Reklama

Biznes

Umowa podpisana! Jesienią przebudowa basenu przy ul. Matuszczaka

BIZNESiSTYL
Dodano: 07.06.2018
39631_bas
Share
Udostępnij

Jesienią br. rozpocznie się przebudowa basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie. W czwartek (7 czerwca) miasto podpisało umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Karpat-Bud. Wartość inwestycji to prawie 25 mln zł, z czego 12,5 mln dofinansuje ministerstwo sportu. Najnowocześniejszy tego typu basen w Polsce ma być gotowy w grudniu 2019 r., ale zarówno miasto, jak i wykonawca zapowiadają, że może stać się to szybciej.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Karpat-Bud, która wybudowała m.in. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w Jasionce oraz szpital Asklepios w Rzeszowie, a obecnie kończy budowę basenu w Sanoku. W ostatnim przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę, ale dopiero dzięki dofinansowaniu inwestycji z ministerstwa sportu, miasto mogło podpisać umowę.

– Karpat-Bud jest wykonawcą z dużym doświadczeniem, więc liczymy na to, że budowa basenu będzie przebiegać sprawnie – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Tomasz Polek, prezes spółki Karpat-Bud przyznał, że cieszy się  realizacji tak ważnej inwestycji dla Rzeszowa. Teraz rozpocznie się czasochłonny proces projektowania, ale prezydent Rzeszowa zapewnił wykonawcę, że miastu tak zależy na jak najszybszej realizacji, że organy będą wydawać decyzje na dzień przed złożeniem przed wykonawcę wniosku.

Będzie to najnowocześniej obiekt w Polsce

Obecny basen zostanie zlikwidowany, a w jego miejscu powstanie nowy. Funkcjonalność obiektu była uzgadniania wspólnie z rzeszowskimi sportowcami. Basen będzie miał wymiary 25×29 metrów, pięć wież do skoków o różnej wysokości, dwie trampoliny, a także salę gimnastyczną do treningów „na sucho”. Na wyposażeniu znajdzie się system kamer, które będą służyć trenerom do analizy treningów.

– Obiekt będzie bazą do przygotowań przedolimpijskich dla seniorów i juniorów w skokach do wody, synchronicznych i indywidualnych, dlatego inwestycję dofinansuje ministerstwo sportu w kwocie 12 mln zł. Koszt całej inwestycji to 24 mln 969 tys. zł. – mówił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. – Będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.

Z basenu będą mogli rekreacyjnie korzystać mieszkańcy Rzeszowa, będzie tu odbywać się także nauka pływania.  

Rzeszowscy skoczkowie trenują w innych miastach, ale wrócą na nowy basen w Rzeszowie

Grzegorz Lesiak, przewodniczący Komitetu Technicznego Skoków do Wody przy Polskim Związku Pływackim, stwierdził, że rzeszowski basen będzie dużo lepszy od najlepszych obecnie obiektów w Poznaniu i Łodzi.

– Tamte obiekty są uniwersalne, w Rzeszowie jest budowany z myślą o skokach do wody. Na tej pływalnie będzie można rozgrywać wszystkie zawody, oprócz olimpiady i mistrzostw świata. Już myślimy, aby w Rzeszowie zorganizować ośrodek przygotowań olimpijskich. Chcemy się specjalizować w trampolinach i wieży 10-metrowej – mówił Lesiak i dodał, że Grzegorz Kozdrański, ostatni olimpijczyk z Rzeszowa na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku skakał z wieży, której w Rzeszowie nie było.

Na razie rzeszowscy skoczkowie do wody, którzy przygotowują się na kwalifikacje olimpijskie do Tokio w 2020 r., trenują w innych miastach. Kaja Skrzek trenuje i studiuje na uniwersytecie w Teksasie, gdzie opiekuje się nią były trener amerykańskiej kadry. Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak uczą się Łodzi i tam trenują. – Wierzę, że gdy basen będzie gotowy, wszyscy wrócą do Rzeszowa i tutaj będą przygotowywać się do olimpiady w Paryżu w 2024 roku – mówił Grzegorz Lesiak.

Prace budowlane rozpoczną się jesienią br., w listopadzie lub grudniu. Basen ma być gotowy do końca 2019 roku. Tadeusz Ferenc przy podpisaniu umowy ze spółką Karpat-Bud zaznaczył, że zależy mu, aby basen był gotowy wcześniej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy