Od wtorku, 21 maja, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w Jasionce zamieniło się w miejsce spotkań „największych graczy” branży lotniczej z lokalnymi dostawcami. Wszystko za sprawą Podkarpackiego Forum Innowacji „Lotnictwo i Kosmonautyka” oraz Targów Aerospace and Defense Meetings A&DM. Podczas wydarzenia nie brakuje debat poświęconych przyszłości polskiego przemysłu lotniczego oraz prezentacji przedsiębiorstw tworzących m.in. Dolinę Lotniczą. Impreza, w której udział bierze prawie 200 firm z 20 krajów potrwa do czwartku, 23 maja.
Podkarpackie Forum Innowacji oraz Targi Aerospace and Defense Meetings A&DM poświęcone są lotnictwu i kosmonautyce. To doskonała okazja do spotkań z liderami z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego oraz prezentacji i współpracy lokalnych dostawców. Głównym przesłaniem imprezy jest promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej. W wydarzeniu bierze udział blisko 200 firm z 20 krajów, prezesi firm z sektora lotniczego, przedstawiciele rządu oraz państwowych oraz zagranicznych instytucji i agencji, w tym Europejskiej Agencji Kosmicznej.
– Cieszę się na te dni, kiedy będziemy mogli konkretnie rozmawiać o tematach dotyczących innowacji, lotnictwa i eksploracji kosmosu. Podkarpacie ma duży potencjał, cenimy to miejsce. Nasza impreza doskonale nadaje się do takich rozmów – mówił podczas wtorkowego otwarcia forum Lluc Diaz z Biura Programu Transferu Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Eksperckie debaty są okazją do rozmów na temat obecnego potencjału polskiego sektora lotniczego i kosmicznego oraz wykorzystania już istniejących możliwości dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas paneli dyskusyjnych poruszono temat Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.
– Lotnictwo może liczyć m.in. na Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. W ostatnim czasie wsparliśmy ponad 101 projektów z sektora lotniczego na kwotę dofinansowania 621 mln zł. Branży lotniczej został dedykowany także specjalny program sektorowy Innolot, z którego zostało zrealizowanych 17 projektów na kwotę dofinansowania ponad 150 mln zł – tłumaczył Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.
Podczas wtorkowej inauguracji Podkarpackiego Forum Innowacji marszałek Władysław Ortyl podpisał porozumienie o współpracy między województwem Podkarpackim a stowarzyszeniem NEREUS, które od 12 lat rozpowszechnia technologie satelitarne w Europie.
– Lotnictwo i kosmonautyka to kluczowa branża, która służy rozwojowi nie tylko Podkarpacia, ale także całego kraju. Innowacyjność w naszym województwie rozwija się dynamicznie, ale nie możemy poprzestać w tym działaniu, musimy nawiązywać kontakty i współpracować z innymi podmiotami. Potrzebna jest kooperacja instytucji, synergia działań –podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Po podpisaniu umowy NEREUS będzie partnerem doradczym podkarpackiego konsorcjum ESA BIC Poland. Porozumienie ma zwiększyć szanse na wsparcie regionalnych startapów wykorzystujących technologie kosmiczne.
– Oferujemy platformę współpracy, dzielenia się doświadczeniami, platformę uczenia się od siebie nawzajem. Doradzamy skąd uzyskać dotacje i jak znaleźć partnerów do współpracy – tłumaczy Roya Ayazi, sekretarz generalny stowarzyszenia NEREUS.