Reklama

Biznes

W architekturze chodzi o coś więcej, niż tylko, by nie lało się na głowę!

Aneta Gieroń
Dodano: 21.03.2019
45023_targi
Share
Udostępnij
Żeby powstała wybitna architektura, potrzebny jest wybitny architekt i wybitny klient – warto by te słowa każdego dnia powtarzały sobie osoby, które kształtują przestrzeń w Rzeszowie. O architekturze, technologiach, ale i nowinkach budowlanych od piątku do niedzieli dyskutują, oglądają i prezentują uczestnicy XXIV Targów Budownictwa EXPO DOM oraz  II Kongresu Smart Project, Building&City. Impreza Międzynarodowych Targów Rzeszowskich w Hali Podpromie ściągnęła ponad 200 wystawców. W jednym miejscu przez trzy dni spotykają się architekci, inżynierowie budownictwa, producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych, mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz, ale też projektanci wnętrz, deweloperzy, przedstawiciele instytucji finansowych oraz tysiące zwiedzających.
 
Same Targi Budownictwa w Rzeszowie organizowane są już od 24 lat. Od 2 towarzyszy im Kongresu Smart Project, Building&City, który pod patronatem  Politechniki Krakowskiej jednoczy  branżę budowlaną i architektów. W tym roku dyskusje toczyły się wokół tematów: „Inteligentne projektowanie XXI wieku”, „Nowoczesne i energooszczędne budynki” oraz „Inteligentne miasta przyszłości”.
 
I jak się okazuje, nic tak nie porusza wyobraźni samych branżystów oraz mieszkańców większości polskich miast, jak projektowanie przestrzeni. Doskonale widać to na przykładzie chociażby Rzeszowa, gdzie w ostatnich latach  realizowane są kolejne inwestycje wzbudzając emocje, a przede wszystkim nie do końca wpisujące się w filozofię miasta przyjaznego samym mieszkańcom.
 
O głęboko humanistycznym wymiarze zawodu architekta przypomniał Maciej Łobos, prezes MWM Architekci z Rzeszowa.
 
– Technologia jest wtórna w projektowaniu przestrzeni. Wszystko zaczyna się w głowie architektów, bo to idee zmieniają świat – mówił architekt.
 
Jednocześnie przewrotnie nawiązał do XVI –wiecznej Florencji, gdzie nie było praktycznie żadnych technologii, ale był geniusz twórców – Michała Anioła, czy Leonardo da Vinci. Co to oznacza? Że ponad 500 lat temu udawało się tworzyć rzeczy, które pod względem jakości przewyższają ponad 90 proc. kreowanych w XXI wieku. 
 
– Technologia jest narzędziem do materializacji ludzkiej myśli. Warto o tym pamiętać –stwierdził Łobos. – Już Winston Churchill powiedział: „My kształtujemy nasze budynki, a one kształtują nas”. I to on nie pozwolił, by przy odbudowie po II wojnie światowej brytyjskiego parlamentu, unowocześnić Izbę Gmin – mimo swej niewygody pozostała dokładnie taka sama jak ta z XVII wieku. Churchill doskonale wiedział, że jest optymalna do publicznej debaty między politykami.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Potęga przestrzeni i jej wpływ na ludzi jest niewyobrażalny, mimo to osoby odpowiedzialne za zagospodarowanie przestrzeni coraz częściej zachowują się tak, jakby ta zamiast służyć ludziom, miała im przysparzać coraz więcej trudności. Światowe doświadczenia udowadniają jednak, że najtrudniejsze inwestycje można zrealizować z poszanowaniem przestrzeni i wygody mieszkańców, ale pod warunkiem, że nie tylko zysk inwestora jest priorytetem. 
 
– Dlatego świat polskich architektów zelektryzowała wiadomość sprzed kilkunastu dni, kiedy okazało się, że polski deweloper Echo Investment będzie budował wielofunkcyjny kwartał miasta Towarowa 22 w Warszawie na Woli, a sam projekt architektoniczny przygotowała światowej sławy duńska pracownia Bjarke Ingels Group – mówił prezes MWM Architekci.
 
Powierzchnia użytkowa budynku ma mieć aż 230 tys. metrów kwadratowych, z czego 110 tys. metrów kwadratowych zajmie część handlowo-usługowa, mniej, bo 30 tys. metrów kwadratowych – biura, a najmniej lokale mieszkalne – 15 tys. metrów kwadratowych. Sam projekt jest rewolucyjny, osadza się na historii Warszawy i ma być po pierwsze przyjazny ludziom, pełen zieleni, z ogrodami na dachach, gdzie rozwiązania komunikacyjne pierwszeństwo będą dawać pieszym.
 
– W architekturze powinno chodzić o coś więcej, niż tylko, by nie lało się na głowę – dodał Łobos. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Od ponad 40 lat na świecie coraz popularniejsza jest woonerf, czyli przestrzeń publiczna, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Idea narodziła się w Holandii, która jest 8 razy mniejsza od Polski, ale woonerfów ma już ponad 6,5 tys. W Polsce dopiero zaczynają się pojawiać, mimo że podstawą projektowania tego typu ulicy jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego.
 
O BIM, czyli koncepcji, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem mówił też Maciej Jamroży z Urban Project w Rzeszowie, współorganizator Konresu Smart Project, Building&City.
 
BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza także sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, by wybrać optymalne. Może on być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem. Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Na Targach Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów EXPO DOM w Rzeszowie, które potrwają do niedzieli spotykają się: producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz instalacyjnych, mebli i elementów wyposażenia wnętrz, pracownie projektowe, pracownie architektury krajobrazu, deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami oraz instytucje finansowe. Będzie też bezpłatna strefa SPA, czyli Strefa Porad Architekta. W jednym miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad doświadczonych specjalistów od projektowania konstrukcji budowlanych, wnętrz, krajobrazu i zespołów urbanistycznych. 
  
Więcej informacji na stronie: www.budownictwo.targirzeszowskie.pl
 
Godziny zwiedzania targów: Piątek – Sobota (22 i 23 marca) – godz. 10-18
 
Niedziela (24 marca)  – godz. 10-17
 
Cena biletu – 5 zł
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy