Po raz kolejny Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa gościć będzie Kongres 590. To już trzecia edycja jednego z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. Kongres jest miejscem spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
15 i 16 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce już po raz trzeci spotka się polski i międzynarodowy biznes, a prezydent RP, Andrzej Duda znów przyzna nagrody dla najlepszych polskich przedsiębiorców. To jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w naszym kraju.
W tegorocznym Kongresie, tak jak w dwóch poprzednich edycjach, wezmą udział przedsiębiorcy, menedżerowie firm, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, instytucji okołobiznesowych oraz firm start-upowych, naukowcy, eksperci ekonomiczni, politycy i samorządowcy. Ideą Kongresu jest tworzenie forum, na którym przedstawiciele różnych środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości, wymienialiby myśli i doświadczenia.
Na III edycję Kongresu składają się dwa pełne dni programowe, „ubrane” w osiem bloków tematycznych: gospodarka i ekonomia, inwestycje, handel i eksport, energetyka i polityka środowiskowa, system podatkowy, społeczeństwo, biznes i przedsiębiorczość oraz nowe technologie. Podczas Kongresu odbędzie się także III Forum Polskiego Futbolu. Uczestnicy znajdą punkt odniesienia do aktualnych działań legislacyjnych, wzmacniających pozycję i możliwości polskich przedsiębiorstw: tych dużych, jak i tych małych oraz średnich. Szczegółowo przedstawione zostaną zmiany, które w najbliższych miesiącach przyniesie kilka ustaw, zebranych w pakiet „Konstytucji dla biznesu”.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się przez formularz dostępny na stronie internetowej www.kongres590.pl. Po wybraniu dedykowanego biletu (MŚP, Lider Biznesu, NGO, Media, Administracja Publiczna, Środowiska akademickie, Startup) oraz uzupełnieniu danych osobowych, pojawia się możliwość wybrania dodatkowych biletów dla większej liczby uczestników. Po wybraniu odpowiedniej liczby biletów pojawi się opcja rezerwacji noclegów w wybranych hotelach w pobliżu Jasionki. Po zakończeniu rejestracji i jej opłaceniu zgłoszenie podlega weryfikacji, która może potrwać maksymalnie kilka dni. Akredytacje dziennikarskie udostępniane będą w dniach Kongresu.
Głównym organizatorem Kongresu jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. Partneruje jej Województwo Podkarpackie. Kongres reklamuje się hasłem „Uwalniamy polski potencjał!”. Nawiązuje do tego liczba „590” w nazwie wydarzenia – ta sama liczba stanowi początek każdego kodu kreskowego oznaczającego, że jest to produkt polski.
– Nieprzypadkowo Kongres 590, który ma promować polską gospodarkę, rodzimy przemysł, patriotyzm ekonomiczny jest organizowany właśnie tutaj. Podkarpacie to dziś stolica przedsiębiorczości i innowacji. To najlepsze miejsce na debaty o gospodarce – przekonywał już w 2016 roku podczas I edycji Kongresu 590 marszałek województwa Władysław Ortyl.
W 2017 roku w Kongresie 590 wzięło udział ponad 4 tys. uczestników. Program składał się z 13 bloków tematycznych, w ramach których odbyły się 74 panele dyskusyjne z udziałem ponad 400 panelistów. Wśród omówionych tematów były możliwości wzrostu sektora MSP, rozwój energetyki i infrastruktury oraz efektywność systemu podatkowego. Wśród gości znaleźli się m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, wicepremier Piotr Gliński, Gabriele d’ Annunzio, Alberto Bagnai i członek American Enterprise Insitute, Desmond Lachman. Z kolei w 2016 roku Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP od Prezydenta RP otrzymała podczas Kongresu podkarpacka firma ML System.