024 r.)

W pierwszej połowie listopada kurs euro wzrósł do poziomu niespotykanego od blisko pół roku, by po kilku dniach ponownie stracić na wartości. W efekcie cena euro dzisiaj to jest 14.11.2024 roku, wynosi dokładnie 4,3365 PLN. Dla porównania ostatni raz kurs europejskiej waluty oscylował na zbliżonym poziomie w czerwcu tego roku. Wystarczy przeanalizować EURPLN z ostatniego półrocza:

Kurs EUR w PLN w ciągu ostatniego półrocza:
14.11.2024 r. – 4,3365 PLN
01.10.2024 r. – 4,2952 PLN
01.09.2024 r. – 4,2812 PLN
01.08.2024 r. – 4,2903 PLN
01.07.2024 r. – 4,3286 PLN
01.06.2024 r. – 4,2678 PLN

Wzrost wartości euro nie jest co prawda tak spektakularny, jak niedawne wzrosty dolara amerykańskiego, jednak faktem jest, że polski złoty jest najsłabszy od miesięcy. Wynika to z wielu czynników, wśród których na czele jest najwyższa w Unii Europejskiej inflacja, słaby wynik z inwestycji oraz ograniczony popyt wewnętrzny.

Odczyty gospodarcze w III kw. 2024 w Polsce i strefie euro

Mimo wielu problemów gospodarczo Polska prezentuje się w dalszym ciągu przyzwoicie. Co prawda według ostatnich badań Eurostatu nasz kraj stracił palmę pierwszeństwa pod względem wzrostu produktu krajowego brutto w UE, jednak 2,7% to w dalszym ciągu trzeci wynik we Wspólnocie. Przed nami znalazły się jedynie Cypr (3,8%) i Hiszpania (3,4%).

Szybkość wzrostu polskiej gospodarki wypada bardzo dobrze zwłaszcza na tle strefy euro, której wzrost PKB w III kwartale wyniósł zaledwie 0,9%, podczas gdy średnia całej Unii to 1%. Niemniej, analitycy są zgodni, że od końca 2022 roku jesteśmy świadkami najwolniejszego ożywienia w polskiej gospodarce od przeszło trzech dekad.

Niemniej, Polacy mają znacznie mniej powodów do narzekań niż inne kraje. W najważniejszej europejskiej gospodarce, Niemczech, PKB w III kw. 2024 był o 0,2 niższy niż rok temu, podobnie jak np. w Rumunii i Irlandii. Część krajów wspólnoty weszło w stan recesji technicznej, notując ujemne PKB. Na niechlubnej liście znalazły się takie kraje jak Szwecja (-0,1%), Austria (-0,1%), Estonia (-0,7%), Węgry (-0,7%) i Łotwa (-1,4%).

Znacznie gorzej w przypadku naszego kraju prezentuje się natomiast kwestia inflacji. Listopadowy wynik 5,0% jest zdecydowanie najgorszym wynikiem w Unii Europejskiej – dla porównania CPI w Niemczech wyniosło w tym samym czasie 2,0%. Naszych sąsiadów martwi jednak przyspieszenie wzrostu cen – we wrześniu był on na poziomie zaledwie 1,6%.

Czy jest szansa na odbicie złotówki wobec euro?

Cena euro w dużej mierze zależeć będzie od decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB) na temat obniżania stóp procentowych. Zdaniem analityka platformy Ebury, Matthewa Ryana, w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się gwałtownych ruchow ze strony tej instytucji:

Inflacja odbiła od swoich ponad trzyletnich minimów w październiku, nawet jeśli częściowo jest to produkt uboczny efektu bazy, gdy ubiegłoroczny spadek cen energii nie jest już uwzględniany w obliczeniach. Uważamy, że wiadomość ta może zachęcić Europejski Bank Centralny do przyjęcia mniej agresywnego podejścia do obniżania stóp na nadchodzących posiedzeniach politycznych. Wszelkie utrzymujące się spekulacje dotyczące możliwości gigantycznej obniżki stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych w grudniu prawdopodobnie zostaną całkowicie uciszone.

Nie wyklucza on jednak, że najbliższe posiedzenie przyniesie jeszcze jedno cięcie stóp. Będzie to jednak obniżka o wartości nie większej niż 0,25%.

Gdzie najkorzystniej sprzedawać i kupować euro?

Jeśli uważasz, że mamy teraz dobry czas na kupno lub sprzedaż europejskiej waluty, to najpewniej chcesz wiedzieć, gdzie zrobisz to najkorzystniej. Niezawodne pod tym względem w dalszym ciągu pozostają naziemne kantory. Najprościej znaleźć informacje w Internecie.

Jeśli interesuje, jaki kantor ma najlepszy kurs euro Rzeszów, w Gdańsku, Warszawie inne miasta wojewódzkie, to dobrą opcją jest skorzystanie z porównywarki kantorów, takiej jak Kantor Live. Obsługa tego typu serwisach jest prosta i intuicyjna – wybierasz po prostu walutę, która cię interesuje i miejscowość, a po chwili otrzymujesz wyniki z kursami walut, ocenami klientów i lokalizacją.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy