Oddział, który na podstawie odrębnych ustaw jest płatnikiem PIT i składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne od wynagrodzeń swoich pracowników powinien posługiwać się własnym NIP, odrębnym od numeru centrali, aby móc odpowiednio wykonywać obowiązki płatnika.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2018 r., nr 0111-KDIB3-3.4018.4.2018.1.PK
Komentarz AXELO (Katarzyna Bielańska)
W interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2018 r. o numerze 0111-KDIB3-3.4018.4.2018.1.PK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że oddział z racji posiadania statusu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, powinien wykorzystywać własny NIP, niezależny od przedsiębiorcy zagranicznego.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy spółki prawa niemieckiego, prowadzącej na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału.
Dla potrzeb sprzedaży na rzecz polskich kontrahentów oraz w związku z nabywaniem towarów i usług w Polsce wnioskodawca zwrócił się do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o nadanie NIP i numer taki do celów transakcji gospodarczych z udziałem polskich kontrahentów otrzymał. Wnioskodawca złożył również wniosek do KRS o rejestrację oddziału w Polsce. Skutkiem zgłoszenia rejestracji oddziału było również nadanie NIP, który ma służyć wnioskodawcy w realizacji zadań oddziału jako płatnika zaliczek na podatek PIT i składek na ubezpieczenie społeczne, czyli dla celów, które można określić jako wypełnianie zadań wynikających z relacji niejako wewnętrznych, w których bierze udział tylko oddział oraz jednostki administracyjne danego państwa.
W omawianej interpretacji, poddając interpretacji przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, organ administracji skarbowej uznał, że podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną, nie posiada natomiast możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Podmiotem prowadzącym działalność w Polsce, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, dalej pozostaje przedsiębiorca zagraniczny a oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.
Konkludując, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że oddział z racji posiadania statusu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, powinien wykorzystywać własny NIP w zakresie, w jakim jest płatnikiem (i tylko dla tych rozliczeń). W odniesieniu natomiast do posługiwania się przez oddział numerem NIP do rozliczania się z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i podatku od towarów i usług (VAT), wskazał, że podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT oraz podatku CIT, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny, nie dochodzi zatem do powstania nowego, odrębnego od spółki macierzystej podatnika podatku VAT oraz podatku CIT.
Należy podkreślić, że interpretacja indywidualna jest jedynie wykładnią przepisów podatkowych wyrażającą stanowisko organu w odniesieniu do wskazanego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego w indywidualnie oznaczonej sprawie. Nawet w tak pozornie oczywistej sytuacji związanej z nadaniem dwóch numerów NIP jednemu podmiotowi należy pamiętać, że każdy przypadek zastosowania przepisów podatkowych w praktyce ma charakter konkretny i indywidualny.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.