„Zatrudnienie cudzoziemców i delegowanie pracowników do krajów UE i EOG w branży budowlanej – wyzwania w roku 2020” – to tytuł bezpłatnego szkolenia, które już 6 marca br. w Rzeszowie podczas Targów Budownictwa EXPO DOM poprowadzi Łukasz Żak, doświadczony prawnik. Jest ekspertem, który od ponad 15 lat wspiera polskie firmy w działaniach na rynkach europejskich, m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Holandii i wielu innych krajach. W Rzeszowie powie m.in. o zmianach w prawie, które nastąpią na przełomie lipca i sierpnia i dotkną setki firm budowlanych, delegujących pracowników za granicę. Szkolenie organizuje ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a jego uczestnicy otrzymają certyfikat. Również bezpłatnie. Wystarczy zgłosić swój udział w tym seminarium.
Rok 2020 to rok bardzo istotny, jeżeli chodzi o zmiany prawne dotyczące europejskiego rynku pracy zwłaszcza w kontekście międzynarodowego przepływu siły roboczej. Poszczególne kraje Unii Europejskie borykają się z coraz bardziej widocznym brakiem pracowników.
– Dlatego też można zaobserwować istotne zmiany co do możliwości zatrudnienia cudzoziemców spoza obszaru wspólnoty europejskiej. Takie zmiany widać chociażby u naszego głównego partnera gospodarczego, a mianowicie w Niemczech. Już od marca bowiem będą obowiązywały tam przepisy umożliwiające łatwiejsze zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników – uprzedza Łukasz Żak. – Przedmiotowe regulacje mogą wpłynąć również na dynamikę naszego rodzimego rynku pracy, który, jak wiemy, oparty jest obecnie w istotnym stopniu o pracę cudzoziemców spoza UE, a zwłaszcza z Ukrainy. Choć obowiązujące w Polsce przepisy w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w ostatnich miesiącach nie zmieniają się radykalnie, to jednak nadal powodują wiele problemów wśród pracodawców, a zmiany w tym zakresie w innych krajach członkowskich będą siłą rzeczy prowadzić do konieczności jeszcze większego uelastycznienia procedur, aby zwiększyć konkurencyjność naszego kraju i utrzymać obecną dynamikę zatrudnienia.
Ekspert przypomina, że dodatkowo na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące delegowania pracowników, które dotkną tysięcy polskich pracowników i setki polskich firm świadczących swoje usługi w praktycznie każdym kraju UE, w szczególności w branży budowlanej.
– Te zmiany istotnie wpłyną na konkurencyjność polskich firm i wymuszą konieczność zmierzenia się z nowymi wyzwaniami w kontekście dotychczasowych modeli działania na rynkach zagranicznych – zauważa Łukasz Żak, który te i wiele innych zagadnień związanych z problematyką zatrudnienia cudzoziemców, delegowaniem pracowników do krajów UE i transgranicznym świadczeniem usług, ze szczególnym uwzględnieniem branży budowlanej, omówi
podczas szkolenia w Rzeszowie. Seminarium odbędzie się 6 marca, w godz. 9:50-14, w ramach Targów Budownictwa EXPO DOM. To impreza zaliczana do największych wydarzeń tej branży w Polsce. Potrwa od 6 do 8 marca. Na hali „Podpromie” w Rzeszowie ofertę zaprezentuje ok. 200 wystawców. Na konferencjach i seminariach spotkają się architekci, inżynierowie budownictwa, wykonawcy i inwestorzy.
EXPO DOM towarzyszy wiele wydarzeń. Wspomniane już szkolenie budowlanego rynku pracy, a także
Międzynarodową Giełdę Kooperacyjną współorganizuje ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Warto wziąć udział w obu tych wydarzeniach. Na giełdzie można znaleźć zagranicznego kontrahenta, a podczas szkolenia przygotować się do delegowania pracowników w realiach 2020 roku.
Łukasz Żak, który je poprowadzi od kilku lat z powodzeniem szkoli przedsiębiorców. Jako prawnik specjalizuje się w zagadnieniach związanych z transgranicznym świadczeniem usług i delegowaniem pracowników, procedurach zatrudniania cudzoziemców, prawie pracy oraz kooperacji międzynarodowej przedsiębiorstw. Od ponad 15 lat wspiera polskie firmy w działaniach na rynkach takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Dania, Holandia, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Wielka Brytania, Estonia, Finlandia, Czechy i Słowacja. Pomaga również firmom zagranicznym odnaleźć się na rynku polskim. W ramach swojej specjalizacji świadczy usługi doradcze oraz szkoleniowe. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami, jednostkami administracji publicznej oraz organizacjami otoczenia biznesu z kraju i zagranicy. Silne partnerstwa zagraniczne zapewniają jego klientom gwarancję bezpieczeństwa i wysoką jakość świadczonych usług.
Udział w szkoleniu, które poprowadzi, jest w pełni bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłosić się można, dzwoniąc na nr tel.:17 860 57 45, 17 860 57 52, albo wysyłając email:
een@wsiz.rzeszow.pl.
Rejestracja trwa do 3 marca 2020 r.
Program seminarium
„Zatrudnienie cudzoziemców i delegowanie pracowników do krajów UE i EOG w branży budowlanej – wyzwania w roku 2020” – prowadzi Łukasz Żak
6 marca 2020 r., hala "Podpromie" w Rzeszowie
Godz. 9:50-14:00
9:50 – 10:00
Rejestracja uczestników
10:00 – 10:10
Prezentacja oferty Ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
10:10-14:00
1. Zatrudnienie cudzoziemców w roku 2020 – modele zatrudnienia i najczęstsze problemy przedsiębiorców
2. Nowe regulacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Niemczech – jak wpłyną na polski rynek pracy
3. Procedura delegowania pracowników w branży budowlanej na przykładzie Niemiec, Austrii oraz krajów Skandynawskich
4. Problematyka podatkowa oraz ubezpieczeniowa procesu delegowania pracowników za granicę
5. Modele delegowania oraz najczęstsze problemy polskich firm świadczących usługi na rynkach zagranicznych
6. Nowe regulacje dotyczące delegowania pracowników – utrudnią czy ułatwią proces realizacji usług na rynku wspólnotowym
W trakcie seminarium przewidziana jest przerwa kawowa