Reklama

Biznes

Kwota wypłacona zwalnianemu pracownikowi na podstawie porozumienia podlega PIT

Komentarz AXELO (Michał Sowa)
Dodano: 08.08.2018
40311_f
Share
Udostępnij

Jak orzekł WSA w Warszawie, nie może być mowy o odszkodowaniu dla pracownika, gdy zwolnienia odbywają się w ramach porozumienia i w wyniku restrukturyzacji. Jak wskazał sąd, zadośćuczynienie i odszkodowanie to rekompensaty za szkody i krzywdy wyrządzone czynem niedozwolonym, czyli np. wypowiedzeniem umowy o pracę bez uzasadnienia. Nazwanie wypłacanej zwalnianym pracownikom kwoty odszkodowaniem nie zwalnia tej kwoty od podatku dochodowego. 

Komentarz AXELO (radca prawny Michał Sowa) 

Przedstawiony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 18 lipca 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 3145/17) dotyczy sytuacji, w której spółka wypłaciła zwalnianym pracownikom kwoty pieniężne na podstawie opracowanego i przyjętego planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. 

W/w kwoty wypłacono pracownikom tytułem odpraw i odszkodowania za utratę pracy. W ocenie spółki, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), przekazane pracownikom środki powinny być zwolnione z podatku. Powołany przepis stanowi, że wolne od opodatkowania są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w Kodeksie Pracy (z wyjątkami wskazanymi w tym przepisie). W spółce opracowano wewnętrzne regulacje, które taką podstawę wypłaty środków przewidywały. Wystąpiono również o wydanie interpretacji indywidualnej. 

Zarówno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, jak i finalnie WSA w Warszawie, nie zgodziły się ze stanowiskiem spółki. Fiskus uznał, że kwoty wypłacane pracownikom, nazwane przez spółkę odszkodowaniem, nie mają przymiotów ani odszkodowania, ani zadośćuczynienia, w związku z czym nie mogą korzystać z opisanego zwolnienia podatkowego. 

Powyższe stanowisko fiskusa potwierdził sąd administracyjny. Zdaniem WSA, do oceny, jaki charakter ma wypłacana kwota, służą przepisy Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że aby mówić o odszkodowaniu, musi wystąpić szkoda i bezprawność działania. Okoliczności tych nie sposób stwierdzić w sytuacji, gdy kwoty wypłacane zwalnianym pracownikom stanowiły przedmiot porozumienia i wynikały z wewnętrznego regulaminu spółki. 

Komentowany wyrok jest oczywiście niekorzystny, szczególnie dla zwalnianych pracowników, którzy otrzymują w takiej sytuacji niższe świadczenie, ale też dla pracodawców liczących na zawarcie ugód z załogą w przypadku koniecznych zwolnień. Organy podatkowe coraz częściej negują możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym, niemniej można również odnaleźć interpretacje w tej materii korzystne dla podatników. 

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy