Reklama

Biznes

Smart city – czego od miast potrzebują mieszkańcy? Dyskusja na Smart Congress

Redakcja
Dodano: 06.04.2018
38278_smart
Share
Udostępnij

Czym jest smart city? Czy jest to miasto, w którym ważną rolę pełnią nowoczesne technologie czy raczej miasto o tak zaplanowanej urbanistyce, aby była jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców – z dużą ilością zieleni, bez samochodów? O tym, czym jest współczesne inteligentne miasto i jak zapewnić jakość życia mieszkańcom, rozmawiali eksperci podczas Smart Congress w Rzeszowie.

Panel zdominowały takie tematy jak projektowanie i zarządzanie w skali urbanistycznej całego miasta w oparciu o technologię informacyjną IT oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, które ma służyć zwiększeniu interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej.

W architekturze nie dorastamy przodkom do pięt

– Z punktu widzenia funkcjonowania miasta technologia jest dla mnie kwestią trzecio- lub czwartorzędną. Gdy popatrzymy na dzieła swoich przodków, możemy stwierdzić, że nie dorastamy do pięt Michałowi Aniołowi, gdy rzeźbił Dawida, czy budowniczym starożytnego Rzymu. Jakąż oni mieli do dyspozycji technologię? – pytał Maciej Łobos z MWM Building Design Group z Rzeszowa prezentując największe architektoniczne dokonania naszych przodków oraz niektóre współczesne „architektoniczne koszmarki”.

Maciej Łobos omawiał także koncepcje urbanistyczne miast na przełomie epok oraz współczesny chaos urbanistyczny, który powstaje dlatego, że o zabudowie często decyduje deweloper. – Budowanie bez planowania kiedyś odbije nam się czkawką i będziemy płacić za to miliardy.

Jakich miast potrzebują mieszkańcy? Zdaniem prelegenta, miast o przyjaznej przestrzeni, kwartałowej zabudowie, uporządkowanym krajobrazie, zmarginalizowanym ruchu samochodowym oraz zieleni. – Potrzebujemy w miastach małych skwerów zieleni, równomiernie rozmieszczonych. To wszystko owocuje jakością życia i powrotem osób bogatych do miast. Niestety, wiele miast w Polsce nie oferuje tego ludziom – stwierdził. – W miastach wciąż jest więcej samochodów niż mieszkańców, a trzeba wiedzieć, że samochód dziś już nie jest wyznacznikiem dobrobytu.

Aby pokazać, na czym polegają miasta smart w jego rozumieniu, Maciej Łobos pokazał przykłady najciekawszych projektów architektonicznych w dużych miastach na świecie. Wśród z nich znalazły się dwa projekty z Polski – powstające Browary Warszawskie w stolicy oraz Stocznia Cesarska w Gdańsku. Są to wysokie budynki o pięknej, nowoczesnej,  architekturze, która estetycznie wkomponowuje się w otoczenie. – Lanie betonu nie jest odpowiedzią na problemy współczesnych miast – mówił.

BIM opłaca się w miastach

Wojciech Sumlet z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wyjaśniał, na czym polega wykorzystywanie BIM w projektowaniu miasta – BIM opłaca się wszystkim, a najbardziej inwestorowi. Poziom opłacalności wrasta wraz z wysokością budynków, dlatego tak potrzebny jest w zabudowie miejskiej. Projekty BIM-owie są tańsze, bo rysunki powstają automatycznie z modeli bez popełniania błędów. Największa korzyść to sprawniejsze zarządzanie wiedzą – zaznaczył.

Jak wykorzystać BIM w urbanistyce? Wojciech Sumlet proponuje tworzenie makiet BIM, które uwzględnią wszystkie aspekty.

Natomiast dr Artur Warchoł z ProGea prezentował rozwiązania smart city na przykładzie systemu do zarządzania zielenią miejską w Krakowie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy