Przygraniczne położenie sprzyja umiędzynarodowieniu działalności przedsiębiorstw i ich przejściu od rynku krajowego na rynki obce. Granice oraz peryferyjne położenie mogą jednak utrudniać, w szczególności, transgraniczną i międzynarodową działalność gospodarczą w słabiej rozwiniętych gospodarkach Unii Europejskiej. Jak to zmienić i wykorzystać doświadczenie tych, którzy z powodzeniem umiędzynarodowili swoje firmy? Ma w tym pomóc projekt Inter Ventures dedykowany terenom przygranicznym, takim jak województwo podkarpackie. Jego celem jest wykorzystanie peryferyjnego położenia do zwiększenia aktywności lokalnych MŚP na rynkach zagranicznych.
Strategię polscy partnerzy projektu tj. RARR oraz Euroregion Karpacki omówili na Międzynarodowym Spotkaniu Partnerów Projektu. Przeprowadzone zostało również spotkanie informacyjne z przedstawicielami MŚP, władzami samorządowymi, instytucjami rozwoju regionalnego oraz przedstawicielami szkolnictwa wyższego województwa podkarpackiego.
Projektem mocno zainteresowana jest strona słowacka. Podobna sytuacja regionów przygranicznych Polski i Słowacji oraz różne pozytywne aspekty, takie jak np. członkostwo w UE i strefie Schengen czy podobieństwo języka, co ułatwia komunikację, powodują, że internacjonalizacja w tych regionach przygranicznych może być łatwiejsza do osiągnięcia.
W ramach projektu przeprowadzono raport z analizy sytuacji w województwie, który miał na celu zbadanie obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza przedstawia możliwości internacjonalizacji MŚP w kontekście obecnych rozwiązań prawnych oraz systemów i programów wsparcia, instytucje wspierające MŚP w ich internacjonalizacji, a także wstępne wnioski i rekomendacje. Raport powstał w oparciu o m.in. dane ogólnie dostępne, badanie przeprowadzone wśród MŚP, a także rozmowy z lokalnymi interesariuszami.
Mimo kryzysu związanego z pandemią SARS CoVid-19 realizacja projektu nie została wstrzymana. Wszelkie działania realizowane były online. W ten sposób odbyły się trzy międzynarodowe spotkania, podczas których każdy z partnerów przedstawił dobre praktyki na temat zdolności MŚP do internacjonalizacji. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń znaleziono kilka interesujących elementów dobrych praktyk, które można zaadoptować w regionie. Powstał również Newsletter, który zwięźle opisuje postępy realizacji projektu.
O postępach projektu dyskutowano również na zorganizowanym ostatnio przez RARR S.A. webinarium pn.: „RSG Analysis Webinar”. Wzięli w nim udział przedstawiciele MŚP, władz samorządowych, instytucji rozwoju regionalnego oraz szkolnictwa wyższego. Przeprowadzone zostało z udziałem interesariuszy oraz Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych – partnera projektu z Niemiec, który ze względu na wieloletnie doświadczenie w zakresie współpracy granicznej pełni rolę doradczą w projekcie i jest odpowiedzialny m.in. za przygotowanie planu działania i projektowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań w kolejnej perspektywie finansowej.